SEC’in Yeni Kanun Önerisi DeFi ve Ripple’ı Nasıl Etkiler?

Gary Gensler liderliğindeki ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), kripto para piyasasına karşı katı duruşunu sürdürmeye devam ediyor. Pazartesi günü SEC, DeFi alanını, dijital varlıkları ve Ripple’ı etkileyebilecek yeni bir kanun önerdi.

SEC’in Yeni Kanunu DeFi, Dijital Varlıklar ve Ripple’a Saldırıyor

28 Mart’ta SEC, 1934 tarihli Menkul Kıymetler Borsası Yasası’nın 3(a)(5) ve 3(a)(44) Bölümleri kapsamında “satıcı” ve “devlet menkul kıymetleri satıcısı”nı daha fazla tanımlamayı amaçlayan yeni kanunlar önerdi. Kanuna göre, piyasa katılımcılarının SEC’e kaydolması, bir öz-denetim kuruluşunun (SRO) üyesi olması ve federal menkul kıymetler yasalarına ve düzenleyici yükümlülüklere uyması gerekecektir.

Kanun, tescilli ticaret firmalarına, likidite sağlayıcılarına, otomatik piyasa yapıcılara (AMM’ler) ve ABD hazinelerinin elektronik ticaretini sağlayan firmalara uygulanacaktır.

Ayrıca taslaktaki bir dipnot, önerilen yeni kanunun SEC tarafından menkul kıymet olarak kabul edilen dijital varlıklar için de geçerli olacağını belirtiyor.

Delphi Digital’in genel danışmanı Gabriel Shapiro da dahil olmak üzere DeFi alanındaki uzmanlar, önerilen yeni kanunla ilgili endişelerini dile getirdiler. Teklif kabul edilirse, kanun, merkezi olmayan finans (DeFi) teknolojik inovasyonunu öldürebilir.

SEC, önerilen yeni kanunuyla birlikte bir işletme olarak Ripple’ı ve Ripple ile olan davasını etkileyebilir. Önerilen yeni kanun, menkul kıymet olarak kabul edilen dijital varlıklar için de geçerli olacağından, SEC davadaki hakimiyetini artırmak için başka bir kapı arıyor olabilir. Ayrıca, plan yasalaşırsa, varlıkları 50 milyon dolardan fazla olan otomatik piyasa yapıcılar (AMM’ler) ve likidite sağlayıcıları SEC’in kayıt gerekliliklerine tabi olacaktır. Bu, likidite sağlayıcısı Ripple Labs için başka bir sorun yaratacaktır.

SEC Tarafından Düzenleyici Belirsizlik

SEC, düzenli olarak önerilen kanun koyma ve belirsiz talepler yoluyla kripto pazarında kafa karışıklığı ve belirsizlik yarattı. Hem kripto hem de finans piyasasındaki birçok uzman, SEC’in yetkilerinin çok geniş olduğunu ve sınırlandırılması gerektiğini düşünüyor.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Sıcak Gelişme: Bakkt İçin Beklenen Tarih Açıklandı

Ayrıca, bitcoin ETF’lerinin birçok ülke tarafından onaylanmasına rağmen, SEC, bitcoin ETF’leri konusundaki katı duruşunu sürdürdü. Grayscale Investments, SEC’in Bitcoin Trust’ını spot Bitcoin ETF’ye dönüştürmede gecikmeler yaşamasının ardından, başvuruyu reddederse komisyona dava açmaya karar verdi.


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu