İngiltere Merkez Bankası’nın Faiz Artırımına Gitmesi Bitcoin Yükselişini Yavaşlattı

İngiltere Merkez Bankası’nın faiz oranlarını 13. kez artırmasından sonra Bitcoin ve Ethereum fiyatlarında geri çekilmeler gözlendi. İngiltere Merkez Bankası, faiz oranlarını 50 baz puan artırarak %5’e çıkardı ve enflasyonu %2 hedefine çekmek için daha fazla artırım yapılacağını duyurdu. Mayıs ayının yıllık enflasyonu %8.7 olarak sabit kalırken, çekirdek enflasyon oranı %7.1’e yükseldi.

“Enflasyonu düşürmek bizim mutlak önceliğimizdir,” diyen İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, ısrarla devam eden enflasyonla mücadele etmek için sürpriz bir 50 baz puanlık faiz artışının ardından konuştu. İngiltere Merkez Bankası’nın Dokuz üyeli Para Politikası Komitesi, %5’e yükseltilmesi lehinde 7’ye 2 oyla oy kullandı, bu 15 yılın en yüksek seviyesini ve Şubat’tan bu yana en büyük değişikliği işaret etti.

ABD Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, Çarşamba günü ABD Temsilciler Meclisi Mali Hizmetler Komitesine verdiği ifadede, faiz oranlarında duraklamanın geçici olduğunu açıkladı. Powell, ABD ekonomisinin mevcut durumunu sürdürmesi durumunda daha fazla faiz artışının muhtemel olduğunu belirtti.

Perşembe günü, Powell Senato Bankacılık Komitesi’ne verdiği ifadede, Fed’in faiz artırımı yapmayı bitirmediğini belirtti.

Piyasa, yıl sonuna kadar iki faiz artışı bekliyor. CME FedWatch Tool‘a göre, 26 Temmuz FOMC toplantısında 25 baz puanlık bir artış olasılığı %75’e çıktı.

Bu arada, küresel merkez bankaları faiz artırımlarına devam etmeyi planlarken, hazine verimleri artıyor. 102’nin altına düşen ABD Doları endeksi (DXY), BOE’nin faiz artırımlarının ardından tekrar 102.50’ye yükseliyor, bu da Bitcoin fiyatı üzerinde biraz baskı oluşturacak.

Bitcoin ve Ethereum Fiyatında Düzeltme Bekleniyor

Bitcoin fiyatı son rallide 30,737 dolarlık bir zirve yaptı, neredeyse Nisan ayının 31,000 dolarlık zirvesine ulaştı. BTC fiyatı, İngiltere Merkez Bankası’nın sürpriz 50 baz puanlık faiz artışının ardından 30,000 doların altına düştü. Ancak, balinaların birikimi arasında Bitcoin’in 35k dolara çıkmasına yönelik olumlu duygu hala devam ediyor.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Madenciler 27 Aralık'tan Beri İlk Kez Satmak Yerine Bitcoin Biriktirmeye Başladılar

Ünlü analist Michael van de Poppe, düzeltme sonrası 28,500 dolarlık optimum giriş ile 29k-30k dolar aralığında birleşme öngörüyor. Fiyat hareketinin bu şekilde hareket etmesi muhtemel, çünkü Bitcoin’in 31,000 dolarda güçlü bir direnci var.

Bu arada, ETH fiyatı da 1900 doların altına düştü. 24 saatlik en düşük ve en yüksek sırasıyla 1815 dolar ve 1932 dolar. Ayrıca, son 24 saatte işlem hacmi arttı, bu da traderlar arasında ilgi olduğunu gösteriyor.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu