İşte Bitcoin (BTC) Fiyatının 30.000 Doların Altına Düşmesinin Nedeni!

Kripto para piyasası, özellikle lider kripto para birimi Bitcoin’de (BTC) kaydedilen sert düşüşle sarsıldı. Geçtiğimiz hafta elde edilen kazanımların bir kısmını kaybeden Bitcoin, 30.000 doların altına indi.

Son dönemde, Bitcoin, Ripple hakiminin, borsa işlemi gören XRP tokenlerinin menkul kıymet olmadığına karar vermesinin ardından geçtiğimiz Perşembe günü 31.700 dolar seviyesini aşarak yükselmişti. Ancak Salı günü Bitcoin, son bir ayın en düşük seviyesi olan 29.683 dolara kadar düştü. Bitcoin fiyatı, yazının yazıldığı sırada %0.70 düşüşle 29.763 dolardan işlem görüyor.

Ancak, kripto para piyasasının likidite kaybı, Bitcoin’in ve genel piyasanın düşüşünün başlıca nedeni olabilir. Wu Blockchain tarafından yapılan analiz, kripto piyasasının şu anda likidite kaybı yaşadığını ve bu durumun, piyasanın ani dalgalanmalara ve V şeklindeki hareketlere karşı savunmasız hale getirdiğini belirtiyor.

Cryptoquant isimli bir on-chain analitik firması ise, Bitcoin fiyatının neden son zamanlarda hareket etmediği konusunda üç temel neden sunuyor.

Buna göre, kısa vadeli Bitcoin sahipleri Nisan ayından bu yana sürekli olarak Bitcoin’lerini satıyor. Bu durum, piyasa üzerinde belirgin bir baskı oluşturuyor. Ayrıca, yaklaşık 282 gün sonra gerçekleşmesi beklenen Bitcoin halving etkinliği öncesinde madencilerin de Bitcoin rezervlerini aktif olarak sattığı belirtiliyor. Bu etkenlerin bir araya gelmesi, Bitcoin’in fiyatında belirgin bir hareketsizliğe neden oluyor. Piyasanın derinliği ve likidite eksikliği nedeniyle bu tür hareketler, Bitcoin’in fiyatı üzerinde belirgin etkiler yaratıyor.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Bitcoin, Büyük Bir Güncelleme Görebilir

Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu