Kripto Piyasası Tasfiyesi 119 Milyon Doları Aştı, Başı Bitcoin Çekti!

Kripto para ekosistemi, son 24 saatte %0,22’lik bir değer artışıyla 1,10 trilyon dolarda bulunuyor. Kripto piyasası haftanın en kötü günlerinden birini yaşadı.

Son bir gündeki fiyat düşüşleri, borsalarda büyük ölçekli tasfiyeleri tetikledi ve CoinGlass verilerine göre toplamda 119,92 milyon dolar kayba neden oldu. İncelenen süre içinde en fazla tasfiye işlemi Bitcoin (BTC) varlığında gerçekleşti. Öncü dijital para birimi toplamda 46,17 milyon dolar kaybetti ve bunun içinde long pozisyon sahipleri 35,95 milyon doları, short pozisyon sahipleri ise geri kalanı kaybetti.

Ethereum (ETH) tasfiyeleri Bitcoin’den sonra geldi ve 23 milyon dolardan fazla likidasyon gerçekleşti. Önemli ölçüde tasfiye yaşanan diğer altcoinler arasında popüler meme tokenı PEPE, toplamda 2,84 milyon dolar değer kaybetti. PEPE’yi sırasıyla Litecoin (LTC), ARPA Network (ARPA) ve Fantom (FTM) takip etti.

Dijital para ekosisteminde tasfiye olayı nadir bir durum değildir ve birçok trader, bu tür kapsamlı fiyat düşüşlerini mükemmel bir giriş noktası olarak görmektedir. Finansal dünyanın en volatil ekosistemlerinden biri olarak, bu tür tasfiye işlemlerinin daha sık gerçekleşmesi beklenir.

Şu anda piyasadaki depresyon durumu hala önemli bir konu olup, bazı kripto paraların kesin solo hareketlerini bekleyebiliriz. XRP için öngörüldüğü gibi, kullanım ve altyapılarını geliştirme odaklı olan birçok altcoin, fiyat depresyonu çok daha uzun süre devam ederse topluluk tarafından daha ilgi çekici hale gelebilir. Aynı zamanda, Bitcoin de gözlerin çevrildiği bir varlık olmaya devam ediyor ve Nasdaq Composite ve S&P 500 gibi önde gelen ABD hisse senedi piyasası endeksleriyle sıkı bir korelasyon sürdürüyor. Makroekonomik olaylar, Bitcoin’in ve daha geniş piyasanın orta ve uzun vadeli görünümünü değiştirmede altında yatan etkiye sahip olabilir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Bloomberg Stratejisti: GBTC Bu Yıl Tesla'yı Geride Bıraktı

Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu