Ripple’a Yeni Bir Dava Daha Açıldı

Ripple, CEO’su Brad Garlinghouse ve yan kuruluşu XRP II, LLC’ye karşı yeni bir toplu dava açıldı.

Pazartesi günü Florida Orta Bölge Mahkemesine açılan dava,
sanıkların federal veya Florida makamlarına kaydettirmeden “milyonlarca dolar veya daha fazla” XRP sattığını iddia ediyor. Davada, “Sayısız vesileyle, Davalılar, XRP’nin bir menkul kıymet olmadığını iddia eden kamuoyuna açıklamalarda bulundular, ama gerçekte XRP bir menkul kıymettir. Davalılar, XRP’nin gerçek doğasını yatırımcılardan aktif olarak gizlediler.”

Dava Florida’da ikamet eden Tyler Toomey tarafından açıldı. Toomey, Kasım 2020’de o sırada yaklaşık 100 $ değerinde 135 XRP’ye sahip olduğunu ve Aralık 2020’de iki işlemde yaklaşık %50 zararla sattığını iddia ediyor. Elbette, bu göz ardı edilebilir bir miktar, ancak dava toplu dava olduğu için, Florida’daki benzer konumdaki diğer XRP yatırımcıları davada Toomey’e katılabilir. Davacı, “Florida Eyaleti’nde XRP’yi satın alan tüm kişi veya kuruluşlar olarak tanımlanan bir sınıfı temsil etmeye çalışıyoruz.” açıklamasında bulundu.

Bu, sanıkların toplu dava açtığı ilk olay değil. 2018 yılında yatırımcı Vladi Zakinov XRP’nin bir menkul kıymet olduğunu iddia ederek Kaliforniya’da dava açtı. O sırada başka bir yatırımcı Ryan Coffey’de, XRP’nin bir menkul kıymet olduğunu iddia ederek sanıklara karşı Kaliforniya’da dava açtı. Yıllar süren yasal belirsizliğin ardından, geçen ay ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Ripple ve CEO’su ve kurucu ortağı Chris Larsen’i dava etti. SEC, XRP’yi bir menkul kıymet olarak gördüğünü ve sanıkların kayıtsız menkul kıymet satışı yaptığını iddia etti.

Ripple, XRP’nin bir menkul kıymet olmadığını savundu ve SEC ile mücadele edeceğine söz verdi. Ripple ve SEC, 22 Şubat’ta bir ön duruşma konferansı için toplanacak. Davanın gerçeklerini anlatan belgeler 15 Şubat’ta yayınlanacak.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   RippleNet Üyesi Tranglo Önemli Bir Ortaklığa İmza Attı

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu