Hindistan'ın Gözleri Daha Verimli Kripto Yasakları Üzerinde - BTC MAGAZİN

Hindistan’ın Gözleri Daha Verimli Kripto Yasakları Üzerinde

  • Hindistan, 2018’de RBI genelgesinden çok daha verimli bir şekilde kripto para ve kripto ticaretini yasaklamasını sağlayacak bir yasa uygulamayı planlıyor.

The Economic Times tarafından hazırlanan bir rapora göre, 2018 baharında tanıtılan kripto yasağını resmen kaldırmış olan Hindistan, şimdi başka bir kripto yasağı uygulamayı düşünüyor.

Hükümet bunu yasal bir çerçeveyle gerçekleştirmek istediği için daha etkili olacaktır.

Bitcoin’e Karşı Yeni Bir Yasa Hazırlanıyor

ET tarafından yayınlanan bir makale, Hindistan’ın kriptoyu yasaklamak için farklı bir yaklaşımı izlediğini söylüyor.

Son zamanlarda, Yüksek Mahkeme resmi olarak yasağı kaldırmıştır, çünkü RBI, kripto para ile ilgili bankacılık işlemleri nedeniyle düzenlediği kurumların “en azından bir miktar zararı” karşılamak zorunda kalmıştır. RBI böyle bir zararı kaldıramadı.

Makale, geçen yıl yaz ortasında, Hindistan hükümetindeki üst düzey bir panelin Bitcoin ve diğer tüm dijital varlık biçimlerini yasaklayacak bir yasa tasarısı oluşturduğunu belirtiyor.

3,2 Milyon Dolar Para Cezası veya 10 Yıl Hapis Cezası

Bu taslağa göre, kripto ile uğraşan herkes 25 Rs’ye kadar (250 milyon Rupi veya 3.291.055 dolar) para cezası ödemek zorunda kalacak. Bunun alternatifi on yıla kadar hapis cezası.

ET ile konuşan uzmanlardan biri, 2019 yılında yasa tasarısında çok sert kurallar önerdiklerini belirtti. Belgeye göre, kriptoyu tutmak, vermek, satmak, aktarmak ve başka herhangi bir şekilde kullanmak, bu kurallar yüzünden ülkedeki kripto endüstrisini tamamen yok edecektir.

“Kripto Canlanması” İlerleyemiyor

Şu anda, Bitcoin ve diğer kripto yatırım araçlarına yönelik RBI yasağı kaldırılmıştı. Birçok şirket Hindistan’da genişleme planlarını yeniden başlatmayı ve yeniden canlandırmayı planlıyor.

Yine de, durumun o kadar sorunsuz gitmediği anlaşılıyor. Birçok banka, Yüksek Mahkemenin yasağa ilişkin kamuoyuna verdiği karara rağmen, RBI’den özel güncellenmiş talimatlar almadıkları için müşterilerine (kripto para işlemlerini) (iç veya dış ticaret için) kripto işlemlerini reddetmeye devam etti.

Ülkedeki Birçok kripto işlemi, P2P gibi farklı kanallar üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Bu durumun nasıl oynandığını görmek ilginç olacak. Bu ve diğer kripto güncellemeleri hakkında daha fazla bilgi için bizi takip etmeye devam edin.


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu