Kripto Para Piyasasında Para Kazanma-Kaybetme Yöntemleri - BTC MAGAZİN

Kripto Para Piyasasında Para Kazanma-Kaybetme Yöntemleri

Yatırım kıyafete benzer ve her giydiğin elbise sana yakışmaz !

Kripto para piyasasında çok para kaybettim, bazen kazanıyorum fakat genelde hep zarardayım diyorsanız: Durmadan neyi yanlış yaptığınızı düşünüyorsanız ve düşündükçe de moraliniz bozuluyor ise, durup bir düşünmemiz lazım. Belkide kendimize uygun olmayan yatırım yöntemini kullanıyor olabiliriz. Bir doktoru, mühendis veya tam zamanlı çalışan bir kamu personelini düşünün. Sizce bu kişinin sabahtan akşama kadar durmadan fiyatları takip ederek trade etmesi mümkün mü? Ya da kendisini bağlayan tam zamanlı işi olmayan trade yapmaya meraklı bir kişi için tüm yatırımı ile hodl da beklemesi doğru mu? Bence Yatırım kıyafete benzer ve her giydiğin elbise sana yakışmaz !

Hadi beraber kendimize biraz elbise bakalım.

HODL nedir ? Nasıl uygulanır ?

Hodl, herhangi bir kripto parayı al ve tut anlamına gelir. Aslında bunu ”Al ve unut” şeklinde de düşünebiliriz. İngilizce’de “hold” yani tutma anlamını taşıyan kelimenin yanlış yazılmasıyla ortaya çıkmış ve sonrasında da “hodl” haliyle kullanımına devam edilmiş olan kelimedir. HODL ismi “GameKyuubi” rumuzlu bir kullanıcının 18 Aralık 2013 tarihli bir Bitcoin forum sayfasında sarhoşken yazdığı gönderisinden gelmektedir. HODL yaparak kripto paraların fiyatlarının yükselmesini bekleyip uzun vadede çok yüksek kazançlar elde edebilirsiniz. Burada kazanç sağlayacak doğru yöntem zaman içinde yükselecek doğru kripto parayı bulabilmektir. Çünkü 3 yıl önceki en popüler coinlerin bir çoğunun fiyatı sıfır dolara kadar düşmüştür. Bu sebeple güçlü, sağlam kripto paralara yatırım yapmak daha doğru yöntem olarak düşünülebilir. Ayrıca piyasa arzı düşük coinleri seçmek fiyat açısından ilerde oldukça faydalı olabilir. Mesela 21 milyon arza sahip Bitcoin bunun en güzel örneğidir.

Tabi her kripto para hodl yapılırken yüzünüzü güldürmez. Mesela 5 ocak 2014 yılında 9. sırada olan ”Quark ” adlı kripto para bugün 1201. sıraya kadar düşmüştür. 24 saatlik işlem hacmi 300bin $ dan bugün 143$ a kadar gerilemiştir. Bir başka örneği 4 ocak 2015’ten verelim: O tarihte Coinmarketcap’te 4. sırada olan ”PayCoin” şu anda 1445. sıraya gerilemiştir. İlk çıktığında 1 milyon 270 bin $ olan 24 saatlik işlem hacmi günümüzde 2 $ ‘a kadar düşmüştür.

Tam zamanlı çalışan, devamlı ekran karşısında grafik takip edemeyen vakti sınırlı olan fakat kripto para dünyasına inanan ve bunun geleceğin teknolojisi olduğunu tahmin eden insanlar için HODL iyi bir yatırım aracı olabilir.

Fiyatlar genellikle altcoinlerde Bitcoin’e endekslidir. Diğer uzun vadede yatırım enstrümanlarından çok daha fazla kazandırabilir veya kaybettirebilir.

Yatırımcılar hodl yaparken tradede yaptığı gibi her yükseliş ve düşüşten kar elde edemez. Her noktadan alım satım yapmak çok mümkün değildir. Fırsatların bir kısmı kaybolmaktadır. hodlın en tehlikeli durumu aldığınız kripto paranın hacklenmesi, hacmin sıfıra kadar düşmesi veya sizin hesabınızdaki kriptoların çalınma durumudur. hodl çok kazançlı olmasına rağmen çok risklidir. Yıllarca aldığınız coinleri zararda olduğunuz için elinizden çıkaramayabilirsiniz.

Kişisel Yorum:

Hodl için kararlılık; disiplin ve sabır gerekmektedir. Ayrıca ileriyi görebilmek ve yatırım yapılan koinin geleceğine inanmak gerekmektedir. Ben bu durumu tarla almaya benzetiyorum. Eğer aldığınız tarlaya imar gelipte arsa statüsüne dönüşürse zengin olurken; tersi durumda yıllarca çok değerlenmeden yerinde sayma durumu da olabilir. Eğer illa hodl, hodl, hodl diyorsanız portföyünüzde Marketcap’te yıllarca üst sırlarda bulunan kripto paralara ağırlık verin. Hodl yapmaya en uygun kripto paranın Bitcoin olduğunu düşünmekteyim. Sebebi ise güvenli ve arzının sınırlı olması sebebi ile logaritmik olarak yükselişe başlamasını bekliyorum.

GÜNLÜK TRADE ile AL-SAT

Burda temel amaç  yükselme ihtimali olan altcoinleri önceden bulmak ve onları tepe yükselişine kadar elde tutmaktır. Bazı gruplar, Telegram veya Whatsapp kanallarında bir araya gelerek ‘pump’ yaratmaya çalışırken, büyük bir kesim Binance gibi büyük borsalarda pump yaşayabilecek coinleri çıkış anlarında yakalayıp kar elde etmeye çalışır. Bunun için sinyal kanallarına üye olup erkenden yükselişten faydalanmak isterler. Kripto para borsası çok volatil ve hızlı hareketlere sahip olduğu için sinyal kanallarında siz pozisyona girene kadar fiyat tepeye ulaşmış olabilir.

Az para ile hızlı ve yüksek kar elde etmek isteyenler bu yöntemi kullanır. Kar veya zarar realizasyonu gün içinde yapılabilir. Fakat devamlı fiyat takibi gerekir. Genelde günlük al-sat yapan yatırımcılar zamandan kazanmak için parasını borsada tutmaktadır. Bu durum beraberinde risklere açık olmayı getirir.

Kişisel Yorum:

Günlük trade çok sayıda insan tarafından kullanılan bir yöntemdir. Kazandırabildiği kadar kaybettirme durumuna dikkat etmek gerekir. Yüklü miktarda yatırım ile günlük trade büyük risk barındırmaktadır. Bu işe zaman ayırabilecek traderların yatırımlarının bir kısmı ile trade yapması daha uygun olabilir.

GÜNLÜK FX TRADE

FX trade, herhangi bir emtianın kaldıraçlı türev piyasasında hayali olarak alınıp satılması ile gerçekleşen işlemler bütünüdür. Türev piyasalarında ilgili emtia , short veya long işlem açılarak hayali olarak alınır veya satılır. Daha doğru bir tabirle, emtia fiyatının düşeceğine veya yükseleceğine dair işlem açılır. Bitmex, Bitfinex, Poloniex, Kraken, HitBTC, Ethoro, Deribit, Simplefx, Bitbay, CEX.IO, HUOBI, OKCoin, Coinone gibi borsalar kripto paralar için FX trade altyapısı ile üyelerine marjin trade imkanı sağlar.


Özetle, Fx Trade Bitcoin gibi kripto paraları reel olarak satın almadan short – long işlemleri ile yüksek miktarda para kazanmanızı veya kaybetmenizi sağlarlar. Kaldıraçlı işlem yapmak az miktarda ana para ile yüksek karlar sağlar iken yüksek zarara da yol açabilir. Kaldıraç, koyduğunuz anaparanın x katı ile işlem yapmanızı sağlar. Eğer 10 kaldıraç ile FX trade yapıyorsanız ve 50 dolarınız var ise aslında 500 dolarlık işlem açıyor, 500 doların karını veya zararını kazanıyor veya kaybediyorsunuz demektir. Hem alış (long) hem de satış (short) için işlem açabilirsiniz.

Tüm emtialar, fiat paralar, kripto paralar, FX Forex piyasası ile trade yapılabilir. Fakat 5.5 trilyon dolarlık FX piyasası gerçekten çok büyüktür. Gelecekte, kripto paralar ile alakalı daha birçok FX trade borsası açılacaktır. Bunların bir çoğu 1Brokerın regüle edilmiş hali olacaktır ve bunlar Bitcoin ETF si kabulünden sonra gerçekleşecektir. Kripto paralar ile günlük FX trade yaparken teknik analiz, temel analiz, risk yönetimi ve yatırım psikolojisini bilmek ve uygulmak gerekir. Zaten çok volatil olan kripto piyasalarda birde kaldıraç kullanarak işlem açmak ultra risk demektir.

Avantajları; az miktardaki yatırım ve yüksek kaldıraç ile çok ve hızlı para kazanma imkanı sağlayabilir. Fiyatlar düşerken de para kazanmak mümkündür. Bu alanda yatırım yapacak kişilerin teknik analiz, risk yönetimi, para yönetimine çok hakim olmaları beklenir. Zaten çok volatil olan kripto para enstrümanında kaldıraçlı işlemin de getirdiği hareket değişimleri kar veya zarar oranlarını çok artırır. Hem ayı hem boğa piyasasında kazanma imkanı sunar.

Zarar kes ayarı, iz süren stop ayarı, take profit ayarı gibi ayarlamalara olanak sağlar. Kaldıraç sistemi sahip olduğunuzdan daha fazla kripto para ile işleme girme imkanı sağlar.

Dezavantajları; devamlı fiyat ve grafik takibi gerekir. Kısa süreli ve hızlı yatırımlar için tercih edilir. Paranızın trade boyunca borsada tutulması gerekir. Gerçek bir coin almadığınız için soğuk cüzdanda saklayamazsınız. Borsanın kapanması, batması, hacklenmesi durumunda sizi koruyacak yol bulamayabilirsiniz. Aşırı volatil olduğundan çok risklidir. Yatırımcıya başka işle uğraşma veya bilgisayar başından ayrılma imkanı tanımaz. Yapılan işlemler kısa vadelidir. İşlem süresi genelde 1 günü geçmez. Bu işlemi yapanların %70 den fazlası koyduğu ana parayı kaybeder.

Kişisel Yorum:

FX trade kripto piyasasında bir çok kişi tarafından etik bulunmasa bile dünyada 5.5 trilyon dolarlık hacme sahip bir yatırım endüstrisi olmuştur. Tahminimce önümüzdeki senelerde bu hacim daha da büyüyerek dünyanın tamamına yayılacak. Özellikle ABD ‘de regülasyonun oluşması ile daha yasal, yeni ve çok büyük FX trade borsaları kurulacaktır. Bu borsalara para gönderiminin de Bitcoin ve altcoinler ile yapılması kripto paraları itibari paralara bir adım daha yaklaştıracaktır. Ben şahsen FX trade işlemlerini herkese önermiyorum. Sadece tek işi bu olacak kişilerin girmesinin daha mantıklı olduğu fikrindeyim.

Telegram adresim: https://t.me/Kripto_Tunc

Twitter adresim: https://twitter.com/KriptoTunc

E-mail adresim: kriptotunc@gmail.com

Bizi twittertelegram , instagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu