Kripto ile Pasif Gelir Elde Etmenin 10 Yöntemi

Kripto evreninde staking, getiri çiftçiliği, madencilik ve daha fazlası gibi minimum çabayla pasif gelir kazanmanın 10 kolay yolunu öğrenin.

Kripto evreninde minimum çaba ile pasif gelir elde etmenin 10 kolay yolunu keşfedeceğiz. Kripto para hala vahşi batı olarak görüldüğü için pasif gelir akışları bulunması zor görünebilir. Ancak doğru stratejilerle siz de hiçbir şey yapmadığınız sırada bile cüzdanınıza kriptonun gelişini izleyebilirsiniz. Cüzdanlarınızı pasif şekilde kripto ile doldurmak için kanıtlanmış bazı yöntemlere bakalım.  

HODL & Stake

En basit yöntemlerden biri, paralarını bir cüzdanda belirli veya esnek bir süre boyunca kilitleyenleri ödüllendiren hisse kanıtı (PoS) konsensüs mekanizmasını kullanan kripto paraların avantajlarından yararlanmaktır. Ethereum’un PoS’a geçişine aşina olabilirsiniz ancak Solana ve Polkadot gibi birçok kripto para zaten bu modeli kullanıyordu. Staking ödülleri sunan bir kripto bulun, onu bir cüzdanda saklayın ve coinlerin zaman içinde birikmesini izleyin. Hiçbir teknik bilgi birikimine gerek yok, yalnızca bir coin seçin, yatırın ve farklı işlerle meşgul olurken pasif kazançların artmasını takip edin. Ek bir avantaj olarak staking, merkeziyetsizliği artırarak PoS blok zincirlerinin güvenliğini de güçlendirir. Kelimenin tam anlamıyla ilk yatırımın ardından hiçbir çaba gerektirmeyen bir win-win durumudur. Bir senede kazanacağınız kripto tutarı genellikle stake ettiğiniz bakiyenin %5’i ile %30’u arasındadır. Kripto ile Pasif Gelir Elde Etmenin 10 Yöntemi 2

DeFi Yield Farming

Merkeziyetsiz finans (DeFi), kripto getirilerini biraz daha iyileştirmek isteyenler için pasif gelir elde etmek amacıyla getiri çiftçiliği fırsatları sunuyor. Kullanıcılar, merkeziyetsiz finansal alanlarda Compound gibi protokollere likidite sağlar veya Aave’de borç vererek faiz kazanır. Bu likidite sağlayıcı (LP) tokenları daha sonra DeFi ekosisteminin tamamında optimum getirileri otomatik olarak toplamak için Yearn gibi getiri toplayıcılara stake edilebilir. DeFi, basit staking’e kıyasla ek risk taşısa da, getiriler önemli ölçüde daha yüksek olabilir (genellikle çift, bazen üç haneli). Biraz araştırma yapmak isteyenler için getiri çiftçiliği, likidite sağlayıcıların DeFi’ın bol miktardaki kripto ürünlerinden pasif kâr elde etmesine olanak tanır. “Getiri çiftçiliğinde” tohumlarınızı şüpheli projelere ekmediğinizden emin olun. DeFi’ın dijital tarlalarını işlemeden önce daima protokolleri dikkatlice inceleyin.  

Kripto Madenciliği

Eğer yedek bilgi işlem gücünüz varsa, kripto madenciliği ile ek bir gelir sağlayabilirsiniz. Madencilik özünde Bitcoin ve Ethereum Classic gibi iş kanıtı blok zincirlerinin gerektirdiği hesaplamalı “iş” ile ilgilenerek işlemleri doğrulamak ve merkeziyetsiz yönetimi sürdürmek için donanım ve bilgi işlem gücünden yararlanır. Bireysel madenciler katkıları karşılığında blok ödülleri ve işlem ücretleri alırlar. ASIC donanımları ciddi miktarda para üretebilirken sıradan madenciler için de bir şeyler var. NiceHash gibi bulut madenciliği hizmetleri, dizüstü bilgisayarların ve oyun bilgisayarlarının bile uzaktan kârlı algoritmalar çıkarmasına olanak tanır. Yazılımı indirmeniz yeterlidir ve sonrasında boşta kalan hash gücü çalışmaya başlar. Bir madencilik çiftliği gibi büyük plakalara veya dönen fanlara gerek yoktur. Sadece tıklayın ve siz uyurken bilgisayarınızın madencilik yapmasına izin verin.  

Oyun Oynayarak Kripto Kazanma

Biraz emek gerektiren ama eğlenceli bir yaklaşım arayanlar için, oyna – kazan kripto oyunları hızla artıyor. Axie Infinity ve Gods Unchained gibi oyunlar, paraya çevrilebilen veya diğer kripto paralarla takas edilebilen oyun içi para birimleri ve NFT varlıkları sunuyor. Bu metaverse’ler bir miktar aktif katılım gerektirse de oyuncular oyunda geçirdikleri zamanı kazançlı yeni bir gelir biçimine dönüştürdüler. Çoğu oyunda boş varlıklardan pasif getiri sağlayan lending & growing mekanizmaları bulunur. Örneğin, Axie evcil hayvanlarını kiralamak veya NFT kartlarını diğer oyunculara ödünç vermek NFT sahibine para kazandırır. Doğru strateji ve yatırımla oyundan para kazananmak sanıldığı kadar güç değil ve gerçek dünya işlerine keyifli bir alternatif. Oyun oynamayı pasif kripto kazançlarıyla birleştiren P2E oyunlarına bir göz atın. Zahmetsiz kazanç elde etmeye başlamaya hazırsanız, stake etme, getiri çiftçiliği, madencilik ve oyna-kazan (P2E), pasif olarak kripto para kazanmanın nispeten düşük stresli yollarını sunuyor. Yukarıdaki basit stratejilerle koltuğunuzda uzandığınız sırada başka hiçbir şey yapmadan kripto geliri elde edebilirsiniz.  

Airdrop’lardan Yararlanın

Airdrop’lar, projeye kaydolmak dışında çok az emek gerektiren, sıklıkla gözden kaçan bir başka ücretsiz kripto kaynağıdır. Proje kurucuları, bu token damlalarını (drop) viral bir pazarlama stratejisi olarak kullanıyor ve ilgi çekme umuduyla ilk takipçilere ücretsiz paralar dağıtıyor. Hak kazanmak için gereken tek şey genellikle bir kripto cüzdanını bağlamaktır; satın alma veya KYC gerekmez. Airdropların büyük çoğunluğu küçük değerlerde token sağlarken, şanslı birkaç tanesinin değerinde patlama yaşandı. Örneğin Solana’nın ilk destekçileri boğa koşuları sayesinde binlerce dollar değerinde SOL token kazanmış oldu. Uniswap, Optimism ve Arbitrum gibi protokoller de kullanıcılarına büyük airdrop tokenları dağıttı. Pasif gelir arayanlar, AirdropAlert gibi platformları düzenli olarak kontrol ederek sıfır finansal riskle fırsatçı airdropların beklenmedik getirilerinden yararlanabilirler.  

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Aragon (ANT) Nedir? Aragon (ANT) Geleceği ve Yorum 2022

Ön Satış ve Launchpad’lerden Kar Edin

Dikkat edilmesi gereken bir kripto tabanlı pazarlama taktiği ise token ön satışları ve IDO launchpad – launchpool’larıdır. Geliştirmenin en riskli aşamalarında projeler, sermaye artırmak için erken benimseyenlere indirimli tokenlar sunuyor. Bu ön satışlardan token satın alan katılımcılar, halka açık ticaret başladıktan sonra tokenlarını satarak kâr elde etme şansına sahip olacaklar. Fırsatçı yatırımcılar, uzun vadeli potansiyele sahip ön satış fırsatlarını seçici bir şekilde destekleyerek risksiz kazançlar elde edebilirler. Bu tür projelerin çoğu kaçınılmaz olarak başarısız olacağı için son derece dikkatli olmalısınız. Güçlü ekiplere ve gerçek kullanım senaryolarına sahip protokollere odaklanın. Kripto tohum finansmanına yatırım yapmadan önce daima kendi araştırmanızı yapın. Riskin olduğu yerde bilgili yatırımcılar için de ödül vardır.  

Kripto Varlık Kiralama

Varlıklardan kira geliri elde edebilenler yalnızca emlak imparatorları değil. Kripto sahipleri, kiracılardan faiz kazanmak için tokenları, NFT’leri ve havuzlanmış pozisyonları stake edebilir. CryptoLend ve NFTfi gibi platformlar, hodler’ların varlıkları saklamasına ve borçlular ile likidite sağlayıcıları tarafından oluşturulan kiraları, faizleri ve işlem ücretlerini toplamasına olanak tanıyor. Karışık göründüyse örneklendirelim. Örneğin bir protokole NFT koleksiyonlarının yatırılmasıyla herhangi bir kira veya yeniden satış ücretinin bir kısmı kazanılır. Stablecoin’ler kiralandığında ise USDC gibi bir stablecoin cinsinden faiz ödemeleri alınır. Ve likidite havuzu tokenları, likidite sağlayıcılar arasında bölünmüş getiriler üretir. Getiri çiftçiliğine benzer bir yöntem olmakla birlikte NFT’lerin ve diğer dijital varlıkların da dahil olduğu bir yöntemdir.

 

Kripto ile Pasif Gelir Elde Etmenin 10 Yöntemi 3

Kripto Haber ve İncelemeleri Oluşturun

Eğitici kripto içerikleriyle dolup taşan siteler, etki sahipleri için mükemmel ortaklık programları sunuyor. Gerçekten değerli bulduğunuz projeleri okuyun, yazın ve paylaşın. Başkaları tavsiyenizi alıp satın alımlar yaptığında komisyonlar otomatik olarak devreye girer. Daha da iyisi, Publish0x gibi platformlar, okuyucuların yazarlara içgörüleri için doğrudan bahşiş verebilecekleri bir sistem geliştirmiştir. Tecrübeyle dolu içerikler oluşturarak en çok katkıda bulunanlar içerikleri aracılığıyla tamamen pasif olarak beş hatta altı rakamlı yıllık kazanç elde edebilirler. Düşünceleriniz her an gelire dönüşebilir.  

Affiliate Marketing

Bağlı kuruluş pazarlaması (affiliate marketing), kripto içeriği kariyerinde bir adım daha ileri gitmek isteyenler için bloglar, haber bültenleri, sosyal medya ve ötesindeki yönlendirmelerden sürekli kâr elde etmek için sınırsız bir potansiyel sağlar. Büyük kripto borsalarının çoğu, kayıt, ticaret veya uzun vadeli elde tutma gibi aksiyonlar gerektirerek borsayı tanıtanları ödüllendiren ortaklık programları sunar. Promosyonel yaratıcılık ve özenli ağ oluşturma yeteneği sayesinde en bilgili kripto içerik tutkunları, dijital paylaşımları kazançlı yaşam tarzı kariyerlerine dönüştürdü. Hedef kitleden etkili bir şekilde para kazanarak elde edilebileceklerin bir sınırı yoktur. Bağlı kuruluş pazarlaması ile iyi bir yönlendirme, geleceğe süresiz olarak pasif gelir sağlayabilir.  

Vergi Yazılımları

Türkiye’de Şubat 2024 itibariyle kripto para ticaretini vergilendirme yasasının TBMM’ye sunulması bekleniyor. Kripto vergilerini düzenli tutma görevi bile kazançlı bir yan işe dönüşebilir. Uyumluluk platformları, marka bilinirliğini yaymak ve yeni müşteriler kazanmak için aktif olarak bağlı kuruluşlarla anlaşır. Ücretli aboneliklerle sonuçlanan öneriler, daha sonra genellikle çift haneli oranlarda devam eden komisyonlar üretir. Kripto paranın vergi karmaşıklığının giderek arttığı göz önüne alındığında, bu tür hizmetler son derece değerli. Vergi yazılımı kulağa çok çekici gelmese de çok az çaba gerektiren bir pasif gelir kaynağına dönüşebilir. Tek çırpıda bu kadar çok seçenek sayabiliyorsak kripto ile pasif gelir elde yöntemleri gerçekten sınırsız. Stake etme, madencilik, çiftçilik ve bağlı kuruluş becerileri gibi stratejileri dikkatli bir şekilde uygulayarak herkes kripto ekosisteminin pasif gelir fırsatlarından faydalanabilir. Anahtar, düşük çaba gerektiren gelir kaynaklarını ilgi alanlarınız ve becerilerinizle eşleştirmekte saklı. Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu