Powell’ın Konuşması Bitcoin’i Sarssa da Yılın Açıklaması Henüz Gelmemiş Olabilir

Fed başkanı Jerome Powell’ın yıllık Jackson Hole konferansında yaptığı konuşma oldukça önemliydi. Ancak başka bir Fed yetkilisi kriptoyla ilgili en önemli açıklamaya sahip olabilir. Cato Enstitüsü’nden Nick Anthony, Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari’nin CBDC’ler hakkındaki yorumunun kripto için yılın ifadesi olduğuna inanıyor.

Powell’ın konuşması, tüketici coşkusunu dizginlerken yolunda güçlü bir yükseliş hareketini durdurdu. Ayrıca ekonomik açıdan gelecek yıla ilişkin beklentiyi de ortaya koydu. Ancak Kashkari’nin Merkez Bankası Dijital Para Birimi hakkındaki yorumları kriptonun geleceğini tanımlayabilir.

Merkez Bankacısı CBDC’yi Açtı

Merkez Bankası Dijital Para Birimleri, fiat para biriminin merkezileştirilmiş versiyonlarıdır. Eleştirmenler genellikle Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimlerinin güvenilmez ve merkezi olmayan özelliklerinden yoksun olduklarını ortaya çıkardılar. Fed’in para politikaları CBDC’leri doğrudan etkiliyor.

Undressing Bitcoin’in yazarı Layah Heilpern, CBDC’lerin daha fazla sansür yaratmak için programlanabileceğine inanıyor. Kendisi de bir merkez bankacısı olan Kashkari, şimdi para birimi hakkında benzer duyguları paylaştı. CBDC’lerin ABD için değil, Çin için gözetim için anlamlı olduğuna inanıyor.

Kashkari ayrıca CBDC’lerin önemli bir kullanım durumu olmadığına inanıyor. Fikir merkezileştirilmiş parayı transfer etmekse, basitçe Venmo’yu kullanabilirsiniz. Ayrıca CBDC’lerin Bitcoin ve diğer kriptoların sınır ötesi ödeme avantajını sunmadığına inanıyor.

ShapeShift.com’un kurucusu Erik Voorhees, Birleşmiş Milletler’in kripto para birimini yasaklama ve bir CBDC sağlama önerisini yırttı. Merkezi dijital para biriminin tüketici için değil devlet için bir çözüm olduğuna inanıyor.

CBDC’nin nüfusun tüm finansal faaliyetlerini izlemenin cevabı olduğunu ortaya koyuyor. 

Diğerleri Kashkari’nin Görüşlerini Paylaşacak mı

Federal Rezerv başkanı Jerome Powell, dijital dolar fikrinin Amerika’nın bir ülke olarak keşfetmesi gereken bir şey olduğunu belirtti. Ayrıca, bir CBDC inşa etme konusunda nasıl gidileceği konusunda kongreye bir tavsiye sunacağını da açıkladı.

Kashkari, merkezi dijital para birimi kavramına katılmayan birkaç Fed yetkilisinden yalnızca biri.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Yeni FTX CEO'su Mahkeme Dosyasında Sam Bankman-Fried'i Eleştirdi

Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu