Polygon (MATIC) vs Solana (SOL) – 2023’te Hangisi Daha Çok Kazandırır?

Kripto para piyasasında en değerli iki kripto senelerdir hiç değişmedi: Bitcoin ve Ethereum. USDT’nin de her zaman ilk beşte olduğunu düşündüğümüzde, ilk 10 kripto para arasına girecek çok fazla yeni seçenek kalmıyor. Senelerdir ilk 10’da XRP, Bitcoin Cash, Cardano, BNB, Solana gibi kripto paraların birbirleriyle yarışmasını izledik.

Solana, 2021’de yarışa çok hızlı şekilde liderlik etse de Kasım 2022’de FTX’in iflası ile birlikte derin bir yara aldı. Piyasa değeri bakımından 20. sıralara kadar düşse de toparlanmayı başaran SOL coin, Ocak ayının ortasında tekrar ilk 10’a girdi. Şu anda ise 10. ve 11. sırayı Polygon (MATIC) ve Solana (SOL) paylaşıyor.

Polygon, 2023’ün ilk ayında piyasa değerini %43 gibi güçlü bir yüzdeyle artırırken Solana ise %135 değerlenerek diğer kripto paralara liderlik etti. Solana’nın sadece fiyatı değil, aynı zamanda blok zincirindeki aktivite sayısı da FTX iflasından önceki seviyelere tekrar yükseldi. Bu, günde 150.000’den fazla işlemi işaret ediyor. Hem işlem sayısının yükselmesi, hem de fiyatın artması, validatörlerin, yani SOL staker’larının gelirlerini de astronomik şekilde artırdı.

Birçok sanat stüdyosu, koleksiyonlarını Solana’dan Polygon’a taşımaya karar verip bu eylemi gerçekleştirmesine rağmen Solana’da NFT ticaret faaliyeti de çok yükseltti. Kripto para ve blok zinciri dünyasını geliştirmeye devam eden bu iki proje, son yıllarda çok ilgi gören, uzaktan bakıldığında benzer olsa da derinlemesine incelendiğinde birbirinden farklı olan projelerdir. Bu içeriğin devamında hem işlem hızlarını, ölçeklenebilirliklerini ve performanslarını, hem de geçmiş fiyat hareketlerini ve olası fiyat hedeflerini inceleyeceğiz.

Polygon (MATIC) Nedir?

Polygon (MATIC) Nedir?

Piyasaya Matic Network ismiyle sürülen Polygon, Ethereum tabanlı dApp’ler oluşturmayı ve dağıtmayı daha uygun maliyetli ve hızlı hale getirmek için geliştirilmiş bir katman-2 ölçeklendirme çözümüdür. Blok zinciri kullanıcıları ve dApp geliştiricileri için kullanıcı deneyimini ve ölçeklendirmeyi iyileştirmeyi hedefleyen Polygon, aynı zamanda işlem ücretlerini de kat kat düşürmüştür.

Polygon blok zinciri, fikir birliği ve güvenlik için Ethereum Sanal Makinesinin (EVM) değiştirilmiş bir sürümüne ve validatör düğüm ağına dayanmaktadır. Bu, iş yüklerinin yan bir ağ olan Polygon’da işlenip topluca tek işlemde birleştirilerek Ethereum’da doğrulandığı anlamına gelir. Nihayetinde Polygon, Ethereum tabanlı dApp’ler, protokoller ve tokenlar için daha ölçeklenebilir ve güçlü bir altyapı sağlamakla yükümlüdür.

Polygon Blok Zincirinin Temel Özellikleri

 • Birlikte çalışabilirlik: Polygon, diğer blok zincirleri ve onlarda yer alan uygulamalarla basitçe entegre olmasını sağlayan EVM’i ve protokolleri desteklemektedir.
 • Uyumluluk: Polygon, Ethereum ile tamamen uyumludur. Yani Ethereum’da inşa edilen akıllı sözleşmeler ve dApp’ler çok basit şekilde Polygon blok zincirine taşınabilir.
 • Ölçeklenebilirlik: Polygon, Ethereum ağında işlem işlemek için bir yan zincirdir. Bu, ağın hızını ve ölçeklenebilirliğini artırmaktadır.
 • Güvenlik: Polygon, güvenlik ve enerji verimliliği sağlayan PoS konsensüs mekanizmasını kullanır.
 • Geliştirici araçları: Polygon, geliştiricilerin platformda dApp’ler, akıllı sözleşmeler ve protokoller oluşturmasına ve dağıtmasına yardımcı olmak için Solidity derleyici, Web3.js kitaplığı ve Truffle entegrasyonu da dahil olmak üzere çok çeşitli geliştirici araçları ve kaynakları sağlamaktadır.

Polygon (MATIC) Avantajları

 • PoS konsensüs mekanizması
 • Düşük işlem ücretleri (Solana’ya kıyasla daha yüksek)
 • Yüksek işlem hızları (Solana’ya kıyasla daha düşük)
 • Ethereum Sanal Makinesi ile tam uyumluluk
 • Birçok büyük marka ile işbirliği

Polygon (MATIC) Dezavantajları

 • Ağ tıkanıklığı problemleri
 • NFT’ler için geniş çapta kabul görmedi

Solana (SOL) Nedir?

Solana (SOL) Nedir?

Solana Labs isimli California, San Francisco merkezli bir şirket tarafından geliştirilen Solana, dApp’ler için güvenli, hızlı ve ölçeklenebilir bir blok zinciri altyapısı sağlamak için geliştirilmiş bir akıllı sözleşme platformudur. PoS’un yanı sıra Proof of History (PoH) isimli benzersiz bir konsensüs mekanizması kullanan Solana, işlemleri diğer blok zincirlerine kıyasla çok daha verimli ve hızlı şekilde işlemeyi başarmıştır.

Solana teoride saniyede 65.000 adede kadar işlem işleyebilir. Bu, Solana’yı piyasanın en hızlı birkaç blok zinciri ağından biri yapmaya yeter. dApp’ler için altyapı sunan Solana, stablecoin’ler, borç alma & verme platformları, merkeziyetsiz borsalar ve daha fazlası dahil olmak üzere birçok DeFi uygulamasını ağında barındırır. Bu blok zinciri de büyüyen bir yatırımcı, geliştirici ve kullanıcı topluluğu tarafından desteklenir. Blok zincirinin kodları açık kaynaklıdır.

Solana Blok Zincirinin Temel Özellikleri

 • Zincirler arası iletişimi destekleyen platform, diğer blok zinciri ağlarıyla basit şekilde entegrasyon sağlayabilir.
 • Geliştiriciler, Solana’nın basit arayüzü ile dApp’ler geliştirebilir ve dağıtabilir.
 • Saniyede 65.000’e kadar işlem işleyebilen Solana, piyasadaki en hızlı blok zincirlerinden biridir.
 • Proof of Stake ve Proof of History algoritmalarının birlikte kullanılması, güvenliği sağlamaya ve işlem ücretlerini düşük tutmaya  yarar.
 • Ağ bütünlüğünü korumak ve saldırılara karşı önlem oluşturmak için birçok güvenlik protokolü geliştirilmiştir.
 • Merkeziyetsiz yönetişim sistemi sayesinde topluluk üyeleri mütabakat sürecinde söz hakkına sahiptir.

Solana (SOL) Avantajları

 • Proof of History konsensüs mekanizması sayesinde yüksek ölçeklenebilirlik
 • Geliştiricilerin ilgisini çeken büyüyen ekosistem
 • En yüksek işlem hızına sahip blok zinciri (65.000 TPS)
 • Çok düşük işlem ücretleri
 • Zincirler arası birlikte çalışabilirlik

Solana (SOL) Dezavantajları

 • Çok popüler dApp’lere sahip değil
 • Hala beta sürümünde
 • Sık ve uzun süreli ağ tıkanıklıkları

Polygon ve Solana Farklılıkları

Polygon ve Solana Farklılıkları

Ölçeklenebilirlik

Polygon, saniyede 10.000’den fazla işlem işleyebildiğini iddia eden ve yalnızca 1 saniyelik bir blok süresine sahip olan bir blok zinciridir. Ucuz ve hızlı işlemler sağlamanın yanı sıra geliştiriciler için geliştirme kitleri, akıllı sözleşme kitaplıkları ve popüler blok zinciri protokolleriyle entegrasyonlar gibi hizmet ve araçlar sağlar.

Solana ise saniyede 65.000 işlem işleme yeteneği ve 400 milisaniye blok süresi ile en yüksek ölçeklenebilirliğe sahip blok zincirlerinden biridir. Bu onu ucuz ve hızlı işlemlere ihtiyaç duyan dApp ve akıllı sözleşme geliştirmek ve kullanmak isteyenler için çekici hale getirir.

Konsensüs Mekanizması

Solana, “Geçmiş Kanıtı” (PoH) adı verilen bir hisse kanıtı (PoS) konsensüs mekanizması kullanır. PoH’ta ağdaki her düğüm, önceki blokların karmalarının bir kaydını tutar ve bu karmalara dayalı bir kriptografik bulmacayı çözerek zincire yeni bloklar eklenir. Bu, ağın enerji yoğun madenciliğe gerek duymadan hızlı işlem hızlarına ulaşmasını sağlar.

Özel bir şey olan Proof of History, iki olay arasındaki zaman farkını doğrulamak için en iyi tekniği seçmek üzere bir dizi veya hesaplama dizisi kullanır. Blok zinciri platformu, yalnızca bir algoritmaya güvenmenin aksine, Proof of Stake ve Proof of History’nin en büyük yönlerini birleştiren hibrit bir konsensüs algoritması kullanır.

Polygon, PoS konsensüs mekanizması kullanır. Polygon’un konsensüs mekanizmasında, doğrulayıcılar PoS sürecine katılmak için coinlerini stake eder ve bir grup PoS validatörü, işlemlerin sonuçlandırılmasından sorumludur.

Programlama Dili

Solana, merkeziyetsiz, yüksek ölçeklenebilir platformlar oluşturmak için birincil dil olarak Mozilla tarafından geliştirilen bir programlama dili olan Rust’u kullanıyor. Rust, onu blockchain uygulamaları oluşturmak için ideal kılan performansı, güvenliği ve eşzamanlılık yetenekleriyle ünlüdür.

Polygon; Solidity, JavaScript, Python ve Go gibi bir dizi programlama dili kullanır. Bu, Ethereum için bir katman 2 ölçeklendirme çözümü olarak işlev görmesine yardımcı olur. Bir protokol olarak Polygon, yan zincirlerin kullanımı yoluyla Ethereum ağında daha hızlı ve uygun maliyetli işlemler sağlar.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Piyasanın Hala PoW Mekanizmasıyla Çalışan Kriptoları

Blok Zinciri Mimarisi

Solana blok zincirinin mimarisi büyük ölçüde Solana kümesine bağlıdır. Bir küme, esas olarak, defteri tutarken aynı zamanda satın almaları yönlendirmek için işbirliği yapan bir doğrulayıcılar grubudur. Küme lideri, Geçmiş Kanıtı konsensüsünü kullanarak gelen işlemleri bir araya getirmek ve zaman damgasını vurmaktan sorumludur.

Polygon, yeni ve sorunsuz bir ekonomi ve toplumda yer almak ve onu kontrol etmek için en önemli araçlardan birini sağlar. Yan zincirin diğer PoS blok zincirlerine benzer şekilde çalıştığına dikkat edilmelidir.

Polygon vs Solana vs Ethereum

Polygon, Ethereum ile birlikte çalışabilir ve genellikle “Ethereum’un İkinci Katmanı” olarak anılır. Geliştiricilerin çoklu protokoller üzerine inşa etmelerine olanak tanır ve plazma yan zincirlerinin kullanımı sayesinde daha hızlı, daha ucuz işlemler sunar.

Solana, akıllı sözleşmelere ve merkeziyetsiz uygulamalara (dApp’ler) odaklanması nedeniyle genellikle Ethereum ile karşılaştırılır. Ancak Solana, benzersiz konsensüs algoritması ve ölçekleme çözümü sayesinde daha yüksek işlem hızları ve daha düşük ücretlerle farklılaşıyor.

MATIC ve SOL Fiyat Analizi

MATIC ve SOL Fiyat Analizi

MATIC ve SOL fiyatları, 2022 yılında oldukça farklı fiyat yörüngelerinde seyretti. Yılın başından Temmuz 2022’ye kadar SOL fiyatı ile MATIC fiyatı yüzde olarak hemen hemen aynı oranda düştü. Terra’dan taşınan NFT projeleri, Starbucks işbirliği ve Disney Accelerator Programı ile ortaklıklar gibi olumlu haberler sayesinde MATIC fiyatı güçlü bir şekilde toparlanmaya başladı.

FTX kripto borsasının trajik çöküşü ve ardından gelen büyük piyasa çöküşü olmasaydı, MATIC’in genel konumu daha güçlü olabilirdi. SOL’un konumu ise FTX’in iflası ile çok daha aşağılara düştü.

MATIC 2023 Fiyat Tahmini

MATIC fiyatı, genel kripto piyasası duyarlılığının iyileşmesi koşuluyla, 2023 yılında toparlanmak için oldukça iyi bir konumda. Şu anda yaklaşık 1,09 dolardan işlem gören MATIC fiyatının yükselmesi için engel, psikolojik bir bariyer seviyesi olduğu kadar önemli bir direnç seviyesi olan 1,20 dollar seviyesi olacaktır.

MATIC fiyatı $1,20 direncini geçebilirse, altcoin için bir sonraki trend çizgisi direnç bölgesi olan $1,40 seviyesine kadar yaklaşık %30’luk güçlü bir yükseliş görebiliriz. Genel piyasa hissiyatı barışçıl ve iyimser tarafta kalmaya devam ederse, 2023’ün ortasına kadar $1,50 seviyesinin kırılması oldukça kolay olacaktır. O zaman, daha fazla iyimserlik ve kripto piyasasının ayı sezonunun sonunu görürsek, MATIC fiyatının $1,80 ila -$2,00 bölgesine yükseldiğini görebiliriz.

SOL 2023 Fiyat Tahmini

Son bir ay içinde SOL fiyatı %135’ten fazla yükseldi. Aralık sonundaki $8,77 dip fiyatının üzerine %170’ten fazla koymayı başaran SOL, oldukça güçlü bir trend yakaladı. Ancak makro perspektiften bakıldığında mevcut yatırımcıların çoğunluğunun kâra geçmesi için daha yüksek toparlanma görmeliyiz.

Mevcut rallinin devam ettiğini varsayarsak, SOL fiyatı öncelikle $30 ile $48 arasında çok geniş bir konsolidasyon aralığı ile uğraşmak zorunda kalacak. Bu, SOL için kırılması son derece zor olacak bir fiyat aralığı ve muhtemelen 2023’ün geri kalanını konsolidasyon aralığının üst sınırına ulaşması gerekiyor. 2022’nin büyük bölümünde bu iki fiyat aralığı arasında sıkışan SOL fiyatı, FTX iflasından sonra büyük bir çöküş yaşamıştı. Genel olarak 2023, Solana için 2022’den daha iyi bir yıl olacak gibi görünüyor.

2023’te Polygon (MATIC) veya Solana (SOL) Almalı Mıyım?

Yukarıda yapılan gözlemlerden yola çıkarak, MATIC’in son 6 ayda daha güçlü taban büyümesi sunabilmesi ve dolayısıyla yarışta önde olması nedeniyle, her iki kripto bu sene içinde kıyasıya rekabet içinde olacaktır. SOL piyasa değerinin 2022 yılı boyunca süren şiddetli ayı piyasasına rağmen MATIC fiyatının ulaştığı seviyeye ulaşması yalnızca bir ay sürdü.

Her koşulda, bu kripto paralardan herhangi birine yatırım yapmadan önce dikkatli araştırma ve risk – ödül analizi zorunludur.

Solana ve Polygon Blok Zincirini Destekleyen Kripto Cüzdanları

Polygon (MATIC) vs Solana (SOL) - 2023'te Hangisi Daha Çok Kazandırır? 2

Polygon Cüzdan Listesi

Trezor Model T: Trezor, dijital varlıklarınız için ek bir güvenlik katmanı sağlayan ve Polygon ağını destekleyen bir donanım cüzdanıdır. Telefonlar, PC’ler ve dizüstü bilgisayarlar dahil olmak üzere çeşitli cihazlara kolayca bağlanabilir ve bilgisayar korsanlarına karşı koruma sağlamak için dahili bir güvenlik sistemi sunar. Trezor Suite adı verilen kendi yerel uygulamasıyla birlikte gelen Trezor Model T, kullanıcıların MATIC tokenlarını kolayca gönderip almalarına ve portföylerini takip etmelerine olanak tanır. Trezor ile kripto paralarınızın ve dijital varlıklarınızın güvende olduğuna güvenebilirsiniz.

ZenGo: ZenGo, özel anahtar güvenlik açıklarına karşı bağışıklığı olan tek kendi kendini koruyan Polygon cüzdanıdır. Güvenliği, MPC kriptografisi, yerleşik bir web3 güvenlik duvarı ve 3 faktörlü kimlik doğrulama kurtarma modeli dahil olmak üzere çok sayıda endüstri lideri teknolojinin kullanılmasıyla sağlanır.

Trust Wallet: Trust Wallet oldukça saygın bir dijital cüzdandır. Sağlam bir yapıya sahiptir ve çok sayıda token tutabilir. Ek olarak cüzdan, kullanıcıların Polygon dahil olmak üzere çeşitli ağlara erişmesine ve bunları kullanmasına olanak tanıyan kullanışlı bir dApp tarayıcısı içerir. Trust Wallet ayrıca entegre swap işlevi sunarak kullanıcıların MATIC’i Polygon ağındaki diğer tokenlarla kolayca değiştirmesini sağlar.

Solana Cüzdan Listesi

Solflare: Solflare, çok rağbet gören, gözetimsiz bir Solana cüzdanıdır. Kullanıcılara çeşitli Solana dApp’leri ile bağlantı kurma ve hatta olası dolandırıcılıkları önlemek için işlemleri simüle etme yeteneği sunar. Ayrıca Solflare, bir metaplex galerisinden NFT’leri depolama, gönderme ve alma yeteneği dahil olmak üzere kapsamlı NFT işlevselliği sunar. Ayrıca Ledger donanım cüzdanlarıyla uyumludur ve kullanıcılar için ek bir güvenlik katmanı sağlar.

Phantom Wallet: Phantom Wallet, Solana kullanıcıları arasında tokenlarını ve NFT’lerini depolamak ve yönetmek için en iyi seçimdir. Kullanımı kolay arayüzü ve çeşitli staking seçeneklerinin yanı sıra hızlı takas işleviyle öne çıkıyor. Ayrıca Phantom Wallet, daha önce yalnızca Android kullanıcıları için mevcutken iOS uygulamasının piyasaya sürülmesiyle erişimini genişletti.

Ledger Nano X: Ledger cüzdan, Solana da dahil olmak üzere kripto para varlıkları için güvenli ve kullanıcı dostu bir seçenek arayanlar için en iyi seçimdir. Ledger’a para aktarmak için Solflare veya Phantom yazılım cüzdanlarını kullanabilirsiniz.

Son Düşünceler

Sonuç olarak Solana ve Polygon, benzersiz özelliklere ve yeteneklere sahip etkileyici platformlardır. Solana, yüksek işlem hızları ve yüksek ölçeklenebilirliğe sahiptir, bu da onu yüksek işlem hacmi gerektiren projeler için güçlü bir seçim haline getirir. Öte yandan Polygon, çoklu protokoller üzerine inşa etme esnekliği ve Ethereum ile birlikte çalışma yeteneği sunarak onu mevcut Ethereum ekosisteminden yararlanmak isteyen projeler için iyi bir seçenek haline getiriyor.

Sonuç olarak, Solana ve Polygon arasındaki karar, projenizin özel ihtiyaçlarına ve hedeflerine bağlı olacaktır. Her platformun artılarını ve eksilerini dikkatlice değerlendirerek, hangisinin projeniz için en uygun olduğuna dair bilinçli bir karar verebilirsiniz.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu