OpenSea vs Rarible – Hangi NFT Pazar Yeri İhtiyaçlarınıza En Uygun?

En İyi NFT Pazar Yeri Hangisi? Hangi NFT Pazar Yeri İhtiyaçlarınıza En Uygun? OpenSea mi Rarible mı daha iyi? OpenSea ve Rarible’a dair tüm ayrıntıları sizler için derledik.

Piyasada birçok NFT pazar yeri var ve hangisini seçeceğiniz hakkında karmaşaya düşebilirsiniz. Bu içerikte sektörün liderleri olan OpenSea ile yüksek hacimli bir başka pazar yeri olan Rarible’ı karşılaştıracağız. Unutmayın ki NFT’ler kripto paralara kıyasla daha volatil, dolandırıcılığa açık ve karmaşık şeylerdir. Bu yüzden hangi pazar yerini kullanacağınız ve hangi koleksiyondan NFT satın alacağınız konusunda bilinçli kararlar almalısınız.

OpenSea – Açık Bir NFT Denizi

OpenSea - Açık Bir NFT Denizi

OpenSea, kullanıcıların NFT ticareti yapmasına ve NFT mint etmesine olanak sağlayan, eşler arası bir NFT pazar yeridir. 2017’de Alex Attalah ve Devin Finzer tarafından kurulan bu pazar yeri, ilk tanınırlığını CryptoKitties’in piyasaya sürülmesiyle elde etti. Geliştiricilere göre OpenSea’nin hızlı şekilde yankı uyandırmasının sebebi doğru zamanda doğru yerde olmak.

OpenSea, her ay yüz milyonlarca dolarlık NFT ticaretine aracılık eder. Dünyanın en büyük NFT pazar yeri olan OpenSea, giyilebilir ürünler, spor, koleksiyon, sanat, müzik, fotoğrafçılık ve oyun içi öğeler de dahil olmak üzere neredeyse her türde NFT’nin ticaretinin yapılabildiği bir yerdir.

İkincil bir NFT pazarı olarak görev yapan OpenSea, kullanıcıların merkeziyetsiz ve eşler arası olarak doğrudan birbirleri ile ticaret yapabilmesini sağlar. Bir NFT yaratıcısı, yarattığı NFT’leri kendi web sitesi üzerinden satmayı tercih edebileceği gibi OpenSea gibi bir showroom’u da kullanabilir. Bu showroom’da da ticaret doğrudan alıcı ve yaratıcı arasında geçer.

OpenSea’nin başta Ethereum olmak üzere Polygon, Solana ve Klaytn blok zincirlerine desteği vardır. Aynı zamanda zincirler arası destek de sağlayan OpenSea’de işlemler için ETH, WETH, SOL, USDC ve DAI kripto paralarına ek olarak birçok ERC-20 tabanlı token kullanılır. OpenSea pazar yerini destekleyenler arasında Coinbase, Mark Cuban ve Kevin Durant gibi yüksek profiller vardır.

Rarible

Rarible

Rarible da Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilmiş merkeziyetsiz bir NFT pazar yeridir. Bir merkeziyetsiz özerk kuruluş (DAO) tarafından yönetilen bu protokolün RARI isminde bir yönetişim tokenı bulunur. RARI sahipleri, platformun geleceği hakkında fikirler sunma ve oy kullanma hakkına sahiptir.

Rarible ikincil NFT pazar yeri, alıcılar ve satıcıların birbirleriyle basitçe NFT ticareti yapabilmesini sağlar. 2020’de Alexander Salnikov ve Alexei Falin tarafından kurulan bu pazar yerinde NFT basmak da mümkündür.

Rarible’ın desteklediği NFT kategorileri arasında fotoğrafçılık, oyunlar, müzik, sanat, metaverse ve spor vardır. Öncelikle Ethereum üzerinde kurulan pazar, şu anda Tezos, Solana, Flow ve Polygon’a genişlemiştir. Bu çok zincirli pazar, Venrock, CoinFund ve 1kx gibi şirketler tarafından fonlanmıştır.

DappRadar verilerine göre Rarible’ın aylık işlem hacmi genellikle birkaç yüz bin dollar civarındadır. Platformun avantajlarından biri, kredi kartı ile NFT satın almaya olanak tanımasıdır.

OpenSea vs Rarible – Benzerlikler ve Farklılıklar

OpenSea vs Rarible - Benzerlikler ve Farklılıklar

İki pazar yeri hakkında yeterince ön bilgiye sahip olduktan sonra önce farklılıklarını, sonra da benzerliklerini inceleyebiliriz.

Farklılıklar

Merkeziyetsiz yönetişim: Rarible’ın yönetişim şekli OpenSea’nin aksine merkeziyetsizdir. DAO tarafından yönetilen bir protokol olan Rarible, RARI token aracılığıyla merkeziyetsizliğini artırmıştır. RARI tokena sahip olan herkes, protokolün karar alma sürecinde aktif olabilir. Yine de herhangi bir geliştirme, güncelleme veya hedef için çekirdek ekibin son sözü söyleme hakkı vardır.

Kredi kartı desteği: Rarible’daki sabit fiyatlı NFT’ler kredi kartı ile satın alınabilir. Ancak açık artırmalar ise yalnızca kriptoya özeldir. OpenSea’de ise hem müzayedelerde hem de sabit fiyatlı NFT’lerde sadece kripto para ile ödeme yapmak mümkündür.

Ticaret hacimleri ve kullanıcı tabanı: OpenSea hem daha fazla tüccar tarafından kullanılır hem de kat kat daha fazla işlem hacmine sahiptir. Rarible her ay genellikle binlerce farklı yatırımcı tarafından kullanılırken OpenSea’de yüz binlerce tekil kullanıcı ticaret yapar.

Açık kaynak protokol: NFT projeleri, kendilerini NFT yönetim uygulamaları, NFT showroom’ları ve NFT madenciliği uygulamaları oluşturmak için Rarible’ın geliştirdiği protokolü kullanabilir. Bu, Rarible’ı bir NFT pazar yerinden çok daha fazlası yapar.

Benzerlikler

Lazy minting: Hem OpenSea hem de Rarible, kullanıcıların lazy minting yöntemiyle NFT basmasına olanak tanır. Lazy minting yoluyla oluşturulan NFT’ler, blok zinciri üzerinde basılmazlar. NFT oluşturucular, lazy minting yöntemiyle bastıkları NFT’ler için basım ücreti ödemezler. Ne zaman ki listelenen NFT biri tarafından satın alınır, o sırada NFT gerçekten blok zinciri üzerinde basılarak alıcısına teslim edilir. Bu, satıcıların NFT basma ücretlerinden tasarruf etmelerini sağlar.

Özellikle Ethereum blok zincirinde NFT basmanın maliyetleri yüksek olabilir. Bir NFT basıldıktan sonra satılmazsa, NFT’nin yaratıcısı zarara uğrar. Lazy minting, satılmayan NFT’lerin basım maliyetlerini önler.

Koleksiyonerler İçin Hangi NFT Pazar Yeri Daha İyi? OpenSea vs Rarible

Koleksiyonerler İçin Hangi NFT Pazar Yeri Daha İyi? OpenSea vs Rarible

Rarible’ın sabit fiyatlı NFT’ler için kredi kartı ile satın alma desteği sunması, koleksiyonerlerin işini kolaylaştırmıştır. Çünkü itibari para birimi ile NFT almak, cüzdanında sürekli ETH veya başka kripto para tutmayı tercih etmeyenler için iyi bir seçenektir. Koleksiyonerler, Rarible’ın OpenSea’ye kıyasla düşük trafiği içinde açık artırmalarda daha az rekabetle karşılaşırlar.

Her iki NFT pazarı da birçok benzer özelliğe sahiptir. Ancak ikisinin de kendine özgü özellikleri olması, güçlü ve zayıf yanları, farklı amaçlar için ikisini birden kullanmanın en iyi yol olduğunu gösteriyor. Anlık ihtiyaçlarınızı hangisi karşılıyorsa o an onu kullanmayı tercih edebilirsiniz.

NFT Satıcıları İçin Hangi NFT Pazar Yeri Daha İyi?

NFT Satıcıları İçin Hangi NFT Pazar Yeri Daha İyi?

OpenSea, her ay on binlerce yeni koleksiyonerin ilgisini çeken en popüler NFT pazar yeridir. Satıcılar bu sebepten dolayı OpenSea’yi Rarible’a kıyasla daha çok tercih ediyorlar. OpenSea’nin yüksek profilli şirketler ve kişiler tarafından çokça desteklenmesi, bu platformun hem popülaritesini hem de güvenilirliğini daha da fazla artırıyor. Yüksek işlem hacimleri, yüksek kullanıcı sayısı ve trafik, satıcılar için OpenSea’yi daha iyi bir platform yapar.

OpenSea ne zaman kullanılmalı?

OpenSea ne zaman kullanılmalı?

Opensea, bir NFT koleksiyonu oluşturma ve başlatma yolculuğunu basit ve kolay hale getiren kullanıcı dostu bir kullanıcı ara yüzüne sahiptir.

Ethereum’daki en büyük NFT koleksiyonlarına sahip en büyük pazarı aradığınızda OpenSea’yi kullanabilirsiniz.

Opensea, NFT’lerinizi satmada daha yüksek başarı şansına sahip olmanızı sağlayan derin likidite sunar.

Konumlandırma endişesi yok. Çalışmanızı diğer binlerce proje arasında sergilemekten çekinmiyorsanız, birinci sınıf, niş koleksiyon için bu kötü bir seçim olabilir çünkü NFT’leriniz fark edilmeyebilir.

OpenSea’nin Önemli Özellikleri

 • Oluşturma modu ile kullanıcılar platformda satmak için kendi NFT’lerini üretebilir ve görüntüleri, videoları, sesleri veya 3D modelleri yükleyebilir ve dizine ekleyebilir.
 • NFT basmayı daha ucuz hale getiren ERC1155 sözleşmesi.
 • NFT Hediye düğmesi, NFT’yi hediye etmek ve başka bir cüzdana aktarmaya yarar.
 • İşlem ücretsiz pazar yeri.
 • Ethereum, Metamask, Coinbase Wallet, Mintbase, Bitski ve çok daha fazlası ile entegrasyonu destekler.
 • Öneri kutusu ile kullanıcılar platformda görmek istedikleri şeylerle ilgili önerilerde bulunabilirler.

OpenSea’deki NFT Kategorileri

 • Spor
 • Metaverse
 • Müzik
 • Sanat
 • Alan adları
 • Dijital Emlak
 • Ticaret Kartları
 • Oyun İçi Öğeler

OpenSea’nin Artıları ve Eksileri

Artıları

 • NFT ile ilgili birçok koleksiyona ve projeye ev sahipliği yapmaktadır.
 • Platformda 150 farklı ödeme seçeneği arasından seçim yapabilirsiniz.
 • Yeni başlayanlar için kullanıcı dostudur.
 • OpenSea platformu, birçok blok zincirinden NFT’ler sunar.
 • OpenSea platformu, işlem ücretsiz NFT basma yeteneğine sahiptir.

Eksileri

 • %10’luk telif ücreti sabittir.
 • Güvenlik söz konusu olduğunda çok güvenilir görünmüyor.
 • OpenSea, merkeziyetsiz bir yönetişim sistemi işletmez.
Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Haftanın En İyi NFT Tokenleri (7 - 13 Mart)

Rarible ne zaman kullanılmalı?

Rarible ne zaman kullanılmalı?

Rarible, bir DAO yönetişim çerçevesi altında çalışır. Bu, NFT pazarının topluluk tarafından işletildiği ve kararların topluluk tarafından verildiği anlamına gelir. Yeni bir insan katmanını çeken bu durum, bir merkeziyetsizlik duygusu sunabilir.

NFT’lerinizi Flow ve Tezos’ta başlatmak istiyorsanız, Rarible bunu sunan tek pazar yeridir.

Rarible’ın Önemli Özellikleri

 • Kullanıcılar her ticaretlerinde $RARI kazanır. Rarible, kullanıcıları her hafta $RARI ile ödüllendirmek için sitedeki tüm işlemleri takip eder. RARI’nin en büyük payı, toplam arzın yaklaşık %60’ını oluşturan, ticaret yapan Rarible kullanıcılarına gidecek.
 • Rarible, kredi kartınızla işlem yapmanızı sağlar.
 • Lazy minting özelliği.
 • Rarible Protokolü ile entegre olarak, Flow’un iyileştirilmiş geliştirici ergonomisiyle NFT projeleri oluşturmak için tamamen açık kaynaklı altyapının kullanılmasına izin verir.
 • Rarible Protocol, geliştiricilerin ve işletmelerin NFT projelerini oluşturmaları ve özelleştirilmiş NFT vitrinleri kurmaları için DAO tarafından yönetilen, halka açık bir açık kaynak aracıdır.
 • Kullanıcıların son derece düşük gas ücretleri ile Flow tabanlı NFT’ler alıp satmaları için Flow entegrasyonu vardır. Flow, optimum oyun ve NFT deneyimleri için tasarlanmış bir blok zinciridir.
 • Rarible, kullanıcıların içerik oluşturucu veya sanatçı telif hakları (sektörün en iyisi) için %30’a kadar ayarlamasına olanak tanır ve NFT’lerinde başka bir satış olduğunda kârı onlarla bölüştürür.
 • Rarible, satın almak ve satmak için yalnızca ETH kripto parasını kullanmanıza izin verir.
 • DAO benzeri işlevsellik: DAO, kendi kurallarını oluşturan ve blok zincirindeki akıllı sözleşmelere dayalı kararlar alan, klasik şirket hiyerarşisi olmayan bir grup birey tarafından yönetilen bir organizasyondur.
 • Rarible, yetişkinlere uygun bir içerik kategorisine sahiptir.

Rarible’daki NFT Kategorileri

 • Punks
 • DeFi
 • Müzik
 • Oyun
 • Sanat
 • Fotoğrafçılık
 • Metaverse
 • Alan adları
 • Mizah
 • NSFW

Rarible’ın Artıları ve Eksileri

Artıları

 • Kullanıcılar, platformdaki çeşitli araçlara ve özelliklere kolayca erişebilir.
 • Rarible platformu birden fazla blok zincirini destekler.
 • Rarible için merkeziyetsiz bir yönetişim sistemi kurmuştur.
 • %30’a kadar bir telif ücreti belirleyerek içerik oluşturuculara telif ücretleriyle ilgili daha fazla esneklik sağlar.

Eksileri

 • Rarible uygulaması mobil cihazlar için mevcut değildir.
 • Hiçbir kısıtlama olmadığı için dolandırıcılığı tamamen ortadan kaldırmak zordur.

OpenSea’de ve Rarible’da NFT Satışı

OpenSea'de ve Rarible'da NFT Satışı

Rarible, kullanıcıların içerik oluşturucu veya sanatçı telif haklarını %30 oranında ayarlamasına olanak tanıyarak, NFT’lerinin her satışı olduğunda kârlarını onlarla paylaşmalarına olanak tanır. NFT’nin fiyatını kendiniz belirleyebilir veya açık artırmaya çıkarabilirsiniz.

Açık artırmalar, diğer kullanıcıların NFT’ye teklif vermesine olanak tanır. Satıcılar, “sabit fiyatlı” veya “süreli açık artırma” işlemi oluşturur.

OpenSea’de, yaratıcının telif ücretlerini tahsis etmek için yalnızca %10 oranına kadar ayar yapılabilir. OpenSea de sabit fiyatlı veya süreli müzayede işlemleri sunar.

Güvenlik

Dijital varlıklarla çalışırken güvenlik her zaman en önemli önceliktir. Aynı şey, dolandırıcılığa ve bilgisayar korsanlarına açık olan gelişmekte olan NFT endüstrisi için de söylenebilir. Ne yazık ki, OpenSea ve Rarible da dolandırıcılıkla ilgili sorunlar yaşadı. Bu iki pazar halka açık olduğu için sahte ürün satışını ve fikri mülkiyet haklarının ihlal edilmesini durdurmak zordur.

Dolandırıcılık her iki sistem için de devam eden bir sorun olmuştur, ancak OpenSea çok daha fazla güvenlik sorunu yaşamıştır. Bunların en yenisi, kullanıcıları NFT hırsızlığına karşı savunmasız bırakan bir akıllı sözleşme saldırısı içeriyordu.

Yakın tarihli bir analize göre, bir NFT pazarındaki güvenlik kusurları, kötü niyetli bilgisayar korsanlarının bir kullanıcının NFT’lerini ve kripto paralarını tek bir işlemde çalmasına izin verebilir. Web2 ve Web3 altyapıları arasındaki güvenlik açığından dolayı bu tehlike mevcuttur.

OpenSea vs Rarible İşlem Ücretleri ve Komisyonlar

OpenSea vs Rarible İşlem Ücretleri ve Komisyonlar

​​Hem Rarible hem de OpenSea, NFT satıcıları tarafından ödenen %2,5 Hizmet Ücretine sahiptir. Ancak Rarible ayrıca alıcılardan %2,5 ek ücret talep ediyor. NFT’niz ne için satılırsa satılsın, şirketlere ödenen ücret aynı kalır.

Ödeme seçenekleri

Her pazarda hangi kripto paraları kullanabileceğiniz, büyük ölçüde desteklenen blok zincirlerine bağlıdır. OpenSea ve Rarible’ın farklı blok zincirlerine desteği olduğu için doğal olarak bu iki platformda kullanabileceğiniz kripto para birimleri de farklılık gösteriyor.

OpenSea’de kullanabileceğiniz temel kripto para birimleri Ethereum (ETH/WETH), SOL, USDC ve DAI’dir. Ancak, platform aslında günlük işlemleriniz için kullanabileceğiniz 150’den fazla başka tokenı da ($UNI ve $WHALE gibi) destekler.

Rarible, Ethereum’a öncelik verir. DAI, USDC ve Rarible’ın yerel belirteci RARI dahil olmak üzere yaklaşık 50 diğer token arasından da seçim yapma seçeneğiniz vardır.

Yine de, OpenSea’den farklı olarak Rarible NFT pazarı, kredi kartı ödemelerine de izin verir (sabit fiyatlı listelemeler için), bu da bir NFT satın almak için kripto paraya sahip olmanızın gerekmediği anlamına gelir. Bu şekilde, ödediğiniz fiyat otomatik olarak ETH’ye çevrilir ve satıcı parasını kripto almaya devam eder.

Opensea ve Rarible’da NFT Basmak İçin Kodlama Bilgisi Gerekiyor mu?

OpenSea ve Rarible, kullanıcıların NFT’leri basmasını o kadar kolaylaştırdı ki, bunu yapmak için herhangi bir kodlama bilgisine ihtiyacınız yok.

Desteklenen dosya biçimleri

NFT pazar yerleri sizi yalnızca tek bir dosya türüyle, örneğin resimlerle sınırlamaz. Yaratıcılığınızı ifade etmek için resimlerden ses veya video dosyalarına kadar farklı ortamlar kullanabilir ve sonuçları ilgilenenlere satabilirsiniz.

Desteklenen dosya formatlarına gelince, OpenSea’nın Rarible’a kıyasla avantajları vardır.

Rarible’da kendi NFT’nizi oluşturmak için PNG, GIF, WEBP, MP4 veya MP3 dosyalarını yükleyebilirsiniz.

OpenSea, daha yaygın JPG, PNG, GIF, SVG, MP4, WEBM, MP3, WAV ve OGG dosyalarının yanı sıra GLB ve GLTF dosyalarına da izin vererek 3D dosya formatlarını listesine ekler.

OpenSea’nın kullanımı kolay mı?

OpenSea’yi kullanmak için yalnızca desteklenen bir cüzdan bağlamanız gerekir. NFT basmadan, satın almadan veya aktarmadan önce cüzdanın desteklenen kripto varlıklarına sahip olduğundan emin olun. OpenSea; MetaMask, Coinbase Wallet, Trust Wallet ve Solflare’i destekler.

Cüzdanımı Rarible’a bağlamak güvenli mi?

Cüzdanınızın gizli tohum ifadesini paylaşmadığınız sürece dijital varlıklarınız güvende kalacaktır. Paranızı güvence altına almak için OpenSea’de de aynı tedbiri kullanın.

Son Düşünceler

Rarible ve OpenSea’nin her ikisi de etkileyici özelliklere sahiptir. Sanat eserinizi satmak ve NFT endüstrisinde hızlı bir itibar kazanmak isteyen gelecek vaat eden bir dijital sanatçıysanız, Rarible’ı seçin. Eğitimi daha iyidir ve platformu kullanırken canlı çevrimiçi eğitiminden yararlanabilirsiniz. Daha önemli teknoloji entegrasyonu, daha düşük gas ücretleri, akıllı sözleşmeler ve geniş bir kullanıcı tabanı istiyorsanız, OpenSea en iyi seçim olacaktır.

Son olarak, tüm pazarlarda faaliyet gösteren devasa siber suç ağlarının ışığında, NFT dünyasına girerken dikkatli olun. Bazı sanat eserleri, IP adresinizin açığa çıkması gibi güvenlik riskleri oluşturabilir. Finansal yatırımlar da rug pull ile bir gecede yok olabilir.

Sanatçılar ve içerik oluşturucular dikkatli olurlarsa ve araştırma yaparlarsa, NFT’leri Rarible veya OpenSea’de listelemek çok eğlenceli olabilir ve hatta size ciddi paralar kazandırabilir.

Günün sonunda bunlar, her gün onlara güvenen milyonlarca kullanıcıya sahip lider NFT pazar yerlerinden ikisidir. Hangisinin ihtiyaçlarınıza en uygun olduğunu değerlendirin ve NFT dünyasını keşfederek eğlenin.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu