Merkeziyetsiz Web3 Yayın Platformları: Canlı Yayınları ve Videoları Blok Zincirinde Yayınlayarak Para Kazanmak

Merkeziyetsiz Web3 Yayın Platformlarında canlı yayınlar ve videoları Blok Zincirinde yayınlayarak para kazanmak gittikçe daha popüler hale geliyor. İnternet yayıncılığındaki bir sonraki büyük şey, blok zinciri tabanlı canlı yayın sistemi olabilir. İzleyicilerin gerçek zamanlı olarak izleyebildikleri bir deneyim sunan bu platformar, temelde YouTube ve Twitch gibi çalışıyormuş gibi görünse de aslında çok büyük farklar var. YouTube ve Twitch gayet iyi, ancak izleyicilerin demografik bilgilerinin toplanıp daha kişiselleştirilmiş reklamlar göstermek için kullanılması, gelir adaletsizliği ve daha birçok dezavantaj dolayısıyla birçok yayıncı artık merkeziyetsiz alternatifleri tercih ediyor.

Web3 evreninin blok zinciri teknolojisi etrafında gelişmesiyle birlikte Meta, Google, Amazon gibi birçok merkezi şirketin sansürlerine ve kontrollerin alternatiflerimiz var. Bu içerikte geleneksel video ve canlı yayın sistemlerinin merkeziyetsiz canlı yayın yöntemine göre neden eskimiş bir sistem olduğu hakkında bilmeniz gerekenleri anlatacağız.

İnternet üzerinde yayın yaparak etkileşim içinde olmanın en aktif alanlarından biri olan canlı yayın sektörü, yayıncıların ve sunucuların izleyicilere sunduğu özgünlük ve hız sayesinde büyümektedir. Canlı yayınlar için geleneksel platformlar yüksek düzeyde merkezi olduğu için tüm veriler belirli sunucularda saklanır. Bu, sunucuları bilgisayar korsanları için basit saldırı noktaları haline getirir. 2021 senesinde patlak veren Twitch hacklenmesi ve tüm kullanıcıların yaptıkları işlemlerin tek tek ifşa olması skandalını hatırlarsınız.

Blok zinciri tabanlı yayın platformları, merkeziyetsiz depolama sayesinde bilgilerin binlerce farklı node içinde saklanmasına izin vererek bilgisayar korsanlarına karşı güvenli altyapı sağlamıştır. Aşağıda blok zinciri teknolojisi üzerinde canlı yayın yapmanın geleneksel yayın platformlarına kıyasla neden daha güvenli olabileceğinin nedenlerini inceleyeceğiz.

Blok Zinciri ile Nasıl Canlı Yayın Yapılır?

Blok Zinciri ile Nasıl Canlı Yayın Yapılır?

Bildiğimiz üzere blok zincirleri üzerinde çalışan binlerce dApp var. Blok zinciri dApp geliştirme kitleri, bir merkeziyetsiz uygulama geliştirmemiz ve dağıtmamız için kolay araçlar ve teşvikler sağlıyor. Onlarca farklı kategoriye odaklanan dApp’ler içinde canlı yayın ve video alanına odaklanan gelişmiş uygulamalar da bulmak mümkün.

Web3 video yayını uygulamaları, kullanıcıların yayınlarını paraya çevirmesine de olanak tanır. Geleneksel internet canlı yayını sisteminde çeşitli bağış araçları, abonelikler, ücretli üyelikler, hediyeler ve daha fazlası yer alır. Yayıncılara altyapı sağlayan merkezi platformlar genellikle kendileriyle partner olabilecek kadar geniş kitleye ulaşmış yayıncılar haricindeki yayıncılardan yüksek oranda komisyon alırlar. Örneğin sevdiğiniz ve desteklemek istediğiniz amatör bir video oyunu yayıncısına bağış olarak gönderdiğiniz 100 TL’nin yayıncıya ulaşan kısmı 30 TL’ye kadar düşebilir.

Blok Zinciri Canlı Yayın Platformlarının Artıları ve Eksileri

Artılar

 • Canlı yayınlar özellikle son 5 senedir geleneksel videolara kıyasla çok daha ilgi çekici ve etkileşimlidir. İzleyiciler, yayını yapan kişi ve grupla anlık olarak etkileşim kurabilirler. Bu, yayıncı ve topluluğu arasındaki bağı güçlendirir. Bunu blok zinciri aracılığıyla yapmak, hem yayıncının hem de izleyicilerin verilerinin şifreli ve güvenli olarak saklanmasını sağlar.
 • Merkeziyetsiz canlı yayın platformlarında içeriği barındırmak, yönetmek ve düzenlemek için aracılara ihtiyaç duyulmaz. Blok zinciri uygulamaları merkezi olarak yönetilmediği için tek bir başarısızlık noktaları olmaz. Bu, platformların verilerinin herhangi bir saldırıya karşı güvenli olduğu anlamına gelir. Çünkü blok zincirinde en ufak bir veriyi istismar etmek için blok zincirinin en az yarısını ele geçirmek gerekmektedir.
 • Sunucuları bakım gerektiren merkezi yayıncılığa kıyasla merkezi bir sunucuları olmadığı için platformların fiziksel bakım maliyeti de olmaz.
 • Faaliyetlerinizi yürütmek için katı kurallara ve belirli firmalara bağımlı olmanız gerekmez.
 • Yayını yapan kişi, içeriğinin yayılması ve paraya çevrilmesi üzerinde kontrole sahip olan tek kişidir.

Eksileri

 • Blok zinciri üzerinde yayın yapmanın eksileri arasında ilki, düşük deneyimlilerin kullanması için biraz fazla karmaşık bir düzen olmasıdır.
 • Diğer faktörse, merkezi bir yönetim olmadığı için kötü niyetli yayınların durdurulması ve engellenmesi konusunda yavaşlık olmasıdır. Örneğin kötü amaçlı yazılım dağıtmak veya siber suçlular tarafından suç işlemek için bir canlı yayın yapıldığında topluluğun hızlıca toplanıp bu yayının ve yayıncının engellenmesi için fikir birliğine varması gerekir. Yine de kodlamayla birlikte çalışan yapay zeka tabanlı algoritmaları, videonun yetişkinlere yönelik, şiddet içeren veya telif hakkıyla korunan içerik içerip içermediğini belirlemeye yardımcı olabilir.

Blok Zinciri Sektörü, Video Yayın Endüstrisini Dönüştürebilir mi?

Blok Zinciri Sektörü, Video Yayın Endüstrisini Dönüştürebilir mi?

Canlı yayın platformları, 50 milyona yakın içerik üreticiden oluşan yeni bir sektörün öncüsü oldu. Bu kişilerin %99’a yakını amatör olsa da bazıları yılda $100.000’dan fazla gelir elde etmektedirler. Bu, yüksek bir rakam olsa da en azından ek iş, yarı zamanlı gelir kapısı veya yaşamaya yetecek kadar makul bir ücreti canlı yayınlar aracılığıyla kazanan çok fazla insan var.

Videolara yönelik tüketici talebi artışı, insanların geçmişe göre ortalama %29 daha fazla içerik oluşturucu izlemesine neden oldu. Öte yandan içerik oluşturucular hem artan rakipleriyle hem de canlı yayının pahalılaşmasıyla boğuşuyor. Özellikle videoyu belirli platformlara uygun hale getirmek için MOV, MPEG-4 veya MP4 gibi farklı biçimlere dönüştüren kod çevrimi, render alma vb. işlemleri, ağır bilgi işlem güçleri gerektiriyor.

Fiyatlar artarken kazançlar ise aynı oranda artmıyor. Canlı yayın altyapısını işleten dev teknoloji tekelleri, gelişimini sürdüren içerik oluşturucu ekonomisinin önüne bariyer ören fiyatlar talep ediyor. Blok zincirlerinin gelişen teknolojisi, video ve canlı yayın sektörlerinin geleceklerinin açık kaynaklı yazılımlarda ve merkeziyetsiz ağlarda olduğunu gösteriyor.

Blok Zinciri, Kontrollü Piyasayı Merkeziyetsizleştiriyor

Blok Zinciri, Kontrollü Piyasayı Merkeziyetsizleştiriyor

Merkeziyetsiz video paylaşma endüstrisi, ekstra bilgi işlem gücüne sahip herkesin videoları kodlayarak, upload ederek para kazanmasına olanak tanıyor. Genellikle GPU’larını, yani ekran kartlarını kullanmadıkları sırada bu işlemleri yapan madenciler, işlerini kesintiye uğratmadan para kazanabiliyorlar. Yani bir içerik üreticinin videosunun kodlamasını dönüştürmesi, veya yaptığı canlı yayının kaydının platforma yüklenmesi gibi işlemleri merkeziyetsiz ekosistemdeki rastgele başka kişiler düşük maliyetle gerçekleştirebiliyor, yayıncı gibi onlar da para kazanabiliyor. Platformların düğümleri, görevleri basitçe madencilerin GPU’larına yönlendiriyor.

Bulut Sağlayıcı Olarak Merkeziyetsiz Video Platformlarını Kullanmak

Bulut Sağlayıcı Olarak Merkeziyetsiz Video Platformlarını Kullanmak

Merkeziyetsiz platformların Twitch, YouTube veya Meta gibi platformların yerlerini alması için önlerinde çok uzun bir yol var. Ancak Amazon Web Services gibi merkezi bulut sağlayıcılar yerine merkeziyetsiz platformların depolama altyapılarını uygun maliyetli şekilde kullanmayı tercih eden birçok platform var. Merkeziyetsiz ağlarda binlerce kişi işi düşük maliyetle yapmak için birbiriyle rekabet eder. Bu hem düşük maliyet, hem yüksek güvenilirlik, hem de başarısızlık noktası olmadan çalışmayı sağlar. Örneğin sizin işinizin bir kısmını halleden bir düğüm, sahibi tarafından kapandığında, kalan binlerce düğümden herhangi biri işi devralacak ve kaldığı yerden devam edecektir.

Video işleme platformları pazarının 2027 yılına kadar 12 milyar dollara ulaşacağı tahmin ediliyor. Analistler, blok zinciri ve yapay zekanın genel olarak video yayın pazarı için büyümeyi artırmasını bekliyor. Eğer yatırımcı ilgisi bir gösterge ise, canlı yayın endüstrisi büyümeye devam edecek. Platformları çekici kılan şey, içerik üreticilerini daha da demokratikleştirme potansiyelleridir.

Güvenilir ve Basitleştirilmiş Para Kazanma

İçerik yaratıcıları için canlı yayında blok zinciri kullanımı, doğrudan platform üzerinden gelire erişim sağlar. İzleyiciler, doğrudan platformda kripto ile hızlı ve kolay bir şekilde abone olabilir ve belirli bir video veya yayın için ödeme yapabilir.

Mülkiyet Haklarının Korunması

Video içerik oluşturucuları, videolarını NFT biçimine dönüştürerek sahipliğini kanıtlayabilir ve videolarını koruyabilir. Ek olarak tokenleştirme, medya ürünlerinin ticaretini kolaylaştırır.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Mayıs Ayının Popüler Play to Earn Kriptoları

Verasity

Verasity

Verasity, yayıncıların dünya çapındaki milyarlarca kullanıcıya farklı türde ödüllü video içeriği sunmak için ihtiyaç duyduğu altyapıyı oluşturmak amacıyla tasarlanmıştır.

Şirkete göre, video akışı ve reklamcılık endüstrileri şu anda reklamlar için düşük katılım, düşük yayıncı geliri, düşük görüntüleme, araya giren reklamlar, reklam engelleme yazılımlarının yaygınlığı ve daha fazlası dahil olmak üzere bir dizi zorlukla uğraşıyor.

LBRY

LBRY

LBRY’nin, LBRY Token (LBC) adı verilen kendi tokenı vardır. LBRY’nin iki gelir akışı vardır, kendi ağı içinde çalışma kanıtı madenciliği ve izleme başına ödeme modeli. İçerik oluşturucular için ana gelir akışı, izleme başına ödeme modeli olacaktır. İçeriğinizi kilitleyebilir ve tüketicilerin bunları görüntülemesi için minimum bir fiyat belirleyebilirsiniz. Ancak yöntemler izleme başına ödeme ile sınırlı değildir. Tüketiciler ayrıca LBC kullanarak size bahşiş verebilir. Bahşiş vermeyi etkinleştirmek için üçüncü taraf bir Patreon hesabına ihtiyacınız yoktur.

Madencilik işlemleri de karlı olabilir. LBC madenciliği süresi 20 yıldan fazladır ve blok ödülleri her 100 blok için artacak, 500 blokta zirve yapacak ve sonrasında yavaş yavaş düşecektir. Ancak madenciler işlem doğrulama ücretinden LBC alacakları için madencilik ödülleri blok üretimi ile sınırlı değildir. LBRY, madencileri her işlemi doğrulamaya teşvik etmek için yayın başına ödeme modeline sahiptir. Ayrıca, içerik oluşturucuları düşük kaliteli içerikle blok zincirine spam göndermekten caydırır. Bu modelin tek dezavantajı, sermayeye (küçük de olsa) ihtiyacınız olmasıdır.

DTube

DTube

DTube, kullanıcılarını kripto para ile ödüllendiren STEEM ve IPFS blok zincirleri üzerine kurulu ilk kripto tabanlı video platformudur. Video yayını, videolara göz atma, yükleme, paylaşma ve videolara yorum yapma olanağı sunan bir platformdur. Ayrıca sansürsüzdür.

Video oluşturucular, video yükleyerek kripto para kazanırlar. İzleyiciler de beğenip yorum yaptıkları için kripto para ödülleri alır. Platformda video yayınlamayı ve izlemeyi ödüllendirici hale getiren harika bir sistem oluşturulmuştur.

Chainflix

Chainflix

Chainflix, reklam tabanlı yayınlar için hepsi bir arada paket görevi görebilen merkeziyetsiz bir video yayın altyapısıdır. Video yayını içeriği ucuz değildir ve üretilmesi çok fazla çaba gerektirir. Chainflix, izleyicilere kullanımı ücretsiz bir içerik platformu sunarken, kullanıcıları iyi içerik oluşturmaya teşvik etmeye odaklanır. İş modeli, içerik oluşturuculara gelir elde etmek için tamamen reklamlara güvendikleri için YouTube’a benzer.

Aradaki fark, Chainflix’in platformunda yayınlanan içerik üzerindeki kontrolü bırakmak için merkeziyetsiz bir mimari kullanması ve reklamlarından para kazanmak için bir görüntüleme kanıtı (PoV) blok zinciri kullanmasıdır. PoV mekanizmasının yararı, sistemin videoları izleyerek kar elde etmeye çalışan botlar tarafından oyunlaştırılmasına karşı korumasıdır. PoV kulağa devrim niteliğinde bir kavram gibi gelse de, diğer projelerle artan bir rekabet var.

Blok Zinciri Video Yayın Sektöründeki Trendler

Blok Zinciri Video Yayın Sektöründeki Trendler

Merkeziyetsiz video yayını ile gelen birçok avantaj göz önüne alındığında, pek çok kişinin neden blok zinciri tabanlı uygulama geliştirmeye yöneldiği şaşırtıcı değil. Ayrıca modern teknolojileri kullanarak yeni bir medya içeriği sağlama düzeyine geçmeye karar verirseniz, trend olmak için canlı yayın çözümlerinde hangi özelliklerin ve işlevlerin bulunması gerektiğini bilmeniz önem taşır.

Coğrafi Konuma Göre Arama

Kullanıcıların mevcut konumlarına göre canlı yayınları bulmasına olanak tanıyan eğlenceli ve kullanımı kolay bir özelliktir. Bu özellik zaten Meta tarafından etkileşimli Live Haritasında, Twitter’da ve Scope’ta sunulmaktadır. Bu, kullanıcıların konumlarına göre dünyanın her yerinden canlı yayınları bulmasına ve insanların ne izlediğini görmesine olanak tanır. Aynı zamanda, konumlarının tam doğru olmaması nedeniyle hem yayıncıların hem de izleyicilerin konumlarının gizliliği korunmaktadır.

Eşitlik Algoritmaları

YouTube ve diğer video paylaşım hizmetlerinin aksine, merkeziyetsiz yayın platformları tüm kullanıcılar için adil olacak şekilde tasarlanmıştır. Bu, platformun hangi videoların ilk sayfaya çıkacağına ve hangilerinden para kazanılabileceğine karar veren gizli algoritmalara sahip olmadığı anlamına gelir. Platformun blok zinciri tabanlı altyapısı, tüm yayıncıları eşit şekilde destekleyen bir algoritma kullanır.

Medya İçeriği Tokenizasyonu

Artık her şey tokenize ediliyor: gayrimenkul, koleksiyon öğeleri, müzik, tablolar, fotoğraflar, videolar vb. Merkeziyetsiz platformların kullanıcıları, videoyu benzersiz bir kimliğe sahip bir dijital dosya olan bir NFT şekline hızlı ve kolay bir şekilde dönüştürme fırsatına sahiptir.

Orijinallik sertifikasının böyle bir dijital versiyonunun oluşturulması, belirli içeriği kimin oluşturduğunu, kime ait olduğunu belirlemenize ve aynı zamanda orijinalliğini onaylamanıza olanak tanır. Tabii ki bu, sanal bir nesnenin sahipliğini doğrulamanın yanı sıra medya ürünleri satmayı ve satın alma gibi sorunları da çözer.

Para Kazanma ve Sadakat Planları

Yayın endüstrisine yeni gelenler genellikle karmaşık ödeme modellerini ve sadık izleyiciler için verilen ödülleri kavrayamazlar. Blok zincirine dayalı yayın çözümlerinin geliştirilmesi, tüketicilerin yalnızca izledikleri favori programlar için ödeme yapmalarına izin verecek esnek bir ödeme sistemi oluşturmaya olanak tanır.

Bu yaklaşım, daha geniş bir kitleye ulaşmayı sağlar ve uzun vadeli müşteri sadakati sağlar.

Popüler para kazanma modelleri şunları içerir:

 • Esnek abonelik modeli
 • Etkinlikleri reklamsız yayınlamak
 • Reklam tabanlı isteğe bağlı yayınlar
 • Aboneliğe dayalı isteğe bağlı yayınlar

Gelişmiş ama Basit UX & UI

Kullanıcı arayüzü basit ve sezgisel olmalıdır. Bu nedenle, UI/UX tasarımcıları, en iyi kullanıcı deneyimini sağlamak için blok zinciri tabanlı platformun her ayrıntısını dikkatlice tasarlar.

Arayüz, kullanıcının tanıdık bir medya alanında gezinmesini kolaylaştırmak için Twitch’e benzer olabilir. Popüler yayınlar, yeni videolar, abonelikleriniz veya öne çıkan yayınlar gibi benzer bölümler olabilir. Ayrıca daha sonra görüntüle, tekrar görüntüle veya favorilere ekle gibi özellikler de gereklidir.

Sansür Direnci

YouTube gibi platformlar, içerik oluşturucuların yaratıcılığını ve videonun bilgi içeriğini sınırlayan sansürleme konusunda çok katı olmakla eleştiriliyor. Öte yandan, uygunsuz içeriklerin paylaşılmasını önlemek için medya içerik düzenlemesi yapılmalıdır.

Bugün sözde demokratik sansür oldukça popüler bir çözüm haline geldi. Merkeziyetsiz platformlarda güç topluluğun elinde olduğu için, izleyiciler videoyu sansürlemek veya onaylamak için lehte ve aleyhte oy vererek kendileri karar verebilirler.

Şifreli Veri Depolama

Verimliliğe ek olarak, birçok kişinin merkeziyetsiz medya içeriği sağlama çözümlerine yönelmesinin bir başka nedeni de güvenliktir. Bir OTT hizmet sağlayıcısının görevi, medya verilerini şifreleme ile dönüştürmektir.

Blockchain böyle bir görev için en uygun ortamdır. Bir IPFS ile birlikte küçük bir ücret karşılığında çalışan bir düzenleyici düğüm ağı, aynı anda tüm dağıtım sürecinin şeffaflığını ve video içeriğinin güvenli bir şekilde depolanmasını destekler. Blok zincirinde şifrelenmiş video depolama, içerik sahibine mülkün maksimum güvenliğini garanti eder.

Son Düşünceler

Canlı yayın pazarı hiç duraksamadan genişlemeye devam ediyor ve birçok kurumsal şirket birbiriyle rekabet haline giriyor. Blok zinciri gibi gelişimini sürdüren teknolojileri kullanarak kendi işinizi diğer internet işlerinden ayırt edebilirsiniz. Blok zinciri teknolojisi ile güçlendirilmiş canlı yayınlar, işletmenizin performansını önemli ölçüde artırabilir.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu