Kurumlar, BlackRock’un Bitcoin ETF’sini Beklerken BTC Biriktiriyor

Ünlü kripto analisti Miles Deutscher’a göre, BlackRock’ın spot Bitcoin ETF’si için yaptığı son başvuru, kurumsal fonların Bitcoin varlıklarında önemli bir artışa yol açtı. ETF onayının kripto piyasası üzerindeki etkisi konusunda şüphe olsa da, son dönemdeki girişler ve Larry Fink gibi etkili isimlerin desteği gibi olumlu göstergeler, Bitcoin’in fiyatı ve geleceği için umut vaad ediyor.

Kurumsal Bitcoin Varlıklarında Artış

Deutscher, bu artışın, kurumların yaklaşık 20,000 BTC eklediği bir Bitcoin birikim trendinin sadece başlangıcı olduğunu öne sürüyor. Eşzamanlı olarak, Glassnode verileri, borsa adreslerinde tutulan Bitcoin dengesinde dikkate değer bir trend ortaya koyuyor. Dengede sürekli bir azalma oldu ve yakın zamanda 2.26 milyon BTC ile 14 Mart 2018’den bu yana en düşük seviyesine ulaştı, bu durum son 1,939 gün içinde borsada tutulan Bitcoin’in azaldığını gösteriyor.

BlackRock’ın geçtiğimiz ay spot Bitcoin ETF’si için yaptığı başvuru, kripto topluluğunda büyük bir harekete neden oldu ve BTC’yi 31,000 dolara kadar çıkaran bir fiyat rallisine yol açtı. Peşinden, Fidelity ve WisdomTree gibi diğer büyük oyuncular da benzer ETF’ler için ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) başvurularını sundu. Ancak JPMorgan’daki analistler, Nikolaos Panigirtzoglou dahil olmak üzere, spot Bitcoin ETF’lerinin, Kanada ve Avrupa gibi ABD dışındaki bölgelerde önemli yatırımcı ilgisini çekemediğine inanıyor.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Ünlü Yatırımcıdan Ekonomik Felaket Uyarısı; Bitcoin Etkilenecek mi?

BTC Fiyatı İçin Olumlu mu?

Buna rağmen, hem vadeli işlemlere dayalı hem de fiziki olarak desteklenen kripto fonlar, son bir yıl boyunca altın ETF’lerinden çıkan para ile bile, 2021’in ikinci çeyreğinden bu yana yatırımcı ilgisini çekmekte zorlandı.

Son iki haftada, kripto fonları toplamda 334 milyon dolarlık giriş kaydetti, önceki haftalarda sırasıyla 199 milyon dolar ve 125 milyon dolarlık girişler oldu. Dünyanın en büyük varlık yöneticisi BlackRock’ın CEO’su Larry Fink de benzer bir duyguyu paylaşıyor. 9 trilyon doların üzerinde varlık yöneten Fink, Bitcoin için kapıların açıldığına inanıyor, tüm dolaşımdaki BTC’nin %70’inden fazlası uzun vadeli sahipler tarafından tutuluyor, bu da güçlü bir inanç olduğunu gösteriyor.

Yazım zamanında Bitcoin Fiyatı (BTC) %2 düşüşle 30,109.24 dolar oldu.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu