MoneyGram "Bitcoin için DDoS" Saldırısının Kurbanı Oldu - BTC MAGAZİN

MoneyGram “Bitcoin için DDoS” Saldırısının Kurbanı Oldu

  • Ripple Partneri MoneyGram, Bitcoin gaspçılarının hedef aldığı şirketler arasında yer alıyor.

Dallas merkezli havale devi MoneyGram, ESET’in WeLiveSecurity web sitesinde yayınlanan bir rapora göre, Bitcoin gaspçıları tarafından başlatılan büyük ölçekli bir DDoS saldırısının kurbanı oldu.

Siber suçlular tarafından hedef alınan diğer büyük finans şirketleri arasında YesBank, Venmo, PayPal ve hatta Yeni Zelanda borsası (NZX) bulunmaktadır.

İtibarınızı Tamamen Yok Edeceğiz

ESET, kötü aktörlerin; kripto para biriminde “ödeme” talepleri içeren fidye notları göndererek ve isteklerine boyun eğmek istemeyen şirketlerin, itibarlarını yok etmekle tehdit ederek, ardından bir DDoS saldırısı başlatarak; eski ve bilinen bir hamle kullandıklarını iddia ediyor:

“İtibarınızı tamamen yok edeceğiz ve siz ödeme yapana kadar hizmetlerinizin çevrimdışı kalmasını sağlayacağız.”

Bu olaya özgü olan başka bir şey de, arkasındaki her kimse, Rus casusluk grubu “Fancy Bear” gibi; çok korkulan bir siber suç çetesi olma ihtimallerinin olmasıdır.

Fidyenin tam boyutu, taklit etmeye çalıştıkları grubun(Fancy Bear) talep ettiği boyutlardaydı ve 20 BTC‘ye (bugünkü fiyatlarla 228.682$) kadar değişiyordu.

Siber güvenlik ve bulut hizmeti şirketi Akamai Technologies; şirketlerin gerçekten de 24 Ağustos’ta saniyede neredeyse 200 GB hızla DDoS saldırılarına maruz kaldığını doğruladı.

Sistemi etkisiz hale getirmesi amaçlanan gelen trafik hacminin yanı sıra; bu tür saldırıların siteler üzerindeki etkisi, aynı zamanda sıklıklarına ve sürelerine de bağlıdır.

DDoS Saldırıları Artıyor

Kaspersky Lab tarafından yayınlanan bir rapora göre; DDoS saldırıları 2020’nin 1. çeyreğinde 2019’un 4. çeyreğine kıyasla ikiye katlandı ve en son ki gasp girişimi şirketlerin tetikte olması gerektiğini gösteriyor.

Yukarıda belirtilen şirketlerden herhangi birinin fidye ödemeyi kabul edip etmediği bilinmemekle birlikte, Kaspersky Lab araştırmacıları bu tür taleplere uymanın daha benzer olaylara neden olabileceğine inanıyor:

“Fidyeyi ödemek, bir şirket için (suçlular arasında) belirli bir itibar yaratır ve diğer siber suç gruplarının da daha fazla saldırı yapmasına neden olur.”

Bu durumun nasıl oynandığını görmek ilginç olacak. Bu ve diğer kripto güncellemeleri hakkında daha fazla bilgi için bizi takip etmeyi unutmayın!


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu