Hindistan Kripto Para Yasağını Kaldırdı - BTC MAGAZİN

Hindistan Kripto Para Yasağını Kaldırdı

Hindistan Yüksek Mahkemesi Çarşamba günü, merkez bankasının ülkede birçok kişinin “tarihi” bir karar olduğunu söylediği kripto para ticareti yasağını bozdu.

Hindistan Merkez Bankası Nisan 2018’de bankaların ve diğer finansal kurumların “sanal para birimleriyle ilgili herhangi bir hizmeti” kolaylaştırmalarını engelleyen kripto para ticareti yasağını getirmişti.

O dönemde RBI, ülkenin finansal sisteminin güvenliği için bu hareketin gerekli olduğunu söyledi. Ayrıca, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin metalden yapılmadığı veya fiziksel formda mevcut olmadıkları veya hükümet tarafından damgalanmadığı için para birimi olarak ele alınamayacağını da dile getirmişti.

Merkez bankasının 2018 bildirisi, birkaç yerel girişimciyi ve kripto para birimi ticareti yapmak için hizmet sunan şirketleri etkiledi. Neredeyse hepsi o zamandan beri hizmet sunmuyorlar.

Bugün, Hindistan Yüksek Mahkemesi hâkimi Rohinton Fali Nariman, merkez bankasının genelgesini orantısızlık gerekçesiyle geçersiz kıldı.

Hindistan’ın İnternet ve Mobil Birliği ticaret organı da dahil olmak üzere gönderilen bir grup dilekçe, Hindistan’ın sadece kripto para birimi ticaretine izin vermekle kalmayıp aynı zamanda kendi sanal para birimlerini başlatmak için hareket etmiş olan diğer uluslara bakması gerektiğini savunarak merkez bankasının geneline de meydan okudu.

Bir teknoloji yatırımcısı olan Nitin Sharma, üst mahkemenin kararının “tarihi” olduğunu ve nihayet meseleye netlik getirdiğini söyledi.

Bitcoin değişim platformu WazirX’in kurucusu ve genel müdürü Nischal Shetty: “Hindistan’da Kripto için tarihi bir gün. Şimdi yenilik yapabiliriz. Tüm ülke Blockchain’e katılabilir, bu bir devrim. ”dedi.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu