Ripple vs SEC Davasında Karar Anı: 2 Milyar Dolarlık Mücadelede Son Durum

Ripple, SEC’in taleplerle ilgili taslağına karşı itiraz dilekçesini sunacak. Ripple Labs savunma ekibinin, SEC’in nihai karar talebi ve 2 milyar dolarlık cezalara yönelik yanıtı, davayı ve XRP fiyatını belirleyici bir an olacak. Bu arada, avukatlar uzun süredir devam eden dava ile ilgili gelecek adımları açıkladılar.

Ripple’a Karşı SEC Davasında Gelecek Adımlar

Ripple, bugün 22 Nisan’da SEC davasına karşı itiraz dilekçesini, destekleyici beyanlar ve kanıtlarla birlikte sunacak. İtiraz dilekçesi, davanın potansiyel sonucunu ve bu yıl içindeki XRP fiyat hareketlerini belirleyecek kadar önemli.

Taraflar arasındaki uzlaşma olasılığına yönelik sorulara yanıt veren avukat Bill Morgan, SEC’in şartları altında bir uzlaşmanın mümkün olmayacağını, başarılı bir şekilde savunulan bir davada 2 milyar dolar ödemek için anlaşma yapmanın mantıklı olmadığını savunuyor. Diğer taraftan bazıları, bir uzlaşmanın daha fazla hukuki işlemi durdurabileceğini düşünüyor.

SEC uygulama uzmanı Marc Fagel, 2 milyar dolarlık cezaların bir uzlaşma süreci olmadığını ifade ediyor. Hakimin makul çözümler konusunda karar vermesi gerektiğini belirten Fagel, SEC’in Ripple’a karşı kaybettiği özet yargı kararının bir kısmını temyize götüreceğini iddia ediyor.

Buna karşın, Bill Morgan, “Programatik satışlarla ilgili bir kısım – kanıt yükünü ‘diğer dağıtımlar’ kategorisinde karşılayamadı. Bunun temyiz edilebileceğini düşünmüyorum.” dedi. Ancak, Morgan, mahkemenin XRP‘nin kurumsal satışlarını kayıt dışı menkul kıymet teklifleri olarak değerlendirdiğini ve Ripple’ın bazı cezalar ödeyeceğini kabul etti

Marc Fagel, SEC’in, Hakim Analisa Torres tarafından bu yıl sonunda verilecek nihai bir karardan sonra Temyiz Mahkemesine başvurabileceğini belirtti. ABD SEC, Ripple’a karşı nihai kararda 876,308,712 dolar haksız kazanç, 198,150,940 dolar önyargılı faiz ve 876,308,712 dolar sivil ceza ödemesini talep ediyor.

Coinbase’in Ripple’a Karşı SEC Davasındaki Etkisi

Coinbase’in ara temyiz başvurusunun sonucunun Ripple’a Karşı SEC davası ve ABD’deki kripto para düzenlemeleri üzerinde önemli bir etkisi olması bekleniyor. Ayrıca, Coinbase ikincil piyasa satışları konusunda daha fazla netlik kazanabilir, ancak mağlubiyet, SEC’in Hakim Torres’in XRP’nin programatik satışına ilişkin kararını potansiyel olarak temyize götürmesine neden olabilir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Bank of America, Kripto Para Birimi Araştırmak Ekibi Kurdu

Coinbase CLO’su Paul Grewal yakın tarihi bir röportajda şu ifadelere yer verdi:

“SEC, mahkemenin ‘yatırım kontratı’ kavramını, İkinci Devre ve Yüksek Mahkeme davalarındaki her bir kararla çelişecek şekilde yorumlamasını istiyor. Bu yüzden, nadiren verilse de, ara temyiz başvurusunda bulunuyoruz. Çünkü tüm endüstri adına mücadele ediyoruz ve kripto sahibi olan 52 milyon Amerikalıyı destekliyoruz. Erken bir temyiz başvurumuz olmasa da, bölge mahkemesindeki yolumuzdan eminiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu