Lagarde Dijital Euro Hakkında Konuştu: Tüketiciler Anonim CBDC'yi İstemiyorlar - BTC MAGAZİN

Lagarde Dijital Euro Hakkında Konuştu: Tüketiciler Anonim CBDC’yi İstemiyorlar

Avrupa Merkez Bankası başkanı Christine Lagarde, AB vatandaşlarının dijital avroyu kullandıklarında gizlilik koruması istediklerini belirtti.

Lagarde, tüketicilere “tüketicilerin yararına çalışacak” dijital para birimleri sunmanın kendilerinin görevi olduğuna inanan dünya çapındaki en az 80 merkez bankasının görüşlerini dile getirdiğinden bahsetti.

DCBC’yi banknotlar gibi kullanılabilecek para birimleri olarak tanımladı, ancak banknotların sahip olduğu anonimlik derecesini sunmayacaklar.

Ancak, tüketiciler bu CBDC’nin anonim olmasını istemiyor.

Bu, birden çok anketin sonucudur; Lagarde’ye göre yukarıda dile getirilen görüş çoğunluk görüşü. Bu konuda yorum yaparken, tüketicilerin anonim kalmanın risklerini anladıklarını, dolayısıyla yalnızca gizlilik korumasını tercih ettiklerini söyledi.

Dijital euro hakkındaki yeni ECB raporu bununla ilgili. ABD’nin daha önce bildirdiği gibi, AB Merkez Bankası bir CBDC kullanmanın tüm risklerini, olası tasarımını ve kullanımını incelemeyi planlıyor.

Daha önce Christine Lagarde, ECB için CBDC’nin oluşturulması ve piyasaya sürülmesinin en az dört yıl sürebileceğini belirtti. Çin zaten dijital yuanını (DCEP) test ediyor ve diğer Avrupa ülkeleri de yakın gelecekte devlet dijital para birimlerini başlatmayı düşünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu