HTX Global Hacklendi, Yüklü Miktarda Ethereum (ETH) Çalındı!

5.000 ETH kaybeden HTX, hacker'la anlaşma peşinde ve kullanıcı varlıklarının güvende olduğunu bildiriyor.

HTX Global, bilinen eski adıyla Huobi, kripto para borsası ve finans platformu olup, yakın zamanda önemli bir güvenlik ihlali yaşadı.

Söz konusu ihlal, HTX’in Ethereum’da (ETH) yaklaşık 8 milyon dolar kaybetmesine sebep oldu. Justin Sun, TRON’un kurucusu ve HTX’in danışmanı, bu konuda kamuoyunu X platformu (eski adıyla Twitter) üzerinden bilgilendirdi.

Olayın ayrıntıları, Justin Sun‘ın açıklamaları ile gün yüzüne çıktı. Sun, saldırı sonucunda HTX’nin 5.000 ETH (8 milyon dolar) kaybettiğini, ancak bu kaybın platformun toplam varlıklarının çok küçük bir bölümünü oluşturduğunu belirtti. Sun, “Tüm kullanıcı varlıkları güvendedir (SAFU) ve platform normal şekilde çalışmaktadır,” dedi ve HTX platformu için bu kaybın yalnızca iki haftalık geliri temsil ettiğini ekledi.

HTX, yaşanan güvenlik ihlali sonrasında, hacker’ın çalınan fonları iade etmesi için teşvik olarak çalınan miktarın %5’i (400.000 dolar) tutarında beyaz şapka ödülü vereceğini açıkladı. Ayrıca, eğer hacker çalınan parayı gönüllü olarak iade ederse, onu beyaz şapkalı güvenlik danışmanı olarak işe alma teklifinde bulundular.

Buna rağmen, eğer çalınan miktar yedi gün içinde iade edilmezse, HTX, hacker’a karşı yasal işlem başlatmak amacıyla kolluk kuvvetleriyle işbirliği yapacaklarını ifade etti.

HTX’in Yeniden Markalaşması

13 Eylül 2023’te HTX Global yeniden markalaşarak, küresel pazarda büyüme, karlılık ve çeşitli blockchain projeleri ve stablecoin girişimleriyle ortaklıklar kurma amacı güttü. Ancak, bu yeniden markalaşmadan bu yana yaşanan güvenlik ihlali, platform için büyük bir darbe oldu.

Güvenlik Önlemleri ve Analizler

HTX’in güvenlik ekibi, 24 Eylül 2023’te meydana gelen ihlali hızlı bir şekilde tespit etti ve daha fazla kaybı önlemek için hızla harekete geçti. On-chain güvenlik firması Cyvers Alerts de, 200 milyon dolarlık kayba uğrayan Mixin ağına bağlı şüpheli işlemleri tespit etmişti. Bu işlemler, HTX ve Binance’e kadar izlendi. Cyvers Alerts, HTX’e ulaşma çabalarına rağmen herhangi bir yanıt alamadıklarını bildirdi.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Fiyat Performansına Rağmen Balinalar Hala Ethereum (ETH) Satın Alıyor

Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu