Optimism (OP) Nedir? Optimism (OP) Geleceği ve Yorum 2022

Optimism (OP) Nedir?

Optimism (OP), Ethereum için tüm Ethereum uygulamalarını destekleyebilen bir katman 2 ölçekleme çözümüdür. Gas maliyetlerinden tasarruf etmek için gönderileri bir arada paketlemek için iyimser istifleme teknolojisini kullanır. OP, esas olarak protokolü yönetmek için kullanılan bir yerel yönetim token’ıdır.

Yapılan açıklamalara göre OP, geliştiricilerin ve kullanıcıların pratik ihtiyaçlarını karşılıyor ve her geçen gün daha iyi olmayı hedefliyor. Optimism’i Ethereum’un test edilmiş altyapısından tam olarak yararlanarak ve uygulamanızı 2. katmanda oluşturarak kullanabilirsiniz.

Ayrıca yapılan açıklamalara göre OP sadece uyumlu değil, Ethereum sanal makinesine eşdeğer olacak şekilde tasarlandı. Bu, tüm Ethereum uygulamalarının ve araçlarının çalışır durumda olduğu anlamına gelir.

OP, Ethereum işlemlerini hızlandırır ve gelişmiş veri sıkıştırma teknikleri kullanarak bunları başka bir blok zincirine yerleştirerek maliyetlerini düşürür.

Optimism’in ölçekleme yöntemi için özel sos, adında yatmaktadır: İyimser toplamalar adı verilen ve birden fazla işlemin tek bir yerleştirilmiş ticarete “yuvarlandığı”, başka bir blok zincirinde ve makbuzların ana Ethereum’a geri beslendiği bir teknik kullanır.

OP sentez, kümedeki tüm işlemlerin geçerli olduğunu varsayan bir tür “iyimser” kümedir. Bu, bireysel işlemlerin geçerliliklerinin doğrudan kanıtını sunması gerekmediğinden zaman kazandırır. Koleksiyon doğrulayıcılarının, sahte veriler içerdiğini düşünmeleri durumunda tüm koleksiyonu sorgulamak için bir haftaları vardır.

Dune Analytics’teki bir gösterge panosu, Optimism’in Ethereum işlem ücretlerini (gas ücretleri olarak da bilinir) 129 kat azalttığını gösteriyor. Synthetix ve Uniswap gibi DeFi platformları tarafından desteklenmektedir.

OP, gerçekten eklenecek uzun bir eylemler listesidir. Tüm konsolide blokları, standart işlem zinciri olarak bilinen bir Ethereum akıllı sözleşmesinde saklanır.

Kullanıcılar işlemlerini doğrudan standart işlem zincirine göndermedikçe, sıralama dizisi olarak bilinen yöntemle yeni bloklar oluşturulur. Bu sıralayıcı, işlemleri hemen doğrular, ardından Optimism’in 2. katmanında bloklar oluşturur ve yürütür – L1 blok zincirinin, bu durumda Ethereum’un üstüne oturan bir blok zinciri.

Bu bloklar “toplamalar” – Ethereum işlemlerinin toplu işlemleridir. Sıra, işlem boyutunu küçültmek (ve böylece paradan tasarruf etmek) için bu verileri daha da sıkıştırır ve ardından işlem verilerini Ethereum’a geri gönderir.

Optimism ara yazılımı, Ethereum kodunu mümkün olduğunca taklit edecek şekilde tasarlanmıştır. Örneğin, Ethereum ile aynı sanal makineyi kullanır ve aynı gaz fiyatlarını hesaplar.

Ethereum ve İyimserlik çok benzer olduğundan, iki ağ arasında herhangi bir ERC20 token’ını (Ethereum token standardı ile uyumlu bir para birimi) gönderebilirsiniz.

OP en iyi, Ethereum’un şişkin durum problemini çözmeye çalışan birçok çözümden biri olarak anlaşılır. Ethereum ağı patlamaya hazır ve arka uç blok zinciri yükseltmeleri zamandan tasarruf sağlayana kadar, İyimserlik gibi ölçeklendirme çözümleri, merkezi olmayan finans endüstrisinin büyümesine ve onu kullananlar için erişilebilir kalmasına izin veriyor, yüksek işlem ücretleri ödeyemiyor.

protokolü, iyimser toplamları kullanan tek ölçeklendirme çözümü değildir. Arbitrum ve Boba Network de bu tekniği Ethereum kullanıcılarının ücretlerden tasarruf etmesine yardımcı olmak için kullanıyor. Bir başka popüler toplama türü olan sıfır bilgi toplama, Loopring, Immutable X ve ZKSync tarafından da kullanılır.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Decentralized Social (DESO) Nedir? Decentralized Social (DESO) Geleceği ve Yorum 2022

Arbitrum gibi, Optimism’in de gaz ücretlerini ödeyecek yerel bir kripto para birimi yok. Arbitrum olarak ETH kullanır. Arbitrum gibi, OP da beta sürümündedir ve henüz tam olarak merkezileştirilmemiştir.

Optimism (OP) Genel Bilgiler

  • Kurucusu: Jinglan Wang, Karl Floersch, Kevin Ho
  • Kuruluş Yılı: 2019
  • Blok ZinciriEthereum
  • Toplam Arzı: 4,294,967,296
  • En Düşük Fiyat: ₺ 13,13
  • En Yüksek Fiyat: ₺ 75,24
  • Proje Amacı: Tüm Ethereum uygulamalarını destekleyebilen ölçekleme çözümü.

Optimism (OP) Geleceği

Optimism işini sürdürmek için yeterli paraya sahiptir; Mart 2022’de, Andreessen Horowitz ve Paradigm liderliğindeki 150 milyon dolarlık B Serisi fonlama turunu 1.65 milyar dolarlık ilk değerleme ile kapattı. Yol haritası, yeni nesil hata toleransı, parça toplama ve hiyerarşik sıralama gibi İyimserlik protokolünde yapılan güncellemeleri içerir.

Bu son şey önemlidir: proje beta aşamasındayken ekip, Optimism’de bloklar oluşturmaktan sorumlu teknoloji olan sıralama üzerinde bir miktar kontrolü elinde tutar.

İyimserlik her zaman Ethereum’dan daha merkezidir, örneğin geliştiriciler blok zincirini duraklatamaz veya belirli doğrulayıcıları beyaz listeye alamaz.

Ancak Optimism, Nisan 2022’de kamu mallarını ve düzenleyici protokolleri finanse etmek için Optimism Collective adlı bir DAO’yu başlatarak ademi merkeziyetçiliğe doğru büyük bir adım attı. Ayrıca, İyimser kullanıcılara ve DAO’yu ve İyimserliğin merkezi olmayan geleceğini ilerletmeye yardımcı olabilecek diğerlerine yeni basılmış OP token’larını yayınlamaya başladı.

Optimism (OP) Yorum

OP Coin ayrıca yorum ve yansımaları da içerir. İncelemeler çok olumlu. OP hala erken geliştirme aşamasındadır. Ancak proje büyük ilgi görüyor. OP fiyatı önce airdroptan sonra yükseldi ve ardından orijinal alıcıların çoğu satarken düştü. Çoğu durumda, kripto para birimleri ticarete başladıklarında oldukça değişken olma eğilimindedir. Aynı şey, çoğu borsada listelendiğinde biraz değişken olma eğiliminde olduklarından hisse senetleri için de geçerlidir.

Kısacası yatırımcılar Optimism Coin projesine inanıyorsa karlı bir coin olma yolundadır. Herhangi bir kripto para birimine yatırım yapmadan önce bunların sadece bir tahmin olduğunu, kendi araştırmanızı yapmalı ve uzmanların görüşlerini dikkate almalısınız.

Optimism (OP) Nereden ve Nasıl Alınır?

Optimism (OP)’i güvenli olarak alabileceğiniz bazı büyük borsalar aşağıdaki gibidir:


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu