Paul Krugman, Bitcoin Eleştirisini Tekrarladı

Önde gelen Amerikalı ekonomist Paul Krugman hala bir Bitcoin hayranı değil.

Krugman, televizyon haber kanalı CNBC TV18 ile 18 Aralık’ta yaptığı bir röportajda, Bitcoin’in para olma vaadine “yaklaşmadığını” iddia etti.

Krugman, dünyanın bir numaralı kripto para birimini altınla karşılaştırıyor çünkü her ikisinin de kullanılmadan bile değer olarak algılandığına inanıyor. Krugman, Bitcoin söz konusu bu görüşün yalnızca “tekno özgürlükçü görüş” tarafından desteklendiğine inanıyor.

67 yaşındaki ekonomist, Bitcoin’den sık sık bahsetmiyor ancak New York Times’daki yazısıyla Bitcoin’i ana akım medyada manşetlere yerleştiren kendisi oldu.

ShapeShift CEO’su Erik Voorhees, bitcointalk.org forumundaki eski bir gönderide Krugman karşıysa Bitcoin’in kesinlikle harika olması gerektiğini iddia etti.

Voorhees, şunları söyledi:

“Aman tanrım!!! Krugman Bitcoin hakkında bir makale yazdı!? Bu aslında ciddi bir haber. Bitcoin destekçileri sevinin çünkü bu, Bastiat’ın kırık pencere yanılsamasını hala anlamayan bir “ekonomist”. Krugman buna karşıysa, Bitcoin kesinlikle harika olmalı!”

Bitcoin’in 2013 yılındaki ilk büyük boğa piyasasının ardından Krugman bunun apaçık “kötü” olduğunu söyledi.

Bununla birlikte, görünüşe göre Krugman yalnızca Bitcoin’i yanlış anlamıyor. 1998 yılında, internetin dünya ekonomisi üzerindeki etkisinin faks makinesininkinden daha fazla olmayacağını iddia ederek bugüne kadarki en gülünç tahminini yapmıştı.

Aralık 2020’de Google’ın ana şirketi olan Alphabet Inc. ve Amzon 2.8 trilyon dolar değerinde.

Ekonomist, Almanya’nın 2010 yılında hükümet harcamalarını kısma kararını “büyük bir hata” olarak nitelendirdikten sonra, ülke bir sonraki yıl Amerika Birleşik Devletleri’nden çok daha yüksek bir GSYİH büyümesi gördü.

Sonunda 2016’nın sonlarında başlayacak “sonu görünmeyen” küresel durgunluğu yanlış tahmin etti.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Ukrayna, Ödemeler İçin Bitcoin Kullanımına İzin Vermeye Hazırlanıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu