JPMorgan: Bitcoin ETF Onayı BTC’ye Zarar Verebilir

Bloomberg tarafından bildirildiği üzere, bankacılık devi JP Morgan’ın analist ekibine göre, bir Bitcoin ETF’inin ABD düzenleyicileri tarafından uzun bir süredir beklenen onayının aslında Bitcoin kuruna zarar verebilir.

JP Morgan’ın uzmanları, SEC’in uzun zamandır beklenen Bitcoin ETF’ini, yani borsa yatırım fonunu onaylaması durumunda bunun mevcut en büyük Bitcoin hedge fonu olan Grayscale Investments ve Grayscale Bitcoin Trust’a karşı oynayabileceğine inanıyor.

Önde gelen JP Morgan stratejisti Nikolas Panigirtzoglou, bir BTC ETF’inin kendisinden ve GBTC’den çıkışları tetikeleyebileceğini ve böylece şirketin mevcut tekelini kırabileceğini düşünüyor.

Buna karşılık BTC kurunun zarar görebileceği düşünülüyor.

“Bir dizi GBTC çıkışı ve priminin düşüşü, GBTC’nin akışı ve sinyal önemi göz önünde bulundurulduğunda, Bitcoin için muhtemelen kısa vadede olumsuz etkilere sahip olacaktır.”

JP Morgan analisti geçen yıl bankanın raporunda Bitcoin’den bahsetti ve Bitcoin’in altının bir rakibi olarak rolünü kabul ederek, gelecekte BTC’nin şu anda altına yatırılan fonlarının bir kısmını muhtemelen çekeceğini söyledi.

Kurucu Barry Sibert’in yönettiği ve yakın zamanda CEO olarak atanan Michael Sonnenshein tarafından yönetilen Grayscale, diğer kripto varlıkları ile birlikte giderek daha fazla Bitcoin alıyor.

8 Ocak 2021 itibariyle şirket 28.4 milyar dolarlık AUM’a sahip.

JPMorgan: Bitcoin ETF Onayı BTC'ye Zarar Verebilir 2
Kaynak: Grayscale/Twitter

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Fundstrat Yıl Sonu Bitcoin Hedefini Arttırdı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu