Nxt (NXT) Nedir? Nxt (NXT) Geleceği ve Yorum 2022

Nxt (NXT) Nedir?

Nxt, tümü NXT token gerektiren, merkezi olmayan işlevlerden oluşan eksiksiz bir ekosistem oluşturmak için blok zinciri kullanır. Nxt geliştiricileri, birçok altcoin’in yaptığı gibi orijinal Bitcoin kaynak kodunu değiştirmek yerine Java’da sıfırdan kendi kodlarını yazdı.

Nxt halka açık bir blok zinciri olmasına rağmen, yazılımına dayalı özel blok zinciri lisansları da satın alınabilir. Geliştiriciler Nxt Blockchain 2.0’ı çağırıyor ve halka açık işlem defterinin ötesinde birçok uygulama sunuyor.

Bu platformda, herhangi bir şeyi temsil eden varlıklara (tahviller, hisse senetleri, sinema biletleri, markalar, vb.) sahip olabilir ve bunları bir eşler arası değişim yoluyla takas edebilirsiniz. Para birimi sistemi, kendi kripto para biriminizi oluşturmanıza ve platformda veya Nxt para birimi sistemini destekleyen herhangi bir borsada hemen işlem yapmaya başlamanıza olanak tanır.

Dijital ürünü piyasada aracı olmadan güvenle satabilirsiniz. Satın aldıktan sonra, dijital ürünü indirmek için bir bağlantı alacaksınız. Platformun merkezi olmayan yapısı ürünün kaldırılmasını engellediğinden, insanlar pazarda yasa dışı malzeme satarsa ​​proje için sonuçların ne olacağı belirsizdir.

Nxt, oylama özelliğini vurgular. Bu şekilde, bir işlemi onaylamak için birden fazla taraf gerektiren bir hesaba sahip olabilirsiniz. Bu özellik, kooperatifler veya hayır kurumları gibi kuruluşlarda faydalı olabilir.

Google Drive veya Dropbox’ta veri depolamak yerine Nxt Data Cloud’da dağıtılmış depolamayı kullanabilirsiniz. Geliştiriciler, kullanıcıların buluta güvenli bir şekilde yüklemek isteyebilecekleri sertifikalar, sözleşmeler, vasiyetler ve lisanslar gibi sayısız belge olduğuna inanıyor.

Nxt ilk olarak Kasım 2013’te anonim geliştirici BCNext tarafından piyasaya sürüldü. Fikir ilk olarak bitcointalk.org’da yayınlandı ve yaklaşık 21 bitcoin topladı. O zamanlar bir Bitcoin yaklaşık 250 dolar değerindeydi. Daha sonra geliştirici, bağışladıkları Bitcoin miktarıyla orantılı olarak 73 kişiye 1 milyar token verdi.

Token daha sonra “bağışlar, takaslar ve ödüller ile platformun sürekli gelişimi için” insanlara dağıtıldı. BCNext daha sonra projeden ayrıldı ve diğer yönleri koordine etmek için Nxt Vakfı kuruldu. Ancak kaynak yetersizliği ve merkezileşme baskısı nedeniyle vakıf projeyi etkin bir şekilde yönetemedi. Jelurida BV şimdi platformu geliştiriyor.

Jelurida BV, başlangıçta anonim olarak geliştirilen ve şu anda fikri mülkiyet haklarına sahip olan Nxt’yi devraldı. Jelurida’nın kurucu ortağı ve hukuk uzmanı Kristina Kalcheva, “farklı açık kaynak lisanslama modellerini keşfetmeye ve bunları uygulamaya koymaya” odaklanıyor.

Jelurida’nın kıdemli geliştiricisi Lior Yaffe’dir. Nxt ve Jelurida, yıllar boyunca projeye çok katkıda bulundu. Platform hala aktif olarak geliştirilirken, ana şirket Jelurida, özellikle ölçeklenebilirlik için tasarlanmış, Ardor olarak bilinen Nxt 2.0’ı piyasaya sürdü.

Ardor, başlangıçta “alt zincirler” fikriyle Nxt ile aynı blok zinciri teknolojisini kullandı. Ama şimdi Ardor kendi blok zincirine dayanıyor ve artık bir Nxt varlığı değil. Ardor’un geliştirilmesine rağmen Jelurida, Nxt’nin geliştirilmesine elverişli olduğunu açıkladı.

Ancak 2018 yılında projede çok az güncelleme yapıldı. 2013 yılında geliştirici bir milyar kripto para paylaştı. Nxt, Proof of Stake yerine Proof of Stake kullandığından asla yeni paralar oluşturulmaz veya çıkarılmaz. Nxt, tamamen anlaşma kanıtına dayanan ilk kripto para birimlerinden biriydi. Proof of Interest, bazı dezavantajları olmasına rağmen birçok avantaj sunar.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Doge Killer (LEASH) Nedir? Doge Killer (LEASH) Geleceği ve Yorum 2022

Geliştirme devam ettikçe ve token sahipleri Ardor ICO’dan ücretsiz Ignis paraları aldıkça, projede ölçeklenebilirlik sorunları yaşayabileceğini belirtmekte fayda var. Bir sorun, platform için kendi token’larınızı veya para birimlerinizi kullansanız bile, işlemler için ödeme yapmak için yine de Nxt token’larına ihtiyacınız olmasıdır.

NEM olarak adlandırılan Yeni Ekonomik Hareket, Nxt’den esinlenmiştir ve uygulamalarında pek çok benzerliğe sahiptir. Ancak, orijinal Nxt kripto para birimlerinin merkezi dağıtımı nedeniyle NEM, hard fork yapmamaya karar verdi ve yeni bir kod tabanı ile başladı.

Nxt istemcisi tüm paraları ve işlemleri saklar. Şu anda Linux, Windows, Mac ve Android işletim sistemlerinde kullanılabilir. Blok zincirinde depolanan bilgilere erişmenin anahtarı olan bir hesap ve şifre oluşturmalısınız.

Nxt (NXT) Genel Bilgiler

  • Kurucusu: BCNext
  • Yayınlanma Yılı: 2013
  • Blok Zinciri: Blockchain
  • Toplam Arzı: 1,000,000,000
  • Dolaşımdaki Arzı: 998,999,941
  • Piyasa Değeri: ₺ 58,674,670
  • En Düşük Fiyat: ₺ 0.05098
  • En Yüksek Fiyat: ₺ 0.3937
  • Proje Amacı: Nxt, anonim geliştirici BCNext tarafından 2013 yılında piyasaya sürülen açık kaynaklı bir kripto para birimi ve ödeme sistemidir. Para arzının istikrarlı olması ve Bitcoin’in aksine madencilik içermemesi nedeniyle işlemler üzerinde fikir birliğine varmak için Proof of Stake kullanılır.

Nxt (NXT) Geleceği

Bu proje, blok zincirinin tüm potansiyelini araştıran yenilikçi ve iddialı bir çaba olarak birçok başlangıç ​​sözü verdi. Bununla birlikte, yaklaşan ICO’lar ve mevcut merkezi olmayan uygulamalarla NXT, en başarılı blok zinciri projelerinden biri olduğunu kanıtlayabilir.

Ancak Jelurida ekibi, 2018’de Ardor gelişimine daha proaktif bir yaklaşım benimsemiş görünüyor. Bunun gelecekte değişip değişmeyeceği henüz belli değil.

Herhangi bir kripto para birimine yatırım yapmadan önce bunların sadece bir tahmin olduğunu unutmamalı, kendi araştırmanızı yapmalı ve uzmanların görüşlerini dikkate almalısınız.

Nxt (NXT) Yorum

Bitcoin tabanlı olmayan bir kripto para birimi olarak NXT, kripto para birimi alanındaki en çok yönlü platformlardan biridir. “Geleceğin para birimi” söyleminden uzak, daha çok blockchain teknolojisine ve getirilerine odaklanan bir platform olduğu da söylenebilir. Bunun şirketler ve girişimciler bazında ele alınması gerektiği düşünülebilir.

NXT’nin geleceğin teknolojileri arasında kesinlikle yerini aldığını söylemek yanlış olmaz. Başlangıçta 21 Bitcoin bağışı ile Java’da üretilmiş olsa da bu yönünü avantaja dönüştürmeyi başardı. Jelurida’nın ortaya çıkmasıyla yakın gelecekte kendi altcoinlerini yaratması muhtemel görünüyor.

Nxt (NXT) Nereden ve Nasıl Alınır?

Nxt (NXT)’i güvenli olarak alabileceğiniz bazı büyük borsalar aşağıdaki gibidir:


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu