MetaMask, Ethereum Cüzdanını iOS ve Android İçin Piyasaya Sürdü - BTC MAGAZİN

MetaMask, Ethereum Cüzdanını iOS ve Android İçin Piyasaya Sürdü

Android ve iOS kullanıcıları artık cihazlarına MetaMask’ın nihai bir sürümünü yükleyebilir.

  • Metamask, Ethereum cüzdanının iOS ve Android kullanıcılarına yönelik mobil sürümünü yayınladı.
  • Nihai sürüm, genel kullanıcılar tarafından gerçekleştirilen bir yıllık beta testinin ardından piyasaya sürüldü.
  • Google ve Apple’ın kripto politikaları geniş çapta eleştirildi.

MetaMask, dün Twitter’da duyurduğu üzere nihayet mobil kullanıcılar için; Ethereum cüzdanının mobil sürümünü yayınladı.

Mobil için MetaMask

MetaMask, kullanıcıların çeşitli Ethereum tabanlı DApp’lere sorunsuz ETH ödemeleri yapmasına olanak tanıyan bir kripto para cüzdanıdır. Bu, artık MetaMask kullanıcılarının Aave, Compound, Uniswap ve Synthetix gibi çeşitli popüler DeFi borsalarına mobilden bağlanabileceği anlamına geliyor.

Cüzdan başlangıçta 2016’da masaüstü tarayıcılar için bir uzantı olarak piyasaya sürülmüştü. Cüzdan sağlayıcısı Temmuz 2019’da mobil cihazlar için bir beta sürümü yayınlayana kadar Android ve iOS kullanıcıları uygulamayı hiç bir şekilde kullanamadı.

Bugünün sürümü genel mobil kullanıcıları hedefleyen ilk sürüm olsa da, uygulamanın beta sürümü önemli bir kullanıcı tabanı kazanmıştı. Genel Android sürümü şimdiden 100.000 kez yüklendi ve bu, MetaMask’ın tüm kullanıcı tabanının yaklaşık onda birini oluşturuyor.

Uygulama Mağazaları Kripto Dostu mu?

Google, Aralık 2019’da MetaMask’ın beta uygulamasını Google Play uygulama mağazasından kısa bir süre için kaldırmıştı.

Apple, MetaMask’ın mobil uygulamasını hiçbir zaman listeden çıkarmadı. Ancak, diğer kripto para cüzdanlarını kaldırıp, kısıtladı. Son olarak Apple, Coinbase’in mobil cüzdanının işlevlerini kısıtlayarak, cüzdanın bir DApp tarayıcısına bağlanmasına engel getirdi. Ancak uygulama mağazaları genel olarak kripto dostudur.

Bu arada; MetaMask’ın kendi uygulaması üzerinde tam kontrol sahibi olduğu için eleştiri çektiğini belirtmek gerekir. Projenin en son ki lisanslama kuralları, 10.000’den fazla kullanıcıya hizmet veren kâr amaçlı projelerin MetaMask cüzdanını özgürce kullanmasını engelliyor. Bu projelerin ileride MetaMask ile resmi bir ticari anlaşma yapması gerekecek.

Genel olarak, şirketler arasındaki anlaşmazlıkların kullanıcıları uzaklaştırması pek olası değildir. Bu tartışmalara rağmen MetaMask, en popüler Ethereum cüzdanlarından biri olmaya devam ediyor.

Bu durumun nasıl oynandığını görmek ilginç olacak. Bu ve diğer kripto güncellemeleri hakkında daha fazla bilgi için bizi takip etmeye devam edin.


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu