Ripple – SEC Davasında Yeni Gelişme

  • SEC, 7 Haziran’a kadar süre uzatma talebinde bulundu
  • Bu, SEC’in ilk kez bir süre uzatımı ile ilgili bir önerge sunmasıdır. 

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, devam eden Ripple ve SEC davasında uzatma için harekette geçti. SEC tarafından dosyalanan uzatma haberi, Ripple’ın yazı sırasında %1,30 düşen kripto tokeni XRP’nin fiyatını etkiledi. 

SEC, Ripple Vs SEC Case’de bir uzantı dosyalıyor

Önemli gelişmeler ivme kazanmaya devam ettikçe, SEC ve Ripple davası üzerinde bir belirsizlik havası devam ediyor. İlk olarak, SEC, altı amici curiae’nin avukatı tarafından 21 Mayıs’ta sunulan mektuba itiraz etmek için SEC’in süresinin uzatılması talebiyle mahkemeye bir talepte bulundu.  

Terminolojide, amici curiae , mahkeme işlemlerinin/hukuki davanın bir parçası olmayan ancak değerli ve tarafsız bir içgörü sağlamada mahkemeye yardımcı olmasına izin verilen kişi veya grubu ifade eder. 

Davanın baş yargıcı Analisa Torres, daha önce XRP sahiplerine davayı organize bir şekilde desteklemelerini ve yardım etmelerini sağlayan amici curiae statüsü vermişti. 

Bununla birlikte, Twitter’daki birkaç kripto eleştirmeni, SEC’in uzatma talebini, söz konusu davayı geciktirmenin bir biçimi olarak gördü ve spekülasyon pazarını yeni görüşler ve bakış açılarıyla alevlendirdi. 

SEC’in in bir uzatmaya ihtiyacı olması ve yanıtını aceleye getirmek istememesi, #SEC ‘in #XRPHolders ‘larından korktuğu veya endişelendiği anlamına mı geliyor? Ya da her ikisi de?
Davalılar İtirazlarını sunmuşlardır. “SEC, bu davanın çözümünü yeterince uzun süre erteledi…Hiçbir şey Ripple’ın özet karar için harekete geçmesini ve mahkemeye XRP’nin bir menkul kıymet olmadığını göstermesini geciktirmemelidir.”

Ripple Vs SEC

SEC-Ripple davası, birkaç kripto borsasının spekülatif bir varlık olması nedeniyle XRP’yi listeden çıkardığı 2020’de yoğun ilgi gördü. Ripple ekibi, XRP’nin spekülatif bir varlık değil, bir yardımcı program tokeni olduğunu belirten bu tür iddiaları reddetmiş olsa da, SEC, XRP’yi yasadışı bir menkul kıymet olarak ilan ederek savaşa devam etti. Ayrıca SEC, firmanın XRP’nin yönetimsel ve finansal politikaları ve prosedürleriyle ilgili temel ayrıntıları sağlama konusunda işbirliği yapmadığını savundu. 

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Ripple, 101 Milyon XRP Transfer Etti

Dava ayrıca XRP’nin yasadışı yollarla 1,3 milyar dolar topladığını ve Ripple kurucu ortağı Christian Larsen ve mevcut Ripple CEO’su Bradley Garlinghouse’un söz konusu çıkmazdan önemli miktarda para kazandığını savundu. 

Ripple Labs , yasal savaşın hız kazanmasından kısa bir süre sonra, SEC’in gerçekleri çarpıttığını ve XRP’nin bir yatırım sözleşmesi olarak nitelendirilmediğini belirten karşı açıklamalar yayınladı. Ayrıca, Ripple ekibi duruşlarını netleştirmek için Twitter’a gitti ve “SEC’in savaşı sadece Ripple’a karşı değil, tüm blok zinciri endüstrisine karşıydı” dedi.

Mahkemede yapılan son değişiklikler ve uzatmalarla birlikte, Ripple vs SEC davasının yakın zamanda kapanması pek olası değil. Protokol tarafından yakın zamanda yayınlanan bir rapor, davanın son gelişmeleri ve sonuçları göz önüne alındığında, Ripple ve SEC davasının 2023’e kadar uzayabileceğini gösteriyor. 


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu