Kuzey Koreli Hackerların Gözü Ethereum'da! - BTC MAGAZİN

Kuzey Koreli Hackerların Gözü Ethereum’da!

Wired raporlarına göre Blockchain dedektifi Chainalysis, Kuzey Koreli bilgisayar korsanlarının geçen yıl yedi başarılı güvenlik ihlali gerçekleştirerek 395 milyon dolar değerinde kripto para çaldığını tahmin ediyor.

Özellikle, Ethereum toplamın %58’ini (272 milyon $) oluşturdu. Lider kripto para birimi olan Bitcoin, 400 milyon dolarlık rakamın sadece beşte birini temsil ediyor. Çalınan Ethereum tabanlı tokenlerin payı %11.

Chainalysis verilerine göre, Hermit Kingdom tarafından çalınan toplam kripto miktarı 1,5 milyar doları geride bıraktı.

Dünyanın en ağır yaptırım uygulanan ülkelerinden biri olan Kuzey Kore, küresel ekonomik sahnede pay sahibi.

Kuzey Kore’nin mallarının %90’ını satın alan Çin ile yakın ilişkiler, bocalayan ekonominin devam etmesine yardımcı oluyor, ancak komünist devlet de çeşitli suç faaliyetlerinde bulunuyor. Uyuşturucu kaçakçılığı ve kalpazanlığın ardından, siber suçlar, kripto para borsalarının Kuzey Kore’nin askeri bilgisayar korsanlığı birimleri için kazançlı hedefler olmasıyla birlikte, haydut komünist devlet için yeni bir gelir kaynağı olarak ortaya çıktı.

Kim Jong Un rejimi, sofistike balistik füzelerin ve nükleer silahların geliştirilmesini finanse etmek için bilgisayar korsanlarına güveniyor.

2018’de, Kuzey Koreli bilgisayar korsanları bugüne kadarki en büyük yıllık kazancı olan 522 milyon dolar çaldı.

2014 yılında Sony Pictures’ın büyük çaplı ihlalini gerçekleştiren kötü şöhretli Lazarus korsan grubu, 2020’de Singapur merkezli kripto para borsası KuCoin’in 275 milyon dolarlık soygunundan sorumluydu.

Kuzey Koreli bilgisayar korsanları, çalınan parayı aklamak için karmaşık teknikler kullanıyor.

Geçen Eylül ayında, Ethereum geliştiricisi Virgil Griffith, Kuzey Kore’nin ABD yaptırımlarını aşmasına yardım etmekten suçlu bulundu.


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu