Seyahat Endüstrisinde Blok Zinciri Devrimi – Kripto Para ile Rezervasyon Olur mu?

Dünyada uluslararası seyahat kavramı artık rutin haline geldi ve kusursuz seyahat deneyimleri için müşteri beklentileri git gide yükseliyor. Türkiye Pasaportu için durum böyle olmasa da dünyada artık çok daha fazla seyahat eden bir nesil var. Turizm, iş, sağlık veya eğlence, amacı ne olursa olsun seyahat edenlere sürekli iyi hizmet vermek de firmaların en büyük amacı.

Blok zinciri teknolojisi, hizmetlerin dijitalleşmesinin artmasıyla seyahat şirketlerinin BT departmanları üzerindeki artan baskıyı azaltabilecek güçtedir. Seyahat endüstrisinde blok zinciri entegrasyonu, herkes için oyun alanının eşitlenmesine ve rekabetin artmasına olanak tanıyor. Bu makalede, blok zinciri teknolojisinin müşteri deneyimi ve şirketlerin büyümesi için yeni yöntemlerin belirlenmesini ve seyahat sektörünün paradigmalarının değişmesini konuşacağız.

İlk olarak blok zincirinin verileri merkeziyetsiz, değiştirilemez ve güvenli şekilde saklama yeteneğinden bahsetmeliyiz. Uluslararası modern bir seyahatte rezervasyon verilerinin sizinle birlikte olması hayati önem taşıyor. Güncellemeler, yolcu tercihleri, rezervasyon, check-in, bagaj taşıma, konaklama, taksi ve daha fazla bilgi, hataya yer olmayacak şekilde saklanmalı.

Geleneksel sistemlerde daha fazla kullanıcı rezervasyon yaptıkça ölçeklendirme problemleri ile karşılaşılıyor. Operasyonel zorluklar, güvenlik açıkları, sunucuların çökmesi, siber tehditler gibi faktörler, müşteri verilerinin silinebileceği, değiştirilebileceği ve çalınabileceği gerçeğini gün yüzüne çıkarıyor. Peki seyahat şirketlerinin altyapılarına bu faktörlerin önüne geçebilecek bir çözüm ekleme şansı olsaydı?

Blok zinciri teknolojisi, neredeyse her sektörde olduğu gibi seyahat & turizm sektörlerinde de kullanılıyor. Blok zincirinin seyahat sektörüne fayda sağlayabileceği birçok yol var.

Blok Zinciri ve Seyahat Sektörü Nasıl Birleşir?

Blok Zinciri ve Seyahat Sektörü Nasıl Birleşir?

Blok zinciri kısaca hızla genişleyen ve güvenli şekilde birbirine bağlanan bir dağıtılmış defter teknolojisidir. Kayıt listesi tutan bu merkeziyetsiz defter, eşler arası bir ağ boyunca uzanmaktadır. Defterin kopyası dünya genelinde her düğüme dağıtılır, bu da benzeri görülmemiş bir güvenlik düzeyi oluşturur. Matematiksel davranış modelleri, gelişmiş kriptografi, siber güvenlik çerçeveleri ve daha fazlası, blok zincirinin güvenliğini sağlar.

Seyahat işletmelerinin blok zincirini kullanmasının sebebi, işlem gerçekleştirirken veya verileri kaydederken dolandırıcılık ve hack ihtimallerini ortadan kaldırmaktır. Dijital hizmetleri hızlandırma şansı da olan bu teknoloji, iyi entegre edildiğinde çok güçlü bir silahtır.

Merkeziyetsiz Rezervasyon

Şu anda global seyahat endüstrisine birkaç adet çevrimiçi seyahat acentesi hakimdir. Booking’in başını çektiği bu acenteler, müşteri ve şirketler dışında müşteriye daha fazla fayda sağlayabilecek birçok ortaklık ve talep vardır. Merkeziyetsiz rezervasyon uygulamaları, hem otellere hem de müşterilere çok avantajlar sağlamaktadır.

Aracılar devre dışı kaldığında iletişim kolaylaşır, maliyetler düşer. Eşler arası bir rezervasyon, olaya yalnızca iki tarafın dahil olabilmesini sağlar. Maliyet sorunları, yanlış veri, aynı yere çifte rezervasyon ve diğer problemler, blok zinciri destekli uygulamalar ile çözülebilir.

Basitleştirilmiş Ödeme Sistemi

Blok zinciri, hizmeti her iki taraf için de uygun maliyetli hale getirmeye yarar. Blok zinciri sayesinde herhangi bir rezervasyonun fiyatını acenteler, oteller, üçüncü taraf satıcılar ve diğer şeyler arasında karşılaştırabilirsiniz.

Kripto para ile ödeme kabul eden birçok merkezi ve merkeziyetsiz çevrimiçi seyahat acentesi var. Bunlardan bazıları ödemeler için cazip oranlarda cashback de sunmaktadır. Kripto ile ödeme yapmak, fiat para birimlerinin dönüştürülürken yanlış fiyatlanmasının önüne geçer.

Kripto para ile yapılan ödüller, çok daha izlenebilir ve güvenlidir. Blok zinciri üzerinde gerçekleştirilen tüm işlemler zincirde kayıtlı kalacağı ve ödemeyi geciktirebilecek herhangi bir aracı olmadığı için, her şey daha şeffaf ve hızlıdır. Özellikle denizaşırı işlemler söz konusu olduğunda maliyetten oldukça tasarruf edeceğinize emin olabilirsiniz.

Sadakat ve Ödül Programları

Günümüzde rakiplerinin önüne geçmeye çalışan şirketlerin en fazla başvurduğu şeylerden biri de teşvik programlarıdır. Sadakat ve teşvik programları, ödüllerin dijital varlıklara dönüştürülebilmesini sağlar. Bir kripto ödülü aldığınızda bu kriptoyu istediğiniz an desteklenen istediğiniz borsa aracılığıyla nakite çevirebilirsiniz.

Eğer sık seyahat yapıyor ve mil puanları biriktiriyorsanız bunları paraya dönüştürebilirsiniz. Mil puanlar aynı zamanda blok zinciri tabanlı ticaret sitelerinin mal ve hizmetlerini satın almak için de kullanılabilir.

Seyahat firmaları, müşterilerini daimi müşterilere dönüştürmek için sadakat programları oluşturmaktan çekinmiyor. Blok zinciri, sadakat programı sürecini kolaylaştırır, müşterilerin puanlarını kontrol edip bunları kripto paraya dönüştürmelerine olanak tanır.

Otel Puanlamaları

Bir yere seyahat etmeden ve bir otel rezerve etmeden önce yaptığımız şey, otelin TripAdvisor ve Booking gibi sitelerdeki yorumlarına bakmak oluyor. Ne yazık ki yorumların gerçek kişiler tarafından yazıldığına ve yorumların doğruluğuna emin olmamızın bir yolu yok. Blok zinciri ile kullanıcıların geçmiş hareketlerini ve sicilini görebileceğimiz için bir seyahati gerçekten yapıp yapmadığını düşüncelerinin gerçek olup olmadığını anlayabiliriz.

Bagaj Yönetimi

Blok zinciri özellikle check-in kontuarında bagajımızı teslim ettikten sonra onun nerede olduğunu kontrol etmek için çok iyidir. Bagaj, yolculuk boyunca birçok kez yer değiştiriyor. Blok zinciri teknolojisi sayesinde çantanızın nerede olduğunu, onu ne zaman alabileceğinizi kontrol edebilirsiniz.

Bu, sadece bagaj kontrolünde değil, herhangi bir gönderiyi kontrol etmekte de yararlıdır. Herhangi bir teslimatın zamanında sağlandığını izlemek için blok zinciri teknolojisi kullanılabilir. AXA Sigorta, Ethereum ağı üzerinde çalışan, uçuşlarda bagajların durumunu kontrol eden bir uygulama olan Fizzy’i başlattı.

En İyi Blok Zinciri & Kripto Seyahat Uygulamaları

SITA & ShoCard

SITA & ShoCard

SITA ve ShoCard, seyahat sektörünü iyileştirmek için kimlik yönetimi uygulamaları geliştirdi. Bu uygulama, havalimanında, otellerde, pasaport kontrol noktalarında ve gerekli diğer yerlerde kişilerin kimliğinin basitçe tespit edilmesini sağlıyor. Elinizde pasaport, vize ve belgelerle bir havalimanının kapısında sürprizle karşılaşmanızın önüne geçebiliyor.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Haftanın Dikkate Değer Play to Earn Tokenları (18 - 24 Temmuz)

Winding Tree

Winding Tree

Winding Tree, merkeziyetsiz bir seyahat rezervasyon platformu geliştirmiştir. Blok zinciri teknolojisi ile aracıları ortadan kaldırmayı amaçlayan proje, bu sayede komisyonları yok ederek rezervasyon fiyatlarını %15 ila %25 arasında düşürmeyi sağlıyor.

Trippki

Trippki

Trippki ise seyahat severler için bir sadakat programı oluşturan ödüllendirme projesidir. Turizm sektöründeki işletme ve müşterilerin birbirleri ile birebir etkileşimde olabilmesini sağlayan proje, belirli rezervasyon şartlarını karşılayan kullanıcılara kripto para ödülleri verir.

BeeToken / Beenest

BeeToken / Beenest

Mevcut en yenilikçi blok zinciri uygulamalarından biri, bir ev paylaşım platformunu temsil eden bir seyahat girişimi olan BeeToken veya Beenest’tir. Burada teknoloji, müşterilerin konaklamaları ayarlayabilmeleri ve ödemelerini yapabilmeleri için ev sahipleriyle iletişim kurmasını sağlamak için kullanılıyor. Komisyon yoktur, ödeme, itibar ve tahkim protokollerinin tümü yürürlüktedir ve kullanıcıları güvende tutar. Proje 2017’de California’da kurulmuştur.

LockTrip (Eski İsmiyle LockChain)

LockTrip (Eski İsmiyle LockChain)

LockTrip, mülkü kiralamak isteyen oteller ve konaklama işletmeleri arasında doğrudan bir pazar yeri oluşturma fikriyle yola çıktı. Temel fayda, fiyatlara büyük bir fazlalık katan aracıları hariç tutan bir sözleşme yapma fikriydi.

Platform güncel olarak otellere ek olarak uçuş ve özel konaklama rezervasyonları sunuyor. Bunlar, ödemeleri, mülk yönetimini ve rezervasyon sürecinin diğer çeşitli yönlerini kapsıyor. Locktrip müşterileri, aracıları hariç tutarak rezervasyon maliyetlerinde %60’a kadar tasarruf sağlayabilir. Şirket her çeyrek büyümesini artırıyor.

Travala.com (AVA)

Travala.com (AVA)

Travala (AVA), kullanıcıların özel indirimlere erişebileceği ve hem kripto hem de geleneksel ödeme yöntemlerini kullanarak ödeme yapabileceği otel ve uçuş rezervasyonları için çevrimiçi bir platformdur.

Kullanıcılar, Smart Program aracılığıyla kademeli indirimlere hak kazanmak için AVA tokenları kilitleyebilir ve aynı zamanda ödüller kazanabilir.

Platform, dünya çapında 3 milyona yakın otel ve konaklama yerinde uygun fiyat garantisi sağlar. Canlı sohbet, e-posta, yardım hattı veya çevrimiçi ticket sistemi aracılığıyla 7/24 müşteri desteği sağlarlar.

Travala ekibi, ana akım seyahat rezervasyon platformlarından daha ucuz fiyatlar sunarken, gezginleri dünyanın en geniş konaklama yeri seçeneklerinden biriyle buluşturmayı hedefliyor.

BitBook (BBT)

BitBook (BBT)

BitBook, BNB Smart Chain üzerinde çalışan bir seyahat platformudur. Otel, uçuş, araba kiralama gibi rezervasyonlarında destek veren platform, her rezervasyon için %20’ye varan cashback vermektedir. Expedia’nın defterini kullanan platform, cashback öncesinde bile birçok acenteye kıyasla uygun fiyatlar sunar.

BitBook’un diğer avantajı yönlendirmelerin rezervasyonlarından da token kazandırmasıdır. Her ay token havuzundaki belirli miktar, rezervasyon yapanlara ve onları yönlendiren kullanıcılara dağıtılır. 2021 yılında ProBit’te piyasaya sürülen BBT token, 2 seneye yakındır her ay cashback ve yönlendirme ödülleri dağıtmaktadır. Projenin aynı zamanda token yakma politikası vardır. Platformun elde ettiği kâr, her üç ayda bir piyasadan BBT satın almak ve onları erişilemez cüzdana yollayıp yakmak amacıyla kullanılır.

Üstesinden gelinmesi gereken zorluklar

Blok zinciri teknolojisi henüz ömrünün ilk aşamalarında. Potansiyeli hakkında fikir birliği olumlu olsa da, nereye ulaşabileceğini ve turizm gibi sektörleri nasıl etkileyeceğini bilmek zordur. Bu alanda iki temel zorluk var.

Birincisi, kişisel kimlik. Çünkü teknoloji, doğası gereği, özellikle kişisel veriler söz konusu olduğunda önemli bir engel teşkil edebilir. AB’deki GDPR veya CCPA gibi belirli yasalar ve artan izinli pazarlama kullanımı yoluyla internetteki kişisel bilgilerle ilgili düzenlemeler arttı. Blok zinciri ise kullanıcılara daha fazla koruma sağlamaktadır.

Standardizasyon da önemli bir engel olabilir. Blok zinciri temel teknoloji olarak hizmet etse de, her şirket, kuruluş veya topluluk kendi ağını oluşturabilir ve algoritmalarını içerebilir (tıpkı kripto paralarda olduğu gibi), farklı sistemler arasındaki iletişimi zorlaştırır.

Bu teknolojinin çok sayıda endüstride hızlı bir şekilde uygulanması ve tüketicilerin bu kavramlara olan aşinalıklarının artmasıyla değişen davranışları, gelişen kullanıcı gereksinimlerine ve zorluklarına uyum sağladığından, gelecekte hayatımızda daha fazla yer alan bir kavram olacağının farkına varmamızı sağlıyor. Seyahat etmenin daha güvenli ve güvenilir bir yolunun keyfini çıkarmanın yolu budur.

Son Düşünceler

Blok zinciri, turizmde büyük bir potansiyele sahiptir ve seyahat deneyimini geliştirmek için halihazırda kullanılmaktadır. Erişimi kolay ve düşük maliyetli merkeziyetsiz iş modelleri, aracıların ortadan kaldırılmasının en önemli faydalarından biri olmasıyla, blok zincirini geleneksel sistemlere karşı çekici bir alternatif haline getirebilir.

Blok zincirinin seyahat endüstrisini dönüştürme konusundaki büyük potansiyeli ve kapasitesi, bu konuda öğrenmeyi önemli kılmaktadır. Yukarıdaki uygulamaların da gösterdiği gibi, seyahat ihtiyaçları için blok zinciri entegrasyonu çalışmaları büyük bir hızla ilerliyor. Birçok blok zinciri girişimi iyi bir ilerleme gösteriyor. Ve yakın gelecekte daha fazla proje görmemiz muhtemeldir. Pek çok çığır açıcı yenilikte olduğu gibi blok zincirinin de olgunlaşmak için zamana ihtiyacı var.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu