Monochrome ve Vasco, Avustralya’nın İlk Spot Bitcoin ETF’i İçin Başvuruda Bulundu

Kripto para odaklı yatırım yönetim firması Monochrome Asset Management Pty Ltd ve sorumlu varlık ortağı Vasco Trustees Ltd, Avustralya Menkul Kıymetler Borsası’na (ASX) güncellenmiş bir spot Bitcoin ETF başvurusu sundu. Monochrome Bitcoin ETF (IBTC), Avustralya’nın yeni düzenlemeleri kapsamında ilk spot Bitcoin ETF’si olacak ve doğrudan Bitcoin’e maruz kalacak.

Avustralya’nın Yeni Düzenlemelerine Göre İlk Spot Bitcoin ETF

14 Temmuz’da resmi bir duyuruda bulunan Monochrome Asset Management, ortağı Vasco Trustees’ın Avustralya Menkul Kıymetler Borsası’na (ASX) Monochrome Bitcoin ETF (IBTC) için güncellenmiş bir başvuru yaptığını söyledi. Monochrome’un ortağı Vasco, perakende yatırımcılara kripto varlıklar Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH)‘a doğrudan ve düzenlenmiş maruz kalma imkanı sunmak üzere bir Avustralya Finansal Hizmetler Lisansına sahip. Monochrome Bitcoin ETF ve Monochrome Ethereum ETF, yönetilen iki ETF yatırım ürünüdür.

“Avustralya’da bir ilk olan IBTC, perakende yatırımcıların altında yatan Bitcoin’lerine mutlak bir hak sağlayan tek düzenlenmiş yapıda Bitcoin sahibi olmalarını sağlar.”

Monochrome CEO’su Jeff Yew, Avustralya’nın spot Bitcoin ETF yarışına katıldığını Twitter üzerinden duyurdu:

“Bir Bitcoin ETF aracılığıyla, yatırımcılar, yatırım seçenekleriyle ve düzenlenmiş bir şekilde ve ayrıca düzenli düzenleyici çerçeve içinde varlık sınıfını satın alıp kullanma imkanına sahip olurlar.”

Duyuruya göre, Monochrome ve Vasco, State Street Australia, Automic Pty Limited, Ernst & Young, CF Benchmarks ve Gemini Trust Company gibi önde gelen hizmet sağlayıcılar tarafından destekleniyor.

ASIC, kripto varlık borsa yatırım ürünleri için bir Avustralya piyasa çerçevesi uygulamıştır. Bu, doğrudan kripto varlıklara maruz kalma ile finansal ürünler sunan piyasa katılımcılarına net yol ve düzenleyici gereklilikler sağlar. Bu, Avustralyalı yatırımcıların, bu gelişmekte olan varlık sınıfına yatırım yapmayı düşünürken güvenini artıracaktır.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Bitcoin'de Hareketlenme: Balinalar ve Kurumlar 100.000 Dolarlık BTC Fiyatı İçin Hazırlıklı

ABD’deki Spot Bitcoin ETF Yarışı

BlackRock’ın geçtiğimiz ay ABD SEC’e bir spot Bitcoin ETF başvurusu sunmasının ardından, Fidelity Investments, Invesco ve WisdomTree de spot Bitcoin ETF başvuruları yaptılar. Bu hamle, kurumsal yatırımcıların yeniden kripto varlık fonlarına para yatırmalarına yol açtı ve son üç haftada net 500 milyon dolarlık bir giriş yaşandı.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Perşembe günü Bitwise spot Bitcoin Borsa Yatırım Fonu (ETF) başvurusunu kabul etti.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu