P2E Oyunu Oynayarak Ev Geçindirilir Mi?

Dünya çapında ekonomik durgunluk, pandemi ve enflasyon krizi, insanların 2 seneden beridir gelirlerini desteklemek için kazançlı hobiler edinmesine sebep oldu. Oyna kazan mantığı da bu yolla geliştirildi. İşgücü arzının azalıyor olması, yaşamın evde sürmesinin desteklenmesi, bütçe sıkışıklığı gibi finansal sıkıntılardan kaçınmanın yolu olarak play to earn oyunları karşımıza çıktı. NFT oyunları genellikle gelişmekte olan ülkelerin vatandaşları tarafından tercih ediliyor ve bu insanlar eğlenirken bir yandan da gerçek dünya değeri olan kripto paralar kazanıyorlar. İstihdam oranının düşük olduğu ülkelerde oyun oynayarak para kazanmak yaygın bir duruma dönüştü.

Blok Zinciri Oyunlarından Ne Kadar Kazanılabilir?

P2E oyunları, başlangıç için genellikle oyun içi öğeler, yani NFT’ler satın almayı şart koşar. NFT’ler herkese sahip oldukları oyun içi öğelerin tam mülkiyetini verdiğinden dolayı istediğiniz an bu NFT’leri pazar yerlerinde satarak tekrar nakit paraya dönüştürebilirsiniz. Her oyunun bir matematiği ve gerektirdiği beceri düzeyi vardır. Örneğin en çok oynanan P2E oyunları arasında ilk sıralarda olan Axie Infinity, hem pahalı, hem beceriye dayalı, hem de çok para kazandıran bir oyundur.

Oyunun yapımcılarının daha önceki projeleri, oyun tokenomisinin sürdürülebilirliği, oyunun topluluğundaki kullanıcıların sayısı, oyunun hangi blok zincirleri ile oynanabildiği, ne kadar yatırım yapılması gerektiği, NFT’lerin nadirliği ve kripto para piyasasının genel eğilimi, oyundan ne kadar para kazanılabileceğinin bazı metrikleridir. Yani aslında bu konuda kesin bir tahmin yapılamaz ama ortalama bir beklenti içinde olunabilir.

Oyun Loncaları

Yeni oyuncuların P2E oyunlarına başlamak için satın alması gereken pahalı token ve NFT’leri uygun ve erişilebilir hale getiren loncalar, bu oyunları oynamak isteyen kullanıcılara aynı zamanda burs da verirler. Kazancın bir kısmını paylaşarak kâr elde eden projeler, sürükleyici bir oyna-kazan ortamı yaratmak için ittifak kurarlar. NFT’ler, eğitim, araçlar ve fon sağlayarak teşvikte bulunan oyun loncaları, bir oyuna başlamanın en kolay yoludur.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Avrupa Birliği'nin Kripto Varlık Düzenlemesi "MiCA" Nedir? Kripto Paralar Yasallaşıyor mu?

GameFi ve play to earn ekosistemleri büyümeye devam ettikçe loncalar, topluluklar ve endüstrideki diğer paydaşlar için yaratılan değer büyümeye devam edecek.

P2E Oyun Ekonomisi

Axie Infinity, Mobox, Alien Worlds, Aavegotchi, Mines of Dalarnia ve Bezoge Earth, play to earn oyunlarının en iyi 6 örneği. Bu oyunlar, token ve NFT’lerin çok yönlülüğünü dengeleyen teşvikler sağlayarak kendi kendini destekleyip büyüten ekonomi yaratmaktadır. Oyunların bazen bir, bazen daha fazla adette tokenı bulunur. Yardımcı tokenlar, oyuncuların oyun içinde kullandıkları, kazandıkları, oyun içi karakter ürettikleri para birimleridir.

Para kazandırmayan bir hobiden milyarlarca dollarlık bir endüstriye dönüşen oyunlar, özellikle Vietnam ve Singapur gibi iki asya ülkesinde nüfusun yarısına yakını tarafından oynanıyor. NFT’lerin ve metaverse’lerin popülaritesi, blok zinciri dünyasında yeni gelir akışlarının yolunu açarak diğer büyük endüstrileri geride bırakıyor.

Kripto oyunları, merkezileşmeyi ortadan kaldırıyor ve yönetimi oyuncuların kendisine bırakıyor. Gelişmekte olan ülkelerde yaşayanlar NFT tabanlı oyunlar oynayarak yerel ekonomide aldıkları maaştan fazlasını kazanıyorlar. Blok zinciri teknolojisine özgü bu yeni ekonomik model, dünyadaki herkesin ekonomik istikrarını sürdürmesine yardımcı oluyor.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu