Nesnelerin İnterneti (IoT) Nedir?

Nesnelerin İnterneti (IoT), zengin verilerin erişilebilir olduğu, çok çeşitli sensörlerle nesneler ağı oluşturarak nesneleri birbirine bağlayan teknoloji ağıdır. Nesnelerin interneti ile bağlantı kuran nesneler, ağın anlık veri analitiği hazinesi üretmesini sağlayan özel sensörlerle doludur. Hem tüketici hem de girişim teknolojisi olan IoT, endüstriyel, fabrika ve tedarik zinciri verilerini toplayıp birbiriyle ilişkilendirmekte yaygın şekilde kullanılır.

Bireysel tüketiciler son senelerde genellikle elektrikli ev eşyaları ve otomobillerde bu teknolojiyi kullanmaya başlamıştır. Buzdolapları, çamaşır makineleri, robot süpürgeler ve daha fazlası, kullanıcıların günlük yaşamını kolaylaştırıyor. Aynı zamanda güvenlik kameraları, kapı zilleri, yangın alarmları ve diğer araçlar da doğrudan ve ayrıntılı veriler sağlayarak ve kritik anlarda harekete geçerek daha güvenli bir yaşam sağlıyor.

IoT ile Entegre Teknolojiler

Nesnelerin İnterneti (IoT) Nedir? 2
IoT ile Entegre Teknolojiler

Nesnelerin interneti ağındaki cihazlar, ağa bağlılıklarını mümkün kılmak için bağlantı ve hesaplama gücü teknolojilerini kullanırlar. Vericiler ve sensörler bir cihaza yerleştirildiğinde, IoT, akıllı evlerde, modern iş yerlerinde veya fabrikalarda kendine veri etkin bir çalışma dayanağı bulur. Nesnelerin interneti özellikli cihazlar, içlerine gömülü çiplere ve sensörlere ihtiyaç duyarlar. Durmadan artan işlem gücü ve ucuz bilgisayar parçaları sayesinde artık neredeyse tüm cihazlar IoT’un bir parçası olabilir.

İlerleyen dönemlerde basit el kremleri bile kutunun tükenmesine bir hafta kala yeni bir tane sipariş etmek gerektiğini haber verebilecek kadar gelişebilir. Nesnelerin interneti teknolojisi kablosuz internet ağına güvenir. Tüm ağ ise hem kablosuz hem kablolu bileşenleri birleştirir.

IoT cihazları, verileri engel tanımadan iletebilmektedir. Bluetooth ve wireless antenleri çok küçük boyut ve formlarda olabildikleri için hemen hemen tüm nesnelere iliştirilebilmektedir.

Edge Bilişim

Nesnelerin İnterneti (IoT) Nedir? 3
Edge Bilişim

Uç bilgi işlem olarak da çevrilebilecek edge bilişim, depolamayı ve hesaplama gücünü veri kaynaklarına yakınlaştıran bir yöntemdir. Edge bilişim teknolojisiyle IoT teknolojisi işletmeler ve evler içinde çok daha fazla şekilde kullanılmaya başlanmıştır. IoT tarafından cihazlara vaat edilen bağlantı, zaman zaman darboğazlara neden olabilir. Verilerin depolandığı serverlar cihazlardan gelen bilgileri işlerken yetersiz güç nedeniyle işlerin aksamasına yol açabilir.

Edge bilişim teknolojisi, bir işlemci ile çalışan cihazların kullanımı sırasında üretebileceği büyük miktarda veriyi işlemek için gerekli gücü sağlamak için bu cihazları veri işleme merkezine dönüştüren yazılım çözümleri sunar. Daha açık olmak gerekirse, sunucu yapılarını ofis alanına getiren teknoloji, işlem gücünü ve sunucu alanını tüm işlemler için paylaşma ihtiyacını ortadan kaldıran yazılım ve donanım çözümleri sunar.

Edge bilişim teknolojisi ile verilerin depolanması ve işlenmesi merkeziyetsiz hale getirilir. Bu, IoT özellikli çalışma alanlarının etkinliğini ve verimliliğini artırarak darboğazları engeller.

IoT Kullanım Alanları

Nesnelerin İnterneti (IoT) Nedir? 4
IoT Kullanım Alanları

Ana akım IoT

Nesnelerin İnterneti (IoT) Nedir? 5
Ana akım IoT

Giderek artan sayıda ev aleti ve nesne, konforu ve güvenliği artırmak için sensörler ve bağlantı sistemleriyle donatılmıştır (bağlı ekmek kızartma makineleri, dokunmatik ekranlı cam eşyalar ve WiFi uyumluluğu vs.). IoT sensörlerini günlük olarak hemen hemen her nesneye eklemek teknik olarak mümkün olduğundan, ana akım IoT çok geniş bir kullanım alanını kapsar. Örneğin:

 • Bir akıllı telefon veya bilgisayar aracılığıyla uzaktan kontrol edilebilen bağlı termostatlar ve kombiler, akıllı aydınlatma sistemleri ve bağlı elektronik cihazlarla donatılmış akıllı evler (örneğin akıllı prizler, hareket sensörleri, hayvan mamaları, projeksiyonlar, çamaşır makineleri, kilitler vs).
 • Sürüş konforunu ve güvenliğini artıran bağlantılı otomobiller. Örneğin klima, hız kontrolü, akü ve lastik basıncı izleme, araç konumu, garaj kapılarının otomatik olarak açılması gibi.
 • Taşınabilir sağlık ekipmanıları, örneğin implante edilebilir sensörler, insülin pompaları, şeker ölçüm cihazları, kalp atış hızı monitörleri, adım sayarlar, kalori sayaçları, GPS izleyiciler vb.

Bir IoT uygulaması aracılığıyla tüm bu cihazlar sorunsuz bir şekilde birlikte çalışabilir ve kullanıcılarının günlük hayatlarını kolaylaştırabilir.

İşletmeler İçin IoT

Nesnelerin İnterneti (IoT) Nedir? 6
İşletmeler İçin IoT

Nesnelerin İnterneti, tüm faaliyet alanlarında giderek daha popüler hale geliyor: üretim, ulaşım, perakende, sağlık, tarım, altyapı, ev otomasyonu, kamu hizmetleri ve daha fazlası.

Örneğin sağlık sektöründe IoT’nin birçok uygulaması vardır:

 • İtfaiyecilerin işteki hayati belirtilerinin veya yüksek riskli alanlardaki işçilerin izlenmesi.
 • İmplantlar veya sensörler tarafından oluşturulan verilerin sürekli analizi yoluyla ince ayarlı hasta izleme.
 • Ürünler ve aletler için stok yönetimi ve hastanelerde ekipman bakımı.
 • Acil durumlarda ilk yardım müdahale süresini optimize etmek için rotaları hesaplama, vb.

Güvenlik sektöründe nesnelerin interneti, erişim kontrolü ve kimlik doğrulama ile ilgili sorunlara birçok çözüm sunar:

 • Bir akıllı telefon aracılığıyla çalışanların geliş ve gidişlerini izleyen bağlantılı sensörler.
 • İş yeri güvenliğini artıran, takım tezgahları üzerindeki sensörler.
 • Mağazalardaki malların ve insanların güvenliğini artırmaya yönelik sistemler.
 • Yangın algılama ve daha fazlası.

Mal tedariki için tedarik zincirleri, IoT sensörleri ve analizleri kullanılarak izlenir ve optimize edilebilir. Bir IoT sistemi, devam eden siparişlere dayalı olarak doğrudan tüketiciler için ve tedarikçinin depolarında stok mevcudiyetini doğru bir şekilde izleyerek, her iki taraf için de en uygun teslimat işlemini otomatik olarak belirleyebilir. Aynı zamanda, işgücü ihtiyacı optimize edilir, böylece şirketler sonuç olarak tüm maliyetlerini optimize edebilir.

Genel olarak IoT, üretimi iyileştirebilir, araçlar ve hammaddeler için planlanmamış arıza sürelerini azaltabilir ve çok çeşitli araç ve sistemlerin güvenliğini artırabilir. Bir petrol platformunda sondaj kontrolü gibi çeşitli uygulamalarla tüm endüstriyel sektörler bundan yararlanabilir.

Sensörler ve IoT uygulamalarıyla çevrelenen akıllı şehirler, nesnelerin internetinin mükemmel bir ekosistemini temsil eder. Hava kirliliğini azaltmak için emisyon kontrolü, araç trafiğini izleme ve kontrol, enerji tasarrufu ve çok daha fazlası, basit sokak lambalarından kentsel trafik optimizasyonuna, video gözetiminden ses emisyon haritalamasına kadar çok sayıda cihaz ve akıllı sistem içerir.

Son olarak, tarım sektöründe IoT kullanan sistemler, ekim için tarlaları ve seraları (ışık, sıcaklık, hava ve toprak nemi, toprak bileşimi, hava durumu tahminleri, çiftlik hayvanlarının bulunduğu yerin ve sağlığının izlenmesi ve daha fazlası) izlemeye dahil olur. Akıllı tarım ve hayvancılık, toprak sulama ve hayvan yemi sistemlerinin otomasyonunda IoT kaynaklarından da yararlanır.

Kısacası, nesnelerin internetini uygulama olanakları neredeyse sınırsızdır.

Müşteri veri analizi

Galeriler, marketler, hizmet sektöründeki işletmeler ve müşterilerle yüz yüze etkileşimde bulunan tüm kuruluşlar, müşterilerine konforlu ve verimli bir deneyim sunmak için IoT cihazlarını kullanabilirler. Anlık stok izleyen raflar, mağaza içindeki yoğunluğu izleyerek havayı ona göre ayarlayan koridor ve klimalar, operatörlere daha yararlı veriler sağlayan kendi kendine kontrol istasyonları ve daha fazlası IoT teknolojisine güvenir.

Ortalama bir ön maliyetle kurulan IoT teknolojisi, daha memnun müşterilere ve hızla artan kâra dönüşebilir.

Akıllı üretim

Günümüzde üretim her zamankinden daha fazla otomasyona dayanıyor ve gün geçtikçe üretimde otomasyon oranı %100’e doğru yaklaşacak. IoT, operatörler ve makinleri için kesin veriler oluşturabilir.

Teslimat noktalarına ve üretim makinelerine sensörler koyularak bir üretim hattının tahmin gücünü maksimize edebiliriz. Üretim hattındaki nesnelerin interneti bağlantısı, aşırı üretim israfını minimum seviyeye indirir. Sensörler olmadan asla farkedilemeyecek üretim trendleri, üretimi önceden artırarak veya azaltarak yüksek çevikliğe sahip üretim hattı oluşturmayı sağlar.

Bireyler İçin IoT

Nesnelerin İnterneti (IoT) Nedir? 7
Bireyler İçin IoT

Nesneler arasında günlük ekipman (ev otomasyonu, spor saatleri vb.), tıbbi ekipman, tarım makineleri, tedarik zincirleri, endüstriyel robotlar ve trafik ışıkları bulunur.

Akıllı otomobiller

Filo ve araba kiralama şirketleri, yakıt tüketimini en aza indirmek ve araçları koordine etmek için IoT’u zaten kullanıyor. Artık aracın farklı özelliklerine işaret eden hizmet sensörleri, GPS, akıllı telefonlarla bağlantı gibi teknolojilerle IoT, tüketici pazarına da genişlemiş oldu.

Daha akıllı arabalar bir yandan da sigorta maliyetlerini düşürmeye ve kazalarda hatalı tarafı tespit etmeye yarar. Konum verilere erişilmesi, kaza anında araçların hızının ve doğrultusunun belirlenmesi, sürücülerin ceza puanlarının değerlendirilmesi ve daha fazlası sayesinde daha isabetli kararlar alınabilir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   DeFi Flash Loan (Flaş Kredi) Nedir? Ani Kredi ile Arbitraj Yapılır mı?

Cihazlar

Bireyler evlerindeki cihazları genellikle bir veya birkaç görevi yerine getirebilsinler diye satın alırlar. Cihazlara bilgi işlem gücü getirerek nesnelerin interneti teknolojisine bağlamak, boşa harcanan zamanı ortadan kaldırır ve birçok durumda maliyetleri düşürür.

Giyilebilir Teknoloji

Biyometrik veri toplama araçları ve artık sıkça kullanılan akıllı saatler, IoT teknolojisini insan vücuduna getirmiştir. Kaloriyi, egzersizi, uykuyu, hareketleri, nabzı, rakımı, sıcaklığı ve daha fazlasını takip edebilen bu cihazlar, herkese kendi vücutları hakkında bilgi edinme fırsatı vermiştir. Eskiden gün boyunca beslenme ve aktivite düzeylerini doğru şekilde takip etmek zor olsa da artık belirli dakika aralıkları içinde kaç kalori yaktığımızı bile görebiliyoruz.

Akıllı saatler, insanlar ile telefonları arasındaki engelleri ortadan kaldırmaktadır. Birbirleriyle kolayca senkronize olabilen bu iki cihaz türü, aynı anda istediğiniz bir tanesini kullanarak verileri daha sonra ikisinde de görebilmemizi sağlar.

Gelecekte Nesnelerin İnterneti Trendleri

Nesnelerin İnterneti (IoT) Nedir? 8
connection concept with human finger connect to 3d rendering robot finger

Nesnelerin interneti henüz emekleme aşamasında olan bir endüstridir. Sensörler ve vericiler yalnızca daha ucuz, üretimi daha kolay ve yavaş yavaş bir cihaza entegre edilmesi daha az basit hale geliyor. Bu, nesnelerin internetinin büyüme için muazzam bir potansiyele sahip olduğu anlamına gelir.

Güvenlik

İşletmelerdeki ve evlerdeki güvenlik cihazları ve kameralar, nesnelerin internetinin en önemli kullanımı olacak. Daha akıllı, erişimi daha kolay güvenlik, daha geniş bir sektör yelpazesi ve gelir düzeyleri için daha geniş, daha ucuz koruma sağlayarak geleceğin yaşamlarını ve işlerini değiştirecektir.

Ürün yaşam döngülerini uzatma

Nesnelerin interneti, sensörlerden veri toplamaya ve bu veri noktalarını bilgilere dönüştürmeye dayanır. Zaman geçtikçe IoT özellikli cihazlar bu cihazları tamir etme kabiliyetine sahip tüketicilere ve üreticilere ihtiyaçlarını iletme kabiliyetine sahip olacak.

Arabalar, mekanik tanı koymanın varsayımlarını ortadan kaldıracak, arızalanan ünite doğrudan arıza noktalarına işaret edecek ve tüketiciler, ürünlerinin kendi çıkarlarını gözettiğini bilerek tamir konusunda daha rahat olabilecekler.

Nesnelerin interneti, genellikle bağlantılı nesneler kavramıyla karıştırılır. IoT, ev hayatında olduğu kadar sanayi, ticaret ve tarımda da mevcut olan sürekli büyüyen bir sistemdir. Süreçlerin iyileştirilmesi ve otomatikleştirilmesinden ihtiyaç bilincinin genişletilmesine, optimum müşteri hizmeti sunulmasına ve karar vermeyi kolaylaştırmaya kadar, nesnelerin interneti günlük yaşamda ileriye doğru bir adımı temsil eder ve işletmelere değer katar.

Bağlı nesneler ile Nesnelerin İnterneti arasındaki fark nedir?

‘Bağlı nesne’ terimi, internet tabanlı olmayan bir bağlantıya (örneğin Bluetooth) sahip herhangi bir cihazı ifade eder. Öte yandan nesnelerin interneti, internet ve nesneler arasındaki bağlantıyı ifade eder. Buna rağmen, ‘bağlı’ terimi, genellikle bağlı bir araba veya bağlı bir ev gibi nesnelerin internetinin bir parçası olan bir cihaza atıfta bulunmak için kullanılır.

IoT nasıl çalışır?

Nesnelerin İnterneti (IoT) Nedir? 9
IoT nasıl çalışır?

Bir IoT ekosistemi, internet ile uyumlu olan veya gömülü bilgi işlem sistemlerini kullanan nesnelerden oluşur. IoT’a bağlı bir nesne, sensörler aracılığıyla ortamı hakkında veri toplayabilir. Daha sonra verileri işlemciler aracılığıyla kullanır ve entegre iletişim donanımlarını kullanarak bir veya daha fazla alıcıya gönderir.

Bir IoT ağ geçidi aracılığıyla toplanan veriler paylaşılır. Cihazlar arasında veya cihazlar ile bulut arasındaki iletişim için bir çözüm olara veriler analitik ve işlemler için doğrudan buluta veya yerel analitik için başka bir IoT cihazına aktarılır.

Örneğin IoT aracınızda evinize yaklaştığınızda, konum verileriniz merkezi ısıtma termostatınıza gönderilir. Bu verileri analiz ederek termostat, herhangi bir odanın iç sıcaklığını önceden belirlediğiniz ayara göre ayarlayabilir. Bunu eve dönüş yolculuğunuz sırasında yapar. Gereken tek insan müdahalesi sıcaklık konfigürasyonudur, gerisini nesnelerin interneti halleder.

Elbette toplanan veriler hem anlık olarak hem de uzun vadede kullanılabilir. Sonuç olarak, analizler otomatik bir öğrenme sistemi ile yapay zeka (AI) tarafından yapılabileceği gibi insanlar tarafından da yapılabilir.

Bu, akıllı bir evin IoT sisteminin, ısıtmayı ayarlamak için mükemmel zamanı belirlemek için anlık olarak hareket ettiği anlamına gelir. Ayrıca, otomobil tarafından uzun bir süre boyunca toplanan verilere de dayanabilir. Buna ek olarak, bağlı tüm termostatlar tarafından her gün toplanan tüm IoT verileri, enerji tedarikçisi için büyük bir veri kaynağıdır. Tedarikçi, hizmetlerini iyileştirmek için bu verileri analiz edebilir.

IoT’un Avantajları ve Dezavantajları

Nesnelerin İnterneti (IoT) Nedir? 10
IoT’un Avantajları ve Dezavantajları

Nesnelerin İnterneti ne gibi faydalar sağlar?

IoT, aşağıdakiler gibi birçok olanak sunar:

 • Tüm iş süreçlerini izlemek ve uyarlamak.
 • Veri paketi transferlerinde zaman tasarrufu ve maliyetleri düşürme.
 • Hizmet kalitesini ve müşteri deneyimini geliştirmek.
 • Birçok elektronik cihazı bir ağda birbirine bağlamak ve aralarında en uygun iletişimi sağlamak.
 • Herhangi bir makinede veri toplama ve bunlara her yerden, her zaman erişmek.
 • Görevleri ve süreçleri otomatikleştirme.
 • İnsan müdahalesi ihtiyacını ve işçilik maliyetlerini azaltmak.
 • Verimliliği artırmak ve üretim maliyetlerini azaltmak.
 • Hem stratejik hem de ticari karar vermeyi optimize etmek.

Nesnelerin İnterneti (IoT), tüm bileşenleri hakkında bilgi toplayarak, bir araya getirerek ve analiz ederek bir sistemin nasıl çalıştığına anlık bir görünüm sağlar. Tedarik zincirleri ve lojistik operasyonlarından ekipman ve altyapı operasyonlarına kadar her şeyi kapsar.

Nesnelerin İnterneti’nin dezavantajları nelerdir?

Nesnelerin interneti, veri güvenliği ve gizlilik sorunları doğurmaktadır. IoT, milyarlarca cihazı internete bağlar ve bu, kullanıcıların her biri potansiyel bir saldırı noktasını temsil eden eşit sayıda veri noktasını güvence altına alması gerektiği anlamına gelir.

Bir siber suçlu, tek bir noktanın güvenlik açığından yararlanarak tüm ağ verilerine erişmek için IoT cihazları arasındaki yakın bağlantıdan yararlanabilir. Daha sonra verileri çalabilir, hatta kullanılamaz hale getirmek için bozabilirler. Bağlı cihazların sayısındaki artış ve dolayısıyla değiş tokuş edilen ve paylaşılan veri hacmindeki artış, izinsiz giriş ve bilgisayar korsanlığı riskini artırıyor.

IoT cihazlarını güncellemek genellikle kullanıcının sorumluluğunda olduğundan bu risk daha da yaygındır ve bu güncellemeler güvenlik açıklarını düzeltme eğilimindedir. Kullanıcılar, güncellemeleri gerektiği kadar düzenli olarak çalıştırmayabilir, bu nedenle sistem, sonuç olarak giderek daha savunmasız hale gelir.

Kişisel veri gizliliği de bir endişe kaynağıdır:

 • Birçok bağlantılı nesne, kullanıcıların oturum açma bilgilerini veya diğer kişisel verilerini girmelerini gerektirir. Bunların tümü bir sızıntıda hedef alınabilir.
 • Tüketici IoT cihazlarının üreticileri ve dağıtıcıları, kullanıcıların kişisel verilerini almak ve satmak için bu cihazları kullanabilir.

IoT’nin tek dezavantajı güvenlik açıkları değildir. Çok büyük bir IoT cihaz filosunu yöneten ve bakımını yapan şirketler, aynı zamanda tüm IoT ekosisteminden veri toplama ve yönetme konusunda artan zorluklarla karşı karşıyadır. Şu anda bu alanda uluslararası bir uyumluluk standardı bulunmamaktadır.

Son Düşünceler

IoT’un evrimi, güçlü bir şekilde makineden makineye (M2M) iletişim üzerine inşa ediliyor. İnsan etkileşimi olmadan bir ağ üzerinden birbirine bağlanabilen cihazları ifade eden bu teknoloji, birbirine bağlı makinelerin gücünü net bir şekilde tarif ediyor.

Günümüzde IoT, veri paylaşmak ve toplamak amacıyla insanları, bilgisayar sistemlerini ve uygulamaları birbirine bağlayan milyarlarca akıllı nesneden oluşan bir sensör ağıdır. IoT, operasyonel teknoloji (OT) ve bilgi teknolojisi (BT) arasında yer alan bir teknoloji olarak, günümüzün güçlü teknolojik imkanları ile mümkün olmaktadır.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu