Michael Saylor: Bitcoin Bir Para Birimi Değildir, Doların Yerini Almaz - BTC MAGAZİN

Michael Saylor: Bitcoin Bir Para Birimi Değildir, Doların Yerini Almaz

71.079 BTC’ye sahip halka açık bir şirket olan MicroStrategy’nin CEO’su Michael Saylor, “Bitcoin bir para birimi değildir ve doların yerini almaz.” dedi.

Saylor’un Bitcoin’in para birimi olmadığına dair yorumu, Forbes Media Başkanı ve Genel Yayın Yönetmeni Steve Forbes, Bitcoin’in para olmadığı hakkında bir makale yazdıktan sonra Forbes’a cevap olarak geldi.

”Tüm saygımla, Bitcoin bir para birimi değildir ve doların yerini almaz. Bir değer deposu olarak hızla Altının yerini alan parasal bir varlıktır. Daha zayıf güvenli liman varlıklarından sermaye çekerken itibari para birimleri ile bir arada var olacaktır. Hadi tartışalım.”

Steve, Forbes’taki “Bitcoin Para Değildir – Henüz” başlıklı makalesinde, Mart ayının en düşük seviyelerinden bu yana % 1000’den fazla yükselen ve yatırımcıların “yeni sevgilisi” haline gelen lider kripto para biriminden bahsetti.

Bitcoin savunucuları, BTC’nin “yükselişini sürdürüp 100.000 $ veya üstüne çıkacağını ” tahmin etse de Steve, “Bu Bitcoin’i henüz dolara alternatif yapmıyor.” dedi.

Steve, merkez bankalarının faiz oranlarını ezmesi ve “hayal edilemeyecek miktarda para basması” nedeniyle “devlet para birimlerine güven eksikliği” nedeniyle insanların Bitcoin’e koştuğunu belirtti, ancak yine de “Bitcoin ne olursa olsun, para değildir.” dedi.

“Para, istikrarlı bir değere sahip olduğunda en iyi şekilde çalışır”.

Steve Forbes

Dolar bununla tartışacak olsa da, altından ayrıldığı için değerinin %90’ından fazlasını kaybettiği göz önüne alındığında. Senatör Cynthia Lummis’in dediği gibi, “Dolar her yıl daha az değere sahip olacak şekilde tasarlandı.”

Bu arada Steve, Bitcoin için şunları söyledi;

Sorun “bir gün biftek, ertesi gün köpek maması ve ertesi gün havyar.” Dahası, sabit arzı, “büyüyen bir ekonominin ihtiyaçlarını karşılamak için para arzının genişleyebilmesi gerektiği” için başka bir konudur.

Steve, “Bitcoin’in fiyatı hızla artmaya devam etse de , bu onu henüz dolara alternatif yapmıyor” diye yazdı. Steve ile aynı fikirde olan Saylor, Bitcoin’in aslında “doları değiştirmediğini” çünkü para değil, “değer deposu olarak hızla Altının yerini alan parasal bir varlık” olduğunu söyledi.

Önde gelen kripto borsası Binance CEO’su Changpeng Zhao (CZ) da, Bitcoin’in yeni bir şey olduğu ve “eskisini umursamadığı” için konunun ikame olmadığını söyledi. Saylor’a göre Bitcoin, “daha zayıf güvenli liman varlıklarından sermaye çekerken itibari para birimleriyle bir arada var olacak.” Saylor “Bitcoin Standardı hepimizden daha uzun ömürlü olacağına” inandığı için lider kripto para birimi konusunda hiç endişelenmiyor.

Bunu akılda tutarak, şirketi, bilançosunda rezerv varlık olarak nakit parayı BTC ile değiştiren ilk halka açık şirket olan MicroStrategy, Bitcoin almaya devam ediyor. Saylor’un bugün Binance Blockchain Week’te söylediğine göre bu, Bitcoin’in “yeni yükselişe geçtiği” bir dönem olan “10 yıllık bir yatırım”.

MicroStrategy, aynı geçişin yapılmasına yardımcı olmak için diğer kurumlara da bir seminer düzenliyor. Bitcoin’i kurumsal stratejiye entegre etme seminerine 1400’den fazla firma katılacak.


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu