Kripto Kart Nedir, Nasıl Çalışır?

Kripto paralar, yatırım yapmak ve cüzdanda tutmakla sınırlı dijital varlıklar değildir. Kripto paraların günlük kullanımlarının da yaygınlaşmasının planlandığı bu dönemde bir banka kartı veya kredi kartı kullanarak kripto para harcayabileceğinizi biliyor musunuz? Kripto paraların ilk amacı fiat paralar gibi günlük alışverişlerde kullanılmaları değildir, ancak yaygın şekilde benimsenmeleri için buna ihtiyaç olabilir. Gün geçtikçe daha fazla işletme kripto paraları benimsiyor ve kripto ile alışveriş yapmak için daha fazla yöntem geliştiriliyor.

Kripto Kartlar Nelerdir?

Kripto para ile harcama yapmak istediğimizde genel prosedür önce kripto paramızı bir borsaya aktarmamız, orada fiat para birimine çevirmemiz ve sonra banka hesabımıza çekmemizdir. Her şeyin günden güne pratikleştiği günümüzde bu sıkıcı bir süreç haline geldi. Günlük alıverişlerimiz için kripto paralarımızı gerçek bir para birimi olarak kullanamayacağımız anlamına gelen bu prosedüre karşı olarak kripto kartları devreye giriyor. Kripto kartları sayesinde kripto paralarımızı fiat para birimine dönüştürmeye gerek kalmadan doğrudan harcayabiliyoruz.

Kripto Kartları Nasıl Çalışır?

Kripto kartları, herhangi bir kredi veya banka kartı gibi çalışır ve günlük alışverişlerde kullanılabilir. Kripto kartı ile alışveriş yapıldığında, işlemler MasterCard, Visa, American Express ve benzeri geleneksel ödeme işleme ağlarından biri üzerinde gerçekleşmektedir. Yani kripto kartları, normal kredi ve banka kartlarının kabul edildiği her yerde kabul edilmektedir.

Kripto kartları, kripto paralarınızın bulunduğu bir cüzdanla bağlantılıdır. Bir satın alma yaptığınızda cüzdanda bulunan kriptolar otomatik olarak anlık değerde itibari paraya dönüştürülür. Kripto kartları, ATM’lerden nakit para çekmek için de kullanılabileceğinden oldukça kullanışlı çözümlerdir.

Kripto Kredi Kartları & Kripto Banka Kartları

Kripto kartları, her durumda aynı amaca hizmet etmekle birlikte kredi kartı veya banka kartı gibi çalışabilirler.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Evde Madenciliğini Yapabileceğiniz 5 Kripto Para

Kripto Kredi Kartı

Kripto kredi kartı, sahiplerini kripto para ile ödüllendiren, teşvik odaklı ödeme yöntemi sağlayan bir çözümdür. Kripto kredi kartlarınızı geleneksel kredi kartları gibi kullanabilir ve alışveriş yapabilirsiniz. Yaptığınız her alışverişte bir miktar geri ödeme almaya hak kazanma ihtimaliniz vardır. Ödüller de kripto para biçiminde gelecektir.

Kripto Banka Kartı

Kripto banka kartları, ön ödemeli debit kartlar gibi çalışır. Kullanmak için bakiyenizde kripto para olmalıdır ve çoğu ATM’den para çekme ücreti ve aylık ücret gibi ücretlere tabidir. KYC ile kimliğini doğrulayan ve cüzdanına kripto ekleyen herkes bu kartları kullanabilir. Burada dikkat edilmesi gereken taraf, işlem komisyonlarıdır.

Kart sağlayıcı, alışveriş sırasında kripto para ile fiat para arasında bir ticaret işlemi yapacağı için belirli miktarda komisyon alacaktır. Sağlayıcının kendi yerel kriptosundan bir miktar cüzdanınızda tuttuğunuzda muhtemelen komisyon ücretinden %50’ye varan indirim kazanabilirsiniz.

Fonlarınıza kolayca erişmek ve onlarla alışveriş yapmak için kripto kartlarını kullanmak oldukça kullanışlıdır. Kripto banka kartları ve kripto kredi kartları arasındaki farkları öğrendiyseniz ve bu kartlardan birine ihtiyaç duyuyorsanız satın alma alışkanlıklarınızı ödüllendirecek iyi bir kart seçmeye dikkat etmelisiniz.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu