Nassim Nicholas Taleb’den Bitcoin Eleştirisi: “Sınırlı Arz Değeri Belirlemez”

Ünlü akademisyen ve risk yönetimi uzmanı Nassim Nicholas Taleb, Bitcoin’in sınırlı arzının bu kripto parayı değerli kılmadığını iddia ederek, kripto para birimi hakkında yeni bir eleştiri getirdi.

“Black Swan” ve “Antifragile” gibi kitapların yazarı olan Taleb, Twitter’da “Sınırlı arzda sonsuz sayıda şey var” şeklinde bir tweet paylaştı.

13 Eylül’de paylaştığı başka bir gönderiyle bu tweet’in anlamını açıklamaya çalışan Taleb, Bitcoin destekçilerine “geri zekalılar” olarak hitap etti.

Taleb, bir şeyin sınırlı arzının, onu iyi bir yatırım yapmadığını belirtti ve bu durumu “gerekli” ile “yeterli” kavramlarının aynı olmadığına benzeterek açıklamaya çalıştı. Taleb, Bitcoin dışında da sınırlı arza sahip olan, ancak değeri olmayan şeyler olduğunu belirtti; örneğin, Skorpios’tan alınan çakıl taşları veya Winston Churchill’in iç çamaşırları.

Bir takipçisine verdiği yanıtta, herkesin kendi elektronik varlığını yaratabileceğini ve bu varlıkları sınırlı tedarikle oluşturabileceğini belirtti.

Taleb, geçmişte Bitcoin’i destekleyen bir tavıra sahipken, Lübnan’da yaşanan banka krizi ve “WhatsApp Devrimi” sırasında bu kripto parayı olumlu bir şekilde değerlendirmişti. Ancak, Bitcoin’in zamanla güvenli bir liman veya değerli bir varlık olarak algılanmasından duyduğu hayal kırıklığını ifade etti.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Bloomberg Analistinden Bitcoin ve Ethereum Tahmini!

Son zamanlarda, Taleb Bitcoin ve diğer kripto paralar hakkında eleştirel yaklaşımını sürdürüyor. Birkaç hafta önce, Bitcoin’in sadece geçici bir trend olduğunu belirten bir tweet paylaştı. Kasım ayında, kripto paraların yaşadığı düşüşe olumlu bir yaklaşım sergileyerek, kripto paraların yönettiği bir dünyada yaşamaktan mutluluk duymayacağını belirtti.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu