Kripto Para Botlarını Kullanmadan Önce 2 Kez Düşünün - BTC MAGAZİN

Kripto Para Botlarını Kullanmadan Önce 2 Kez Düşünün

Yatırımlarımızı biraz daha kolaylaştıracak her zaman yeni yollar arıyorsunuz. Kripto para birimi yatırımcısı olarak, tam zamanlı çalışıyorsunuz veya tam zamanlı eğitim görüyorsunuz.  Bu yüzden gününüzün çoğunu işte veya okulda geçiriyorsunuz. Kripto para haber sitelerinden piyasa gelişmeleri hakkında bilgi alıyorsunuz, yorum ve analizleri takip ediyorsunuz.  Fakat çalışma saatlerinde piyasaları izlemeye zaman ayıramıyorsunuz. Siz işteyken, büyük bir yükseliş gerçekleşirse, farkına varmayabilirsiniz ve bu nedenle büyük bir kazanç şansını kaybedebilirsiniz.

Burası kripto botlarının devreye girdiği yer. Kripto alım satım botları, bir botun kripto para birimi portföyünüzü sizin için yönetmesine izin vermek için kullanılabilen programlardır. Bu, yatırımlarınızın kendiniz tarafından belirlenen parametrelere göre otomatik olarak kontrol edildiği anlamına gelir. Yani, botunuzun sizin için çok çalıştığını bilerek kolayca dinlenebilirsiniz. Bu harika, çünkü bildirimlere güvenmenize gerek yok ve piyasaları kovalamanıza gerek yok. Ancak botları kullanmanın kötü amaçlı olamayacağını düşünmek size büyük bir dezavantaj kazandırıyor.

Julia Beyers, bir makalesinde kripto botu kullanmayı seçerken göz önünde bulundurulması gereken risklerin bir kısmını araştırıyor. Hacker Noon’daki makale bu botların tam olarak ne olduğu hakkında bilgi veriyor:

“Kripto alım satım botları, pazarları analiz eden ve siparişleri otomatik olarak veren programlardır. Yüksek volatilite ve kripto dünyasının sürekli değişimleri göz önüne alındığında, botlar 7/24/365 piyasasını izleyebildikleri için elverişlidir. Ayrıca hızlıdırlar ve daha fazla kar elde etmek için düzenli olarak alım / satım emri verebilirler. Bunlar, kullanıcı tanımlı tercihleri ​​kesinlikle takip eden nispeten karmaşık sistemlerdir. Bu yüzden dikkatli bir şekilde ayarlama yapılmasını gerektirir. Ek olarak, gelişmiş programlar aylık ücretlerle birlikte gelebilir. Bu, botları doğru kullanmayı bilmiyorsanız, kolayca para kaybedebileceğiniz anlamına gelir. ”

Bu botların bazıları abonelik ödemeleri gerektirir, bazıları ücretsizdir, bazıları komisyon alır. Neredeyse herkes için bir kripto bot seçeneği var! Bununla birlikte sormak istediğim şey şu; neden bir robotun cüzdanınızdaki paraya bakmasına izin vermediğiniz zaman otomatik bir programın kripto varlıklarınızı kontrol etmesine izin veriyorsunuz? Bu botların bilgisayar korsanlığına ve manipülasyona çok maruz kaldığını söylemek çok şaşırtıcı bir şey değil, bir botu çalıştırdığınızda ve sizin için işlem yapmayı istediğinizde, birileri karlarınızı ve mallarınızı çalmak için perde arkasını kontrol ediyor olabilir.

Botlar kullanılırken varlıklarınız güvende değil

Bir bot kullanmaya karar vermeden önce göz önünde bulundurulması gereken çok sayıda büyük güvenlik riski vardır. Kripto alım satım botları kullanmayın demiyoruz, ancak onları kullanmayı seçerseniz, risklerin farkında olmanız gerektiğini söylüyoruz. Diğer tavsiyemiz, yalnızca parolanızı kriptoda nasıl harcayacağınıza karar verme konusunda kendinize güvenmektir!

Beyers’e göre:

“Kripto botları, emirleri API’lerle etkileşime sokarak uygular .Sonuç olarak, manuel kontrol olmadan birlikte çalışan iki makinenin senaryosuyla karşı karşıyayız. Sorun, ticaret botlarının ve platformlarının merkezi yapısındadır. Hackerlar neredeyse mükemmel güvenlikleri nedeniyle blockchain tabanlı sistemlere erişemediklerinden, şifreler, e-cüzdan adresleri veya anahtarlar gibi kişisel verilere dayanan geleneksel merkezi sunucu sistemlerine odaklanırlar. Ve bağımsız çalışan makineleri kırmak daha da kolaydır.”

Beyers bu tür API manipülasyonlarının önde gelen bir kripto para birimi borsası olan Binance‘de gerçekleştiği çok önemli bir durumu vurgulamaktadır:

“Bu alışverişin API’sinde üç izni var: okuma, alım satım ve para çekme. Temmuz 2018’de, bilgisayar korsanları ilk iki seviyeye erişebildi, SYS madalyonunun fiyatını yükseltti ve daha önce kontrol ettikleri para çekme izinleriyle hesaplara devasa miktarlar aktardı. ”

Kendini koruyabilirsin

Bütün bunlardan sonra, hala gerçekten kripto alım satım botları kullanmak istediğinize karar verirseniz, Beyers’in kendinizi korumak için uygulamanızıi önerdiği birkaç adım vardır:

API anahtarınızı gizli tutun; diğer şifreler veya anahtarlar gibi paylaşmayın. Otomatik para çekme işlemlerine izin vermeyin. Ve son olarak araştırmanızı yapın. Araştırma duygusu bu sektördeki her şey için geçerli, ancak hayati önem taşıyor. Botlarınızı araştırın, kimin yaptığını ve nasıl çalıştıklarını öğrenin. Bildiklerinize bağlı kalın ve dikkatli olun. Kripto alım satım botları güvenle kullanılabiliyorsa harika olabilir.

Mark Nezvisky

Bizi twittertelegram , instagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu