JPMorgan: Spot Bitcoin ETF’lerinin Oyun Değiştirici Olmayacağına İnanıyor, İşte Nedenleri

BlackRock’ın geçen ay spot Bitcoin ETF’si için başvurması, kripto para piyasalarında önemli bir harekete yol açtı ve Bitcoin’in fiyatı 31,000 dolara kadar yükseldi. Bu gelişmenin ardından Fidelity, WisdomTree gibi diğer büyük oyuncular da ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) benzer ETF’ler için başvuruda bulundu.

Ancak piyasanın bu gelişmelere iyimser yaklaşmasına rağmen, bankacılık devi JPMorgan, bunların kripto para piyasasına çok fazla etkisi olmayacağına inanıyor. JPMorgan, 6 Temmuz Perşembe günü yayımlanan bir araştırma raporunda, bu analizinin nedenlerini paylaştı.

JPMorgan’a göre, SEC’in henüz spot Bitcoin için bir ETF’yi onaylamamış olması önemli bir sorun. Daha önce, ABD menkul kıymetler düzenleyicisi spot Bitcoin ETF için bir dizi başvuruyu reddetmişti. Ancak, JPMorgan’ın belirttiğine göre, yatırımcılar arasında yeniden bir iyimserlik söz konusu çünkü SEC’in önceki endişelerinin ele alındığına inanılıyor.

JPMorgan analistleri tarafından hazırlanan raporda, “Spot bitcoin ETF’leri, Kanada ve Avrupa’da olduğu gibi, ABD dışında bir süredir var, ancak büyük yatırımcı ilgisini çekmeyi başaramadı” denildi.

Raporda ayrıca, spot Bitcoin ETF’nin nihayetinde vadeli işlemler Bitcoin ETF’sini geride bırakacağı ifade edildi.

JPMorgan raporuna göre, “Spot ETF’ler, gerçek zamanlı arz ve talebi yansıtma olasılığı vadeli işlem tabanlı ETF’lere göre daha yüksek olduğu için ve ABD’deki onayları spot bitcoin piyasalarında daha fazla likidite getirip fiyat şeffaflığını artıracak.”

Rapora göre, fiziksel olarak desteklenen Bitcoin ETF’leri, vadeli işlemlere dayalı fonlara kıyasla belirli avantajlar sunuyor, ancak bu avantajlar nispeten küçük. Spot ETF’ler, müşteriye, BTC transferine ve vadeli işlem tabanlı ürünlerle ilişkili baz riskine yönelik karmaşıklıkları ortadan kaldırarak, Bitcoin’e yatırım yapmanın daha basit ve daha güvenli bir yolunu sunuyor.

Ayrıca, rapor, Bitcoin fonlarına olan fon akışının biraz yavaş olduğunu belirtiyor. Rapora göre, “Bitcoin fonları genel olarak, vadeli işlem tabanlı ve fiziksel olarak desteklenen fonlar dahil olmak üzere, 2021’in ikinci çeyreğinden bu yana küçük yatırımcı ilgisini çekmekte zorlandı, ayrıca son bir yıl veya daha fazla süre boyunca altın ETF’lerinden yatırımcı çıkışlarından da faydalanamadı.”


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Borsalar Düşerken Bitcoin Yükseliyor, Korelasyon Kırılıyor mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu