IBM Blockchain İle Hızlı Portakal Teslimatı Tamamlandı

Önde gelen iki taşımacılık şirketi, IBM Blockchain platformunda elektronik faturalandırma ile güvence altına alınmış olan bir portakal teslimatını tamamladı.

Geçtiğimiz hafta yayınlanan ortak bir basın açıklamasına göre, 3.000 karton Mandarin portakalının dünyanın en büyük 9. konteyner şirketi olan Pacific International Lines tarafından Singapur’un en büyük ithalatçısı Hupco Pte’ye teslim edildi.  

Şirketler, “Normalde mülkiyeti devretme sürecimiz beş ila yedi gün arasında tamamlanırken, IBM Blockchain destekli e-BL kullanımıyla bir saniyede tamamlamamız idari sürece önemli bir hız kazandırdı” açıklamasında bulundu.

Bu, uluslararası nakliye için, özellikle de portakal kadar bozulabilen ürünler için çok büyük bir fark. Şirketler mülkiyeti devretmek için bu yöntemi kullanarak zincirleme, soğutma ve depolama maliyetlerini azaltabildiler. Ayrıca belgelerin kurcalamaya karşı korumalı bir defter aracılığıyla kanıtlanmasını sağladılar.

Ayrıca bu yöntem tüm denizcilik sahtekarlığının yüzde kırkını oluşturduğunu söyledikleri belge sahtekarlığı olasılığını da ortadan kaldırdı.

Hupco’nun CEO’su Tay Khiam Back, “Denemenin sonucundan memnunuz,” dedi. “E-BL kullanarak, tüm nakliye işleminin nasıl basitleştirilebileceğini ve önemli maliyet tasarruflarıyla daha şeffaf hale getirildiğini gördük.”

Konşimento, uluslararası kargo taşımacılığındaki en önemli belgelerden biridir ve yükün sahipliğini ve ispatını belgelemek için kullanılır. Ancak mülkiyeti devretmek uzun ve zaman alan bir süreçtir ve sahtekarlıklara açıktır. Evrak işlerini IBM Blockchain üzerinden gerçekleştirerek, bu maliyetler büyük ölçüde azaltılabilir.

IBM Asya Pasifik Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Harriet Green:

“Blockchain tabanlı bir ticaret ağı oyun değiştirici olacak” dedi. “Burada, iş ortağı PIL ile dokümantasyon süreçlerinde tüm sektöre fayda sağlayacak şekilde devrim yapılması konusunda büyük bir fırsat var.”

Gönderiyi gönderen Pacific International Lines eşit derecede etkilendi. PIL İcra Direktörü Lisa Teo “Endüstri ve otoritelerden çok olumlu geri dönüşler aldık” dedi. “Blok zinciri geliştirmelerimizin, verimlilik ve inovasyon konusunda sektöre çok ihtiyaç duyulan bir artışı nasıl dönüştürebildiğini ve enjekte edebileceğinin olanaklarından etkileniyoruz.”

Canlı deneme, ilk olarak geçen yılın ekim ayında duyurulan Blockchain tabanlı belgelere yönelik bir konsept kanıtın sonucuydu. E-BL’yi taze ürün sevkiyatıyla deneyen ortaklar, teknolojinin pratik olarak gerçek dünya sevkiyatına uygulanabileceğini gösterdi.

Başarılı bir denemenin ardından, bir sonraki adım, IBM’in Asya-Pacifc CEO’suna göre gelecek denemeleri yeni ortaklara ve gönderilere yaymak olacak.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Barry Silbert, 2020'de Halka Açık Kripto Şirketlerinin Olacağını Öngörüyor

Green, “Ticarette genişletilebilir bir ekosistemin kurulmasında yardımcı olmak için kritik öneme sahip olacak. Hedefimiz,ticaret verimliliğini artırmak ve sektör oyuncuları arasında güvenilir ticaret ilişkileri kurmak” dedi.

Bizi twittertelegram , instagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu