Libra Kurucu Üyeleri ve Yönetim Kurulu Açıklandı - BTC MAGAZİN

Libra Kurucu Üyeleri ve Yönetim Kurulu Açıklandı

Facebook, Cenevre’deki toplantısında 21 kurucu üyesini açıkladı. Dernek ayrıca yönetim kurulunu ilan etti.

Üst ödeme şirketlerinin ayrılmasından sonra, Facebook kurucu üyelerden oluşan ekibini nihayet duyurdu. Kurucu üyeler arasında Uber, Lyft ve Spotify bulunuyor. Ekip, Libra Birliği sözleşmesini imzalamak için Cenevre’de bir araya geldi. Ayrıca yönetim kurulu, Facebook’un proje lideri David Marcus ve Andreessen Horowitz, PayU, Kiva Micro fonları ve Xapo Holdings’in temsilcilerinden oluşacak.

Spotify:

“Hala erken aşamada olmasına rağmen, Libra Derneğinin milyarlarca insanı küresel olarak, özellikle de mali açıdan yetersiz piyasalarda güçlendirmek için sunduğu fırsatı araştırmayı dört gözle bekliyoruz” açıklamasında bulundu.

Konseye göre, her üyenin bir oy hakkı var ve bir çıkar çatışması durumunda projeden çekilmeleri beklenecek. Ayrıca, konseyin yeni bir değişiklik yapması, Libra politikasını değiştirmesi veya derneği feshetmesi gerekiyorsa, konseyin üçte iki üyeleri tarafından kabul edilmesi gerekecek. 

Kalan Libra Konseyi üyelerinden herhangi birinin çıkmak istemesi durumunda, üyelerini “sınırlı şartlar altında” devretme hükmü var. Her üyenin, birliği finanse etmek ve Libra için teşvik edici bir program başlatmak için 10 milyon dolar yatırım yapması bekleniyor.

Libra’nın kurucusu David Marcus, farklı endüstrilerden gelen ve ortak bir misyonu olan birçok temsilciyi görmenin motive edici olduğunu söyledi.

Zuckerberg Gelecek Hafta Milletvekilleriyle Yüzleşecek

Geçtiğimiz hafta  Visa, Mastercard, Stripe ve Mercado Page projeden ayrıldıklarını duyurdular. Böylece, PayU konseydeki tek ödeme şirketi olarak kaldı. Proje, bir diğer darbeyi BookingHoldings’in projeden çıkmasıyla aldı .

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, projeyi House Finansal Hizmetler Komitesi önünde yapılacak bir duruşmada savunmak için önümüzdeki hafta milletvekilleriyle görüşecek. Zuckerberg, 23 Ekim’de yapılacak olan  “Facebook’un İncelenmesi ve Mali Hizmetler ve Konut Sektörü Üzerindeki Etkisi” başlıklı duruşmada tek tanık olacak.

Temmuz ayında Başkan Maxine Waters ve diğer Komite Demokratları Facebook’a bir mektup gönderdi. Mektupta, Facebook’un önerdiği kripto para birimi, Libra ve dijital cüzdan Calibra’nın uygulanmasına ilişkin derhal bir moratoryum istediler.

Bu arada, G7 ekonomileri Facebook’un Libra konusundaki tutumlarını sertleştirdi. Ayrıca, Libra’nın düzenleyici netlik kazanana kadar ilerlememesi gerektiğini söylediler. G7 grubu tarafından hazırlanan raporda Libra’nın küresel finansal sistem için bir risk olduğu iddia ediliyor.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu