Nasıl Coin Yaratılır? Kendi Kripto Paranızı Nasıl Oluşturabilirsiniz?

Hepimiz kripto paralarla ilgileniyoruz ve yatırım yapıyoruz, peki kripto para nasıl oluşturulur hiç düşündünüz mü? Kripto yatırımı yapmak merkezi bir borsa veya DeFi aracı kullanmak kadar basittir ama token oluşturmanın belirli zorlukları vardır. Kripto para yaratmanın en zor yolu onu en baştan itibaren kendiniz kodlayarak oluşturmanızdır, ama korkmayın, kodlama bilgisine sahip olmadan da nispeten kolay bir şekilde kripto para oluşturabilirsiniz. İlk seferde zor gelebilir ama sonrası daha eğlenceli olacaktır.

Kripto Para Oluşturmalı Mıyım?

Nasıl Coin Yaratılır? Kendi Kripto Paranızı Nasıl Oluşturabilirsiniz? 2
Kripto Para Oluşturmalı Mıyım?

Kripto para oluşturmak kolaydır, bir zamanlar Dogecoin‘i oluşturanlar gibi sadece eğlence amaçlı olarak bile yapılabilir. Önemli olan belirli projelere sahip olmak, kriptoya belirli işlevler kazandırmak ve pazarlamasını yapmaktır. Eğer token oluşturma konusunda deneyim sahibi olmak istiyorsanız ilk birkaç çalışmanızda farklı özellikler deneyebilirsiniz.

Nasıl Coin Yaratılır?

Nasıl Coin Yaratılır? Kendi Kripto Paranızı Nasıl Oluşturabilirsiniz? 3
Nasıl Coin Yaratılır?

İlk seçenek az önce de belirttiğimiz gibi kendi blok zincirinizi oluşturacak ve PoW, PoS veya başka bir konsensüs algoritmasını işletim protokolü olarak seçecek kadar kodlama yeteneğinizin olmasıdır. Bu yeteneğe sahip olmadığınızı varsayarak diğer seçeneğe geçiyoruz.

Ethereum, BNB, Cardano, Solana, Polkadot ve neredeyse diğer tüm blok zincirleri açık kaynak kodludur. Bu ağlar aynı zamanda akıllı sözleşme platformları oldukları için diğer geliştiricilerin geliştirdiği tokenları da ağlarında barındırırlar. Kripto token oluşturmanın en basit yolu bu özelliği kullanmaktır.

Kendiniz için uygun blok zincirini seçtiğinizde, örneğin Ethereum, tokenınızı oluştururken tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacak şekilde özelleştirebilirsiniz. İyi bir blok zinciri tabanında oluşturulan token ilk bakışta iyi intiba bırakacaktır.

Ethereum’da ERC-20 Tokenı Oluşturmak

Nasıl Coin Yaratılır? Kendi Kripto Paranızı Nasıl Oluşturabilirsiniz? 4
Ethereum’da ERC-20 Tokenı Oluşturmak

Ethereum blok zincirinde oluşturulan tokenlara ERC-20 tabanlı token ismi verilir. Ethereum piyasaya sürüldüğü günden bu yana piyasanın en güçlü akıllı sözleşme platformudur. Oluşturacağınız tokenı benzersizleştirmek için ona isim, kısaltma, toplam arz miktarı ve 18’e kadar basamak miktarı belirleyebilirsiniz.

Ethereum protokolü Solidity progamlama diliyle çalışır. Hazır kodları kopyalayarak, isim ve kısaltma gibi belirli yerleri değiştirerek yapıştırabilirsiniz. Daha sonra basit şekilde oluşturduğunuz tokenı test etmelisiniz. Metamask veya başka bir sıcak cüzdan kullanıp Ethereum’un Ropsten Testnet’ini kullanarak tokenı test edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Dogecoin (DOGE) Nedir? Dogecoin (DOGE) Geleceği ve Yorum 2022

Kodlama Bilmeden Coin Oluşturma

Nasıl Coin Yaratılır? Kendi Kripto Paranızı Nasıl Oluşturabilirsiniz? 5
Kodlama Bilmeden Coin Oluşturma

Cointool, Student Coin Terminal, TokenMint, Trustswap ve daha birçok platform, hiç kodlama bilmeden token oluşturma imkanı sağlar. Sadece birkaç dakikada ERC-20 tokenı oluşturmak için bu platformlardan birine girerek cüzdanınızı bağlamalısınız, genellikle ekranın sağ üst kısmında bağlan tuşu bulunur. Platform içinde token oluşturma kısmı vardır, buradan tokenınıza isim, kısaltma, toplam arz ve sıfırdan sonraki basamak miktarı gibi özellikler verebilirsiniz.

Cointool’da tokenınız için toplam arza ek olarak token basma veya token yakma gibi seçenekler vardır. Her platform, oluşturacağınız token için farklı özellikler belirlemenize yardımcı olabilecek araçlara sahiptir. Tokenınızı oluşturup işlemi onayladığınızda dolaşımdaki tüm tokenlar otomatik olarak cüzdan adresinize gönderilecektir.

BNB Smart Chain’de BEP-20 tokenı oluşturmak istiyorsanız yine aynı platformlarda benzer şekilde token oluşturabilirsiniz. BNB Smart Chain, Ethereum ağına göre çok daha düşük maliyetli ve hızlıdır.

İster bu platformlarla hızlı ve basit şekilde kripto para oluşturun, ister açık kaynak kodlarını değiştirerek token oluşturun, isterseniz kendi blok zinciri ağınızı baştan kodlayın, kripto para yaratmak için birçok yol vardır. Daha büyük ve gelişmiş projeler için bir geliştirici ekibine, teknik incelemeye, yol haritasına ve iyi bir pazarlama stratejisine ihtiyacınız olduğunu unutmayın.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu