Merkeziyetsiz Otonom Organizasyon (DAO) Nedir?

Blok zinciri ve kripto para projelerinin misyon ve hedeflerini okurken “DAO ile yönetildiklerini” görüyoruz. İngilizcesi Decentralized Autonomous Organization olan bu terimin tam olarak ne anlama geldiğini biliyor musunuz? Blok zinciri teknolojisi kullanarak dijital varlıklar için merkeziyetsiz şekilde akıllı sözleşme ve ekonomik modeller oluşturmanın bir yolunu sağlayan DAO’lar, herkesin paylaştığı bir banka hesabına sahip internet topluluğu olarak adlandırılabilir.

Konuyu biraz daha açalım. Her DAO, aslında bir yönetim kuruludur. DAO’nun yapısı ve özel yönetim kuralları, kurulda bulunan herkes tarafından kabul gören hedefler tarafından belirlenir. Geleneksel bir organizasyon ile DAO’yu ayıran şey, DAO’da herhangi bir resmi yönetim yapısına ihtiyaç duyulmamasıdır. DAO’larda bilinen yöneticiler yoktur, bunun yerine akıllı sözleşmelere kodlanan kurallarla çalışan bir yapı vardır.

DAO’da Nasıl Söz Sahibi Olunur

Bir DAO’nun etkin bir parçası olmak için o organizasyondaki payınızı belirleyecek olan kriptolara sahip olmalısınız. Bu konsept ilk kez Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin tarafından ortaya atılmıştır. Konsept, üyeler arasındaki pragmatik işlevler ve sözleşmeye dayalı ilişkiler aracılığıyla yönetişim oluşturmanın yöntemini sağlar.

Organizasyonun, kurumun, projenin topluluğundaki farklı çıkar ve görüşler tarafından yavaşlatılmadan hissedarların istek ve ihtiyaçlarına göre alınacak kurumsal kararlar için bir yol yaratan DAO konsepti, fikrin kabul görmesiyle ana akım benimsenme yoluna girmiştir. Blok zincirinin yaygınlaşmasıyla oluşturulan projelerin DAO ile yönetiliyor olması, DAO’ların geleneksel işletme ve kuruluşlarla rekabet için potansiyel taşıdığının bir göstergesi oldu bile.

Aracısız ve Merkeziyetsiz Yönetim

DAO’lar, bir projeye aracısız bir şekilde yatırım yapıp doğrudan yönetim kuruluna katılmayı sağlar. Finansal işlemler, yol haritası değişiklikleri, yatırımlar, ortaklıklar ve akla gelecek her şey, hissedarların, yani token tutanların DAO’da diğer hissedarlara sunacağı tekliflerle ve o tekliflerin kabul edilip edilmemesiyle karar verilerek gerçekleştirilir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Ontology (ONT) Nedir? Ontology (ONT) Geleceği ve Yorum 2022

Projeler üzerinde işbirliği yapmanın son yollarından biri olan bu konsept, grup onayı olmadan kimsenin hiçbir şeyi değiştirememesini sağlar. Tek bir lidere, yönetim kurulu başkanına veya CEO’ya sahip olmak yerine DAO’nun akıllı sözleşmelerinde belirlenen kurallar neticesinde şeffaf bir yönetim yapmak, blok zinciri teknolojisinin sunduğu en iyi yeniliklerden biridir.

DAO’lar Kalıcı Olur Mu?

DAO’lar, herhangi bir organizasyonun yönetiminde karşılaşılan sorunları çözüyor gibi görünüyor. Mümkün olan en az bürokrasi ile iş hedeflerini yürütmek ve şeffaflığı akıllı sözleşmeleri kullanarak korumak, organizasyonlara çok büyük ölçüde maliyet tasarrufu sağlamaktadır. Yatırımcıların uygun protokolleri takip ederek herhangi bir zamanda projeye dahil olma veya projeden ayrılma özgürlüğü, yönetime her daim merkeziyetsizlik sağlar.

Tipik organizasyonlarda karar verme süreci, çok sayıda iş kuralı, evrak transferi ve yönetmelik içermektedir. DAO’larda bu süreç dijitalleştirilmiş ve otomatikleştirilmiştir. CEO, CFO veya diğer yöneticiler olmadığı için süreç her zaman tamamen şeffaf işler. Bu, yatırımcılar arasındaki güveni artırmaktadır.

DAO’nun Faydaları

  • Yüksek güven
  • Düşük maliyetler
  • Tüm topluluğun fikir beyan edebilmesi
  • Tam şeffaflık
  • Hızlı karar verme
  • Dijitalleşmiş, hızlı karar verme süreci
  • Kolay yatırım

Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu