Kripto Ayı Piyasası Nedir, Ne Kadar Sürer, Nasıl Hayatta Kalınır?

Piyasalar görünürde sonu olmayan bir şekilde yükselmeye devam ederken özellikle sosyal medyada herkes bir yatırım uzmanı gibi görünebilir. Fiyatlar uzun bir süre boyunca düşük kaldığında ve işin zorlaştığı yerlere gelindiğinde bu talihsiz senaryo ayı piyasası olarak bilinir ve bu hem geleneksel hem de dijital varlıkların baş belasıdır. Bir kripto ayı piyasasının ne kadar süreceğini kimse tam olarak tahmin edemez, ancak bir ayı piyasasında ne yapacağınızı öğrenmek, portföyünüzün fırtınadan kurtulmasına yardımcı olabilir. Bu içerikte bir kripto ayı piyasasında nasıl hayatta kalınacağına dair bazı stratejilere göz atacağız.

Kriptoda ayı piyasası nedir?

Kriptoda ayı piyasası nedir?

Kriptoda bir ayı piyasasının resmi olarak ilan edilebilmesi için bazı sayısal verileri karşılanması gerekir. Ayı piyasası, kripto fiyatlarının son zamanlardaki yüksek seviyelerinden %20’den fazla düşmesi ve uzun bir süre daha düşük kalması durumunda oluşur. Yani piyasa fiyatlarının yüksek yüzdelerle düştüğü tipik bir düşüş sırasında %20 düşüp orada kalmadıkça teknik olarak ayı piyasası bölgesinde olmadığımız anlamına gelir. Ayı piyasaları hiçbir yatırımcı için eğlenceli değildir, ancak sağlıklı bir piyasa döngüsünün normal bir parçasıdır.

Ayı piyasasına ne sebep olur?

Mevcut ayı piyasası büyük ölçüde, FED’in Haziran’da %9,1 ile zirve yapmış ve Kasım’da %7,3’e düşerek yavaşlamış görünen enflasyonu kontrol altına almak için uyguladığı agresif faiz politikasına bağlanabilir.

Sıkılaştırma politikası, Mart ayında başlayan covid ile ilgili tüm genişleme programlarının kaldırılması ve ardından faiz oranlarının Mart ayında %0,1-%0,25’ten mevcut %4,75 seviyesine yükselmesi, agresif bir dizi faiz oranı artışını temsil ediyor.

Yüksek enflasyon ortamı, hane halklarının yüksek fiyatlı gıda ve enerji faturalarına daha fazla gelir harcaması ve böylece daha az harcanabilir gelire sahip olması nedeniyle tüketici bütçeleri üzerinde baskı oluşturmuştur. Bu, tüketici talebinin yavaşlaması nedeniyle isteğe bağlı ürünler satan şirketleri etkiledi. Ayrıca, yatırımcılara hisse senetleri ve kripto paralar gibi riskli varlıklara yatırım yapmak için daha az para kaldı.

Ukrayna’daki savaş, Rusya’nın doğal gaz arzını kısma politikasıyla birleştiğinde, petrol ve gaz fiyatlarının fırlamasına neden oldu. Bu, daha yüksek üretim maliyetlerine ve sonuç olarak daha yüksek perakende enerji fiyatlarına neden oldu. Netflix ve Amazon gibi dev şirketler, yüksek petrol fiyatlarının etkisiyle kazanç beklentilerinin altında kaldı.

Ayrıca yükselen faiz oranları sonucunda USD mevduat getirilerinin yükselmesi ve tahvillerin hisse senetlerine göre düşük riskli görülmesi nedeniyle yatırımcılar tahvillere yönelmektedir. ABD’de 2 yıllık hazine tahvilinin getirisi yılbaşında %0,786 iken bugün %5’in üzerine yükseldi.

Ayı vs boğa piyasaları

Ayı vs boğa piyasaları

Boğa piyasası, ayı piyasasının tam tersidir. Yatırımcılar yeşil grafikler görür ve kripto fiyatları en son düşük seviyelerinden hızlıca yükselir. Kripto para piyasaları genellikle geleneksel piyasalardan çok daha keskin fiyat hareketleri sergilediği için kripto boğa piyasası olarak kabul edilen eşik genellikle daha yüksektir. Bir şirketin hisse fiyatının bir haftada %15 artması büyük bir haber olabilir, ancak bir kripto paranın tek bir günde %40 veya daha fazla sıçraması alışılmadık bir durum değil. Boğa piyasaları tipik olarak uzun süreli yükselen kripto fiyatları ve çok sayıda 10x ile karakterize edilir.

Kripto şu anda bir ayı piyasasında mı?

Muhtemelen bunun cevabını zaten biliyorsunuzdur. Evet, 2021’in sonlarından itibaren ve 2022’nin sonları itibariyle keskin ve güçlü bir kripto ayı piyasasının pençesindeyiz.

Bir kripto ayı piyasasının belirtileri

Bir kripto ayı piyasasının belirtileri

Her yatırımcı, bir kripto ayı piyasasında olduklarını belirlemek için farklı sinyal ve göstergeler arar. Gerçekçi olmak gerekirse, boğa piyasası ile ayı piyasası arasındaki geçişi belirleyecek tek bir strateji yoktur. Yatırımcıların son düşüş trendinin düzeltme değil de bir ayı piyasası olduğuna ikna olması haftalar veya aylar alabilir. Bununla birlikte bir kripto ayı piyasası sırasında sıklıkla ortaya çıkan birkaç özellik vardır:

Zincir üzerinde azalan aktivite: Bir kripto ayı piyasası sırasında, muhtemelen bir boğa piyasası sırasındaki kadar çok blok zinciri uygulaması kullanan insanlar görmeyeceksiniz. Ağ etkinliğindeki bir düşüş, kriptoya daha az ilgi olduğunu gösterir. Bu da genellikle kripto paralar ve blok zinciri teknolojisi için için düşük talep anlamına gelir.

Daha düşük tepeler ve dipler: Kripto fiyatları bir ayı piyasasındaysa, tüccarlar fiyatların aşağı doğru hareket etmeye devam ettiğini görecektir. Bir kripto parada küçük bir yükseliş olsa bile, bu fiyatlar düşmeye devam etmeden önce güçlü direnç çizgilerine çarpma eğilimindedir ve bu hareket boğa tuzağı olarak adlandırılır. Kripto paralar birden fazla zaman diliminde daha düşük ve daha düşük seviyelere yönelmeye devam ettiğinde, muhtemelen bir ayı piyasasındadırlar.

Kripto hakkında sınırlı veya olumsuz haberler: Haber siteleri genellikle yalnızca en yüksek boğa piyasası fiyatları sırasında kripto hakkında haberler yayınlar. Bir kripto ayı piyasası geldiğinde genellikle Web3 endüstrisi hakkında daha az haber vardır. Daha da kötüsü, bir ayı piyasası sırasında kripto paraları ilgilendiren önemli olumsuz manşetler çoğunlukta olacaktır.

Stablecoin miktarında artış: Kripto tüccarları risk almak istemediklerinde genellikle kripto varlıklarını bozarak stablecoin alırlar. Kripto ayı piyasaları sırasında, daha fazla kripto yatırımcısı yeni stablecoinler basacağı için stablecoin piyasa değerinin arttığını görebilirsiniz.

Eski kripto ayı piyasaları tarihçesi

Eski kripto ayı piyasaları tarihçesi

Kripto piyasası daha önce defalarca ayı piyasalarından geçti ve bu döngü son bulduğunda bir kez daha geçmiş olacak. Kripto paralar popülerlik kazanana kadar şu ayı piyasaları görüldü:

2017 Sonundan 2018 Sonuna Kadar 1 Yıl

Bitcoin’in 2017’nin sonlarına doğru aya doğru yükselişini önce Coincheck’in hacklenmesi ardından da Federal Rezerv’in faiz oranı artışının ardından hızla bir yıl süren kripto ayı piyasası izledi. Bitcoin, piyasanın zirvesinde $19.300’a ulaştı ve işler tekrar toparlanmadan önce sonraki 12 ay içinde $3.225’a kadar düştü. PayPal’ın kripto entegrasyonu, NFT patlaması ve ardından Covid pandemisi, 2017-18 ayı piyasasının sonunu getiren hızlandırıcı faktörler oldu.

2013 Sonundan 2015 Sonuna Kadar 2 Yıl

2013-2015 yılları arasında yaşanan bir dizi skandal ve yasak, Bitcoin fiyatının iki yıllık ayı piyasasında rekor seviye 1.150 dollardan 120 dollara düşmesine sebep oldu. Düşüş, FBI’ın 2013 yılında bir dijital karaborsa platformu olan Silk Road’u kapatmasıyla başladı. Aynı yıl Çin, kripto paralara olan kısıtlamaları artırarak ülkede tam bir yasak olduğunu duyurdu. Bir yıl sonra ise Mt. Gox hack’i kripto dünyasını ve yatırımcıların güvenini sarstı. Ayı piyasasını sonlandıran bazı faktörler arasında kripto ticaretine izin veren Japonya’da Ethereum’un piyasaya sürülmesi ve kripto ön satışlarının (ICO) patlaması yer alıyor.

Ayı piyasasında ne zaman dibe ulaşılması bekleniyor?

Ayı piyasasında ne zaman dibe ulaşılması bekleniyor?

Bir ayı piyasası dibini doğru tahmin etmek çok zor bir iş. Ayrıca dip olduğunu düşündüğünüz fiyatın daha da düştüğünü görmek çok sinir bozucu olabilir ve siz dibi satın aldıkça fiyatlar daha da dibe düşer.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   En İyi 6 Kripto Köprüsü - Blok Zincirler Arası Kripto Para Taşımak

Mantıklı yaklaşım, ayı piyasasını yönlendiren temellerde önemli bir değişiklik oluşturabilecek işaretler aramaktır. Örneğin, enflasyon oranını yakından takip etmek iyi bir başlangıçtır. Enflasyon, FED’in %2’lik hedefine doğru hızlıca düşerse, FED sıkılaştırmayı durduracaktır ve bu da yeni bir boğa piyasasının başlamasına etki edecektir.

Yakıt ve enerji piyasasına odaklandığınızda daha düşük fiyatlar gördüğünüzde kripto ayı piyasasının dibini işaretleyebilir ve yeni bir yükseliş bekleyebilirsiniz.

Ayrıca paranın aktığı yönü takip etmek yatırımda her zaman sağlam bir strateji olmuştur. Büyük finansal kurumlar parayı belirli bir yöne yönlendirdiğinde, bu genellikle bir işarettir.

Ayı Piyasasının Aşamaları

Ayı Piyasasının Aşamaları

Ayı piyasaları tipik olarak birkaç farklı aşamadan oluşur:

  • Yüksek fiyatlar ilk aşamayı karakterize eder. Bu dönemden sonra yatırımcılar piyasalardan çıkmaya ve kâr almaya başlar.
  • İkinci aşamada kripto fiyatlarıyla birlikte alım satım işlemleri düşer, şirketlerin kazançları düşer ve önceden iyimser olan ekonomik göstergeler kötüleşir. Piyasa psikolojisi bozulmaya başladığında bazı yatırımcılar korku ve endişe yaşarlar.
  • Üçüncü aşama, spekülatörlerin piyasaya girerek fiyatları ve ticaret hacmini artırmasıdır. Bu aşamada hevesli yatırımcılar tuzağa düşürülür.
  • Kripto fiyatları artık daha yavaş da olsa düşmeye devam eder. Düşük fiyatlar ve iyimser haberler yatırımcıları yeniden cezbederken, ayı piyasaları uzun süre sonunda boğa piyasalarına dönüşür.

Bir ayı piyasasında dikkate alınması gereken kripto stratejileri

Bir ayı piyasasında dikkate alınması gereken kripto stratejileri

Çok şanslı değilseniz veya piyasa dinamiklerini anlamadıysanız bir ayı piyasasını yenemeyeceksiniz. Ancak portföyünüzün ayakta kalmayı devam etmesini sağlamaya yardımcı olmak için kullanabileceğiniz bazı stratejiler var.

  • Dolar maliyeti ortalaması
  • Uzun vadeli hedeflere odaklanmak
  • Panik yapmamak ve kötü haberlerin etkisinde kalmamak
  • Varlıkları çeşitlendirmek, ancak yüksek riskli projelere karşı dikkatli olmak

Panik yapmamak ve kötü haberlerin etkisinde kalmamak

Yatırım yapmanın en önemli kurallarından piyasa koşulları elverişsiz bile olsa duygusal hareket etmemektir. Panik içindeki yatırımcılar kötü kararlar verirler ve bazen elindeki varlıkları yanlış zamanda satarak büyük kayıplarla boğuşurlar. Kripto haberlerini her zaman biraz kuşkuyla karşılayın, ama özellikle Twitter gibi yerler korku, belirsizlik ve şüpheyle (FUD) dolup taşabilir. Karşılaştığınız olumlu ya da olumsuz haberlere kendinizi kaptırmamaya çalışın. Ve lütfen Twitter’daki herhangi birisinden veya çevrenizden kripto yatırım tavsiyesi almayın.

Dolar maliyeti ortalaması

Birçok yatırımcı, piyasa düşüşlerini fırsat olarak görür ve dolar maliyeti ortalaması (DCA) stratejisiyle avantaj elde etmeye çalışır. DCA, piyasa koşulları ne olursa olsun, belirli tutarlarda belirli kriptoları düzenli aralıklarla satın almayı içerir. Temel fikir, DCA’nın size fiyatlar düştüğünde varlıklarınızı artırma şansı vermesidir. Zaman içinde strateji, kripto için ödediğiniz ortalama fiyatı azaltır.

Uzun vadeli hedeflere odaklanın

En başta neden kripto satın aldığınızı yalnızca siz bilirsiniz. Uzun vadeli beklentileri göz önünde bulundurarak yatırım yaptıysanız, büyük pazar dalgalanmaları aydan aya ve hatta yıldan yıla bu vizyonu büyük ölçüde etkilemez. Piyasalar düştüğünde, kripto paralara yatırım yapma nedenlerinizi hatırlamaya çalışın ve nedenlerin hala geçerli olup olmadığını değerlendirin.

Varlıkları çeşitlendirin, ancak yüksek riskli projelere karşı dikkatli olun

Düşen bir piyasada bile kripto paralar yatırım portföyünüzü çeşitlendirmek için mükemmel bir yoldur. Ancak, büyük kazanç vaadinin sizi ele geçirmesine izin vermeyin. Piyasada dikkate almaya değer birçok bilindik kripto projesi var. Ama büyük şeyler vaadedip asla yerine getirmeyen bir sürü proje de var. Zor kazandığınız paranızı herhangi bir varlığa yatırmadan önce mantığınızı çalıştırın. İster boğa ister ayı piyasası olsun kaybetmeyi göze alamayacağınız parayla asla yatırım yapmayın.

Stratejinize bağlı kalın

Kripto ayı piyasasının ortasında uygun risk yönetiminin olmaması, kazanan herhangi bir yatırımı çok hızlı bir şekilde kaybeden bir yatırıma dönüştürebilir. Bu nedenle uygun bir ticaret stratejisine sahip olmak, duygusal kararlar vermekten kaçınmanıza yardımcı olabilir. Kendi iyi araştırılmış stratejinize bağlı kalmanız her zaman önerilir.

Kâr al (Take Profit) ve zararı durdur (Stop Loss) emirlerini önceden belirleyerek riskleri azaltabilir ve duygularınızı kontrol altında tutabilirsiniz. Sonuç olarak, kripto ayı piyasası boyunca stresi azaltmanız ve duygusal olarak etkilenen kararlar vermenizi engellemeniz daha kolay olacaktır.

Geçmişle Kıyaslamayın

Kripto endüstrisi hızla büyüyor, ancak geçmişle karşılaştırdığınızda çoğunlukla dolandırıcılıklarla karşılaşacaksınız. O zamanlar kripto endüstrisindeki çoğu insan amatördü ve hacim şimdikinden çok daha düşüktü.

Protokoller artık daha olgun. Kuşkusuz, risk sermayedarları ve geniş kullanıcı tabanları tarafından desteklenen büyük nakit akışlarına sahip protokoller var. Yani her şeyin sıfıra gideceğini ve kriptonun öleceğini söyleyenlerin hepsi yanılıyor.

Kripto ayı piyasası sadece geçici bir aşamadır, aynı zamanda kripto baharını planlamak için kendi kurallarınızı ve ilkelerinizi oluşturma zamanıdır. Öte yandan, kripto piyasasının her zaman dalgalanmalar gösterme eğiliminde olduğu göz önüne alındığında, kripto kışından korkmak tamamen yararsızdır.

Yetenek Geliştirme

Kripto ayı piyasası dalgalanmalarından bağımsız olarak piyasada hayatta kalmak için yeni stratejiler öğrenmeye devam etmelisiniz. Gerçeği söylemek gerekirse, bir ayı piyasası, satın alma baskısı olmadan kripto bilginizi artırmak için en iyi zamandır.

Genellikle herkes maksimum kar elde etme niyetiyle birbirine üstünlük sağlamak için kıyasıya bir rekabet içindedir. Bu nedenle, kripto ve blok zinciri kavramlarıyla ilgilenerek değerli yeni bilgiler edinmelisiniz.

Akıllı sözleşme verilerini okumayı, ticaret modellerini analiz etmeyi öğrenin ve hepsinden önemlisi, portföyünüze küçük miktarlarla güçlü kripto paralar ekleyin. Bu sayede kripto ayı piyasası sırasında hatalarınızdan ders alabilirsiniz.

Portföyünüzü ve güvenceye alın ve HODL yapın

Kripto yatırımlarınız hakkında net bir fikre sahip olmak ve bir ayı koşusu sırasında sağduyulu kararlar almak, uzun vadeli yatırım çerçevenizde yanınızda olacak şeylerdir. Kripto sektörünün oynaklığı göz önüne alındığında, önce cüzdanınızdaki kripto paraları güvence altına almalısınız. HODL’a geçmek, kripto ayı piyasasında satmak yerine Bitcoin, Ethereum veya diğer önemli kripto paraları güvenli bir şekilde saklamak anlamına gelir.

Hangi kripto paraların çökebileceğini tahmin etmek zor olsa da, trendleri ve haberleri takip etmelisiniz. Kendi araştırmanızı yapın ve panik satışı yapmak yerine bir sonuca varmak için zaman ayırın.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu