Secret (SCRT) Nedir? Secret (SCRT) Geleceği ve Yorum 2022

Secret (SCRT) Nedir?

Gizlilik odaklı bir proje olan Secret Network, Cosmos blok zincirinde yer alır. Şifreli zeki sözleşmeler elde eden ve eksiksiz veri gizliliği elde eden bir blok zinciri platformudur. Girişleri ve çıkışları bir protokol düzeyinde şifreleyerek geleneksel zeki sözleşmeleri geliştirir. Gizli Ağ, merkezi olmayan uygulamalarda (DApp’ler) toplanan ve depolanan bütün kırılgan bilgilerin gizliliğini sağlar.

Blok zinciri işlemleri her insana aleni olarak görüntülenebildiğinden, blok zinciri alanındaki gizlilik güvence edilmez. Bir işlemi başlatan adres anonim olsa bile, bu işlemi çözümleme etmek ve bilgilerini muayyen varlıklara bağlamak yeniden de mümkündür. Halihazırda devlet müesseselerinin bu öncülü kullanan kripto para seyretme araçları oluşturduğuna dair raporlar var ve bu, dijital emniyet ve veri gizliliğinin sıcak mevzular olduğu bir dünyada bir sorundur. Merkeziyetsiz Finans olarak malum DeFi, merkezi bir otoritenin onayı olmadan dijital ödemeleri etkinleştirerek finansal ortamı tamamen değiştirmeye hazırlanıyor.

Akıllı sözleşmeler, DeFi’nin başarısında büyük rol oynuyor. Bunlar temel olarak bir blok zincirinde yönetilen ve DApp’ler kurmak için kullanılabilen kendi kendini yürüten kod parçalarıdır. DApp’ler, halka aleni bir blok zincirinde kullanılan ve toplanan bütün verilerin halka aleni olduğu anlamına gelir. Bu, kırılgan kullanıcı verilerini işleyen DApp’ler için büyük bir sorundur.

Secret Network’ün bu sıkıntı için çözümü, sıfırdan şifrelemedir. SCRT’nin kurucusu Tor Bair, buna “programlanabilir gizlilik” diyor ve Monero şeklinde gizlilik merkezli kripto paraların sunmuş olduğu işlemsel gizliliğin ötesine geçiyor. Platformda açılan parlak zeka sözleşmelerin hesaplanmasını güvenilir bir biçimde gerçekleştirmek için “gizli saklı düğümler” ismi verilen bir bilgisayar ağına dayanır.

Düğümler, güvenilir, hususi hesaplamayı etkinleştirmek için Trusted Execution Environment – TEE yani (Güvenilir Yürütme Ortamı)’nı kullanır. TEE teknolojisi, parlak zeka telefonlar ve video oyun konsolları da dahil olmak suretiyle oldukça sayıda platformda verileri güvenilir bir biçimde işlemek için aslına bakarsan kullanılıyor ve böylece varsayılan olarak veri gizliliğini koruyor. Akıllı telefonlar, parmak izleriniz şeklinde duyarlı biyometrik verileri bu şekilde işler.

Secret Network’ün zeki sözleşmeleri, varsayılan olarak şifrelemeyi ve veri gizliliğini korumak suretiyle tasarlandıkları için “gizli saklı sözleşmeler” olarak adlandırılır. Rust programlama dilinde yazılan gizli saklı sözleşmeler, DApp’lerin şifrelenmiş verileri, uygulamaları güçlendirmek için ihtiyaç duyulan hesaplamayı icra eden gizli saklı düğümlere bile ifşa etmeden kullanmasına izin verir. Kullanıcılar, neyin ve kiminle paylaşılmış olduğu üstünde tam kontrole sahiptir. Üçüncü taraflara kırılgan verilerini görüntüleme olanağı veren “görüntüleme anahtarları” oluşturma seçeneğine sahiptirler.

Secret Network, gizli saklı parlak zeka sözleşmeler için merkezi olmayan bir protokol konsepti geliştiren bir teşebbüs olan Enigma’dan doğdu. Enigma, 2017’deki ICO’sunda 35 milyon dolar topladı, sadece 2020’de ABD Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun SEC ile anlaşmaya zorlayan yaptırımıyla yüz yüze kaldı.

Secret (SCRT) Genel Bilgiler

  • Kurucusu: Guy Zyskind ve Tor Bair
  • Kuruluş Yılı: 2017
  • Blok ZinciriCosmos
  • Toplam Arzı: 190,165,060
  • Dolaşımdaki Arzı: 163,295,557
  • Piyasa Değeri: ₺ 5.168.134.304,83
  • En Düşük Fiyat: ₺ 12,26
  • En Yüksek Fiyat: ₺ 169,99
  • Proje Amacı: Blok zincirlerinde gizlilik ve güvenliği sağlamak.

Secret (SCRT) Geleceği

Dünyada genel hatlarıyla bir gizlilik problemi mevcut. Gizlilik odaklı projelerin bu soruna yönelik çözümlerinin önemi gitgide artıyor ve bilhassa kripto para piyasasındaki kullanıcılar çünkü Secret Network benzer biçimde platformların önemini kavramaya başladı. Bundan hareketle SCRT Coin’in geleceğinin parlak bulunduğunu söyleyebiliriz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Sun (SUN) Nedir? Sun (SUN) Geleceği ve Yorum 2022

Ocak 2021’de sonlanmış ENG-SCRT token takasıyla, eski Enigma projesinin kitabını faal bir biçimde kapatan Secret Network, öteki blok zincirlerle beraber çalışabilirliği bağrına basan bir geleceğe doğru inşa etmeye çalışıyor. Zincirler arası uyumluluğun olmaması, Secret Network’ün çekiciliğini sınırlayabilir ve sonunda camia geliştiricilerinin amaçladığı kadar yaygın yada kullanışlı olmasını engelleyebilir.

Blok zincirinde kullanıcı ve tatbik gizliliği kavramlarının son dönemde münakaşaya açılması Secret Network şeklinde projelerin de önünü açmıştır. Gelecekte fazlaca daha çok projenin ortaya çıkacağı görüşünün hakim olduğu laf mevzusu proje için gelecek tahminleri ise oldukçGenellikle dijital çağda mahremiyetin özgürlüğe eşit olduğu söylenir. Bu nedenle, Secret benzer biçimde gizlilik odaklı blok zincirleri piyasada görmek bizi ümitlendirmeli.

Ağ, benzersiz programlanabilirlik ve gizlilik karışımı sebebiyle daha çok geliştirici ve kullanıcı kazanmaya devam ediyor. Gizli DeFi ve NFT’ler üstünden gizli saklı cüzdan ile kripto faaliyetlerinin yürütülmesi fikri laf mevzusu projeyi güçlendirecek ve gelecekte ismini duyurmasını sağlayacak en temel özelliklerinden biridir. Herhangi bir kripto para birimine yatırım yapmadan önce bunların sadece bir tahmin olduğunu, kendi araştırmanızı yapmalı ve uzmanların görüşlerini dikkate almalısınız.

Secret (SCRT) Yorum

Secret Network ek olarak Secret DeFi girişimi ile büyük bir merkezi olmayan finans baskısı yapıyor ve Şubat 2021’de SecretSwap merkezi olmayan bir borsa başlattı. Cosmos, blok zincirler arası kontakt ve beraber çalışabilirliği yol haritasındaki bir başka potansiyel teşebbüs olarak görüyor.

Bunun ötesinde, Secret Network, daha çok geliştiriciyi blok zinciri üstünde oluşturmaları için daha çok geliştiriciyi çekmeye odaklanmış görünüyor ve böylece süreçte daha çok kullanım durumu gösteriyor. Gizlilik odaklı zeki sözleşmelere haiz tek blok zinciri değil (Oasis Network başka bir örnektir) ve blok zincirindeki kırılgan verileri işleme ikilemine, güvenilir oldukça taraflı hesaplama benzer biçimde başka potansiyel çözümler de vardır. Secret Network’ün çözümünün sonunda şu anda piyasada yada hatta ufukta diğerlerinin üstünde olup olmadığı görülecektir.

SCRT temel haliyle Web 3.0 için veri gizliliği ağı olmayı hedeflemektedir. Platformlarda bu amaç için taleplerin artması ise projenin başarısında en büyük etkili olarak değerlendirilebilir. Kripto piyasalarının kabul edilen usta analizcileri tarafından, SCRT Coin projesin de hedeflerin tutturulması durumudna fiyat performansının da yüksek hasılat potansiyeli sunabileceği tahminleri yapılmaktadır.

Özellikle dijital zamanda gizliliğin özgürlüğe eşit olduğu söylenir. Bu nedenle, Secret benzer biçimde gizlilik odaklı blok zincirleri piyasada görmek bizi ümitlendirmeli. Ağ, benzersiz programlanabilirlik ve gizlilik karışımı sebebiyle daha çok geliştirici ve kullanıcı kazanmaya devam ediyor.

Secret (SCRT) Nereden ve Nasıl Alınır?

Secret (SCRT)’ı güvenli olarak alabileceğiniz bazı büyük borsalar aşağıdaki gibidir:


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu