Şimdiye Kadar Satılan En Pahalı 20 NFT

NFT piyasası, özellikle son 2 yıldır hem topluluk oluşturma kavramını hem de dijital sanat sahnesini değiştirmeyi sürdürüyor. Koleksiyonerler, belirli avantajlar elde etmek için veya bir topluluğa öncülük etmek için avatar NFT’lerine, GIF’lere veya herhangi bir benzersiz dosyaya milyonlarca dolar ödemeye çekinmiyor.

Bu içerikte bugüne kadar satılan en pahalı NFT’lerin bir listesini derledik. Bu satışlar, satış anındaki dolar fiyatına göre sıralandılar. Listede olan NFT’ler kadar olmayanlara da şaşırabilirsiniz çünkü aklınıza gelen en ünlü koleksiyonlardan bir NFT göremeyebilirsiniz.

1. The Merge – 91,8 milyon dolar

The Merge nft

An itibariyle tarihin en büyük NFT satışı, Pak’ın The Merge’üdür. Siyah arka plan üzerinde üç tane farklı boyutta beyaz küre olan NFT, Aralık 2021’de Nifty Gateway NFT pazar yerinde 91,8 milyon dolar fiyata satıldı. Aslında The Merge teknik olarak tek bir NFT değil. 312.686 birim kütleden oluşan bir koleksiyon olarak açık artırmaya çıkan bu dijital sanat eseri, çok büyük bir NFT koleksiyonunun birleşimi olarak sınıflandırılabilir.

Bu NFT koleksiyonu, toplamda 28.983 koleksiyoner tarafından satın alındı. $575’dan başlayarak her altı saatte bir kademeli olarak $25 yükselen fiyata sahip açık artırma organizasyonuyla satılan NFT’de her kullanıcı ödediği miktara denk düşecek şekilde farklı yüzdelerde hisseye sahip oldu.

2. Everydays: The First 5000 Days – 69,3 milyon dolar

Everydays: The First 5000 Days

Bu NFT, Beeple olarak bilinen dijital sanatçı Michael Winkelmann tarafından yaratılmış bir çizimdir. $100’a yakın bir ilk teklifle Christie’s’de açık artırmaya çıkarılan NFT, 69,3 milyon dolar fiyatından satılmıştır.

Zaten Crossroads gibi yüz binlerce dolarlık satışlarla bilinen Beeple, geleneksel koleksiyonerler için açılmış sergiye kripto meraklılarının gelmesiyle bu eserden de iyi para kazandı. Açık artırma başladıktan bir saat sonra en yüksek teklif 1 milyon doların üzerine çıkmıştı. 21 Şubat 2021’de esere gelen son teklif 69,3 milyon dolar oldu. Bu NFT, dünyadaki birçok insanın NFT’leri ilk kez keşfetmesinde önemli bir ol oynamıştır.

Bu arada NFT’yi bir NFT yatırım fonu olan Metapurse’ün MetaKovan takma isimli kurucusu satın almıştır. Satın aldıktan sonra söylediği şey ise herkesin bu NFT’yi kopyalayıp veya cihazına indirip istediği gibi kullanabileceği oldu. MetaKovan, bedava bilgiye ve paylaşımın gücüne inanıyor.

3. Pak & Assange: Clock – 52,7 milyon dolar

Pak & Assange: Clock

Clock, Julian Assange ve Pak’ın bir araya gelerek oluşturduğu bir NFT’dir. NFT, Assange’in hapsedildiği günlerin sayısını gösteren bir saattir. NFT’den elde edilen 52,7 milyon dolar, aktivistin yasal savunması için para toplamaya yardımcı olan bir kuruluş olan AssangeDAO’yu fonlamak için kullanıldı. NFT’yi 1 değil toplam 10.000 kişi satın aldı.

4. Beeple: Human One – 28,9 milyon dolar

Beeple: Human One

Birinci ve üçüncü sırada Pak’ın eserleri yer alırken ikinci ve dördüncü sırada ise Beeple var. Mike Winkelmann, fiziksel öğelerin bir kombinasyonundan oluşan yaşam üreten, dinamik bir heykeli 9 Kasım 2021’de kripto milyarderi Ryan Zuro’ya 28,9 milyon dolara sattı. Heykel toplamda 16k çözünürlükte dört video ekranından oluşuyor. Heykeli oluşturan bileşenler arasında maun ahşap ve cilalı metal var.

5. CryptoPunk #5822 – 23,7 milyon dolar

CryptoPunk #5822

Listenin beşinci sırasında bilindik bir koleksiyondan bir NFT yer alıyor. Haziran 2017’de Larva Labs tarafından piyasaya sürülen ve 2022’nin başlarında Yuga Labs tarafından satın alınan CryptoPunks, insanlar, zombiler (88), maymunlar (24) ve uzaylılar (9) gibi karakterlerden oluşan, 24*24 pikselden oluşan NFT avatarlardır. Bu avatarlar, bu NFT’de de olduğu gibi bandanaya ve daha birçok farklı özelliğe sahip olabilirler.

CryptoPunk #5822, tek özelliği bandana takmak olan bir uzaylıdır.

6. CryptoPunk #7523 – 11,75 milyon dolar

CryptoPunk #7523

#7523, şimdiye kadar satılan en pahalı ikinci CryptoPunk’tır. Anonim bir koleksiyoner tarafından satın alınan NFT, nadirlik bakımından ilk 3 sırada yer almaktadır. Yani koleksiyonun en nadide birkaç parçasından biridir. Maske takan birkaç CryptoPunk’tan biri olan #7523, Covid Alian gibi spesifik bir isme de sahiptir.

7. CryptoPunk #4156 – 10,35 milyon dolar

CryptoPunk #4156

Üst üste üçüncü kez bir CryptoPunk. Aralık 2021’de 2500 ETH’ye satılan bu NFT, CryptoPunks koleksiyonundaki mavi bandanalı bir maymundur. Koleksiyondaki 24 maymundan biri olan NFT, ayrıca tek özelliği olan 333 NFT’den biri olduğu için de nadirdir. Bandanaya ise koleksiyondaki 481 avatar sahiptir.

8. CryptoPunk #7804 – 7,6 milyon dolar

CryptoPunk #7804

#7804, piposu, şapkası ve güneş gözlüğü olan bir uzaylı.

9. CryptoPunk #3100 – 7,58 milyon dolar

CryptoPunk #3100

CryptoPunk’lar içinde dikkat çeken başka bir uzaylı punk olan bu NFT, sadece bir kafa bandı takıyor. 7,58 milyon dolar fiyattan alıcı bulan NFT, koleksiyonun nadir parçalarından.

10. XCOPY: Right-click and Save As guy – 7,09 milyon dolar

XCOPY: Right-click and Save As guy

XCOPY’nin “Sağ tıkla ve adam olarak kaydet” isimli NFT’si, Aralık 2021’de o sırada 7,09 milyon dolar değerinde olan 1600 ETH’ye satıldı. 2018’de oluşturulan NFT, aslında NFT’lere karşı alaycı tavırda olanlara yönelik olarak yapılmıştı. Çok kişiden “sağ tıklayıp kaydedebildiğim NFT’yi neden satın alayım?” sorusunu duymuş olabiliriz. İronik şekilde bu mesajla birlikte piyasaya sürülen NFT, milyonlarca dolar değere ulaştı.

XCOPY’nin bu eseri de TV ekranlarında büyük yankı uyandırdı.

11. Ringers #109 – 6,93 milyon dolar

Ringers #109

Ringers #109, 2100 ETH’ye, yani o zaman 6,93 milyon dolara satılan bi NFT’dir. New York’ta bir dijital üçerik üreticisi olan Dmitri Cherniak tarafından oluşturulan NFT, prestijli Ethereum üretken sanat projesi Art Blocks’un en değerli projelerinden biridir.

Art Blocks, algoritma aracılığıyla oluşturulan, etkileşimli 3B kompozisyonlardan veya 2 boyutlu görüntülerden oluşabilen soyut görsellerdir. The Ringers koleksiyonu, 1000 farklı NFT’den oluşur ve Art Blocks’tan çıkan en popüler koleksiyonlardan biridir.

12. CryptoPunk #8857 – 6,64 milyon dolar

CryptoPunk #8857

#8857 numaralı CryptoPunk, Mayıs 2018’de 2000 ETH karşılığında satıldı ki bu tutar o zaman 6,64 milyon dolara tekabül ediyordu. NFT’nin sahip olduğu 3D gözlük 286 tane, vahşi saç ise 447 tane diğer NFT’de de var. Milyonlarca dolar fiyatlara satılan birçok CryptoPunk olması, bu koleksiyondan bir NFT’ye sahip olmanın bir statü göstergesi olmasını sağlıyor.

13. Beeple: Crossroad – 6,6 milyon dolar

Beeple: Crossroad

Beeple tarafından yaratılıp çok yüksek meblağ karşılığında satılan bir başka NFT de Crossroad, yani kavşak. 4400 ETH karşılığında satılan bu NFT, o dönem 6,6 milyon dolar ediyordu. 2020’deki ABD seçimlerinden önce oluşturulan bu NFT, seçim sonuçlarına göre değişiklik gösterecek bir yapıya sahipti.

İki versiyonu olan NFT’de bir versiyon Donald Trump’ı, diğer versiyon ise Joe Biden’ı temsil ediyordu. NFT’de seçimi kaybeden Donald Trump, insanlar tarafından görmezden gelinen, çıplak ve ölü bir biçimde kaldırımların yanında yatıyor. Seçim sonuçları tescillendikten sonra görüntü, nihai sonuç olarak kalıcı olarak kilitlendi.

Beeple, bu NFT ile ününü tüm dünyaya yayarak takipçi sayısını 2 milyonun üzerine çıkardı. Şu anda Jeff Koons ve David Hockney’den sonra yaşayan en pahalı üç sanatçıdan biri Beeple olarak bilinen Mike Winkelman.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Ripple CTO'sunun NFT Koleksiyonu Çıktı

14. XCOPY: All Time High in the City – 6,19 milyon dolar

XCOPY: All Time High in the City

2022’de çok yüksek tutarlarda NFT satışı nadiren görüldü. Onlardan biri olan “All Time High in the City”, Ocak 2022’de 1630 ETH’ye, yani 6,19 milyon dolara satıldı. 2018’de oluşturulan bu NFT’de yeraltı feribotçusu, bir adamı Styx nehrinden karşı kıyıya geçiriyor. SuperRare’in yaratıcısı olan XCOPY, kriptoyu erken benimseyenlerden biri olarak Londra’da yaşayan bir dijital sanatçıdır.

Bozuk görsel döngüler yoluyla distopya, ölüm ve ilgisizliği keşfetmek için glitching, hareket ve titreyen efektler kullanarak animasyonlu NFT’ler oluşturan XCOPY, koleksiyonerler tarafından çok rağbet görmektedir.

15. Beeple: Ocean Front – 6 milyon dolar

Beeple: Ocean Front

Beeple’ın iklim krizine karşı global mücadeleyi desteklemek amacıyla oluşturduğu bu NFT, Tron blok zincirinin kurucusu Justin Sun tarafından 6 milyon dolara satın alındı. The Carbon Drop’un bir parçası olan bu NFT, iklim değişikliği krizinden ve dünyadaki problemlerden ilham alan sekiz karbon negatif NFT’yi içeriyor.

Dünya & insan dengeli bir küresel ekonomi inşa etmek için çalışan, kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Open Earth Vakfı, gezegensel direnç oluşturmak ve dijital sanatçılar arasında iklim değişikliği konusunda farkındalık yaratmak için NFT dünyasına katıldı.

16. Stay Free – 5,44 milyon dolar

Stay Free

Stay Free, yani Özgür Kal isimli NFT, NSA’dan bir muhbir olan Edward Snowden’a odaklanıyor. 2013’te NSA’yı ifşa eden Snowden’ın mahkeme belgelerinden ve Platon portresinden oluşan NFT’den elde edilen kâr, Snowden’ın başkanlığını yaptığı Basın Özgürlüğü Vakfı’na bağışlandı.

17. This Changed Everything – 5,4 milyon dolar

This Changed Everything

This Changed Everything, World Wide Web’in en eski sürümlerinden biri için kullanılan kaynak kodunun bir NFT’sidir. Haziran 2021’de Sotheby’s aracılığıyla anonim bir kullanıcı tarafından 5,4 milyon dolara satın alnın NFT, sahibine İngiliz bilgisayar bilimcisi ve internetin mucidi Sir Timothy John Berners-Lee tarafından yazılan bir mektup, onun yazdığı kodun dijital bir posteri ve internetin ilk günleri ile tarihini içeren zaman damgalı belgeler ile birlikte gitmiştir.

18. Save Thousands of Lives -5,1 milyon dolar

Save Thousands of Lives

Yeni annelere bebeklerine nasıl bakacaklarını öğretmek için kurulan bir kâr amacı gütmeyen kuruluş olan Noora Health tarafından başlatılan Save Thousand of Lives NFT’si, 5,1 milyon dolara satıldı. Güney Asya merkezli sivil toplum örgütüne göre her 1000 doğumda $1235 maliyetle dokuz hayat kurtarılabilir.

NFT için 18.500’den fazla koleksiyoner teklif verirken en yüksek teklif Paul Graham’dan geldi.

19. Doge

Doge

Bu, hepimizin bildiği, Dogecoin’in de sembolü olan ikonik Doge şaka NFT’si, 1696,9 ETH’ye, yani yaklaşık 4 milyon dollara satıldı. Zora isimli müzayede sitesinde Haziran 2021’de satılan NFT, ikonik köpek Kabosu’nun sahibi Atsuko Sato tarafından oluşturulmuştu. NFT’yi PleaserDAO isimli anonim bir koleksiyoner satın aldı.

Bonus: Twitter’daki İlk Tweet – 2,9 milyon dolar

Twitter'daki İlk Tweet

Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey, ilk tweetini bir NFT olarak satmaya karar verdikten sonra 2 hafta boyunca teklifleri topladı. Sina Estavi, 2,9 milyon dolarlık teklifle açık artırmayı kazandı. Values by Cent platformunda insanlar içerik oluşturucular tarafından imzalanan başka tweetlere de teklif verebiliyorlar. Jack Dorsey bu tweeti 21 Mart 2006’da atmıştı.

Sina Estavi’nin tweet NFT’si için ödediği miktar 1630,5 ETH’ydi. Jack Dorsey ise bu tutarı BTC’ye çevirerek Africa Response programı çin bir hayır kurumu olan GiveDirectly’e bağışladı. Sina Estavi ise Dorsey tarafından imzalanıp doğrulanan tweetin dijital sertifikasını aldı. Valued by Cent ise satıştan %5 gibi çok yüksek bir komisyon aldı.

NFT’ler neden bu kadar pahalı?

Tıpkı geleneksel sanatta olduğu gibi, tüm NFT’ler başarılı değildir ve hepsi milyonlar değerinde değildir. Fiyatları, ne kadar tanınabilir ve nadir oldukları da dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlıdır. Arkalarındaki sanatçı da değerlerinde büyük rol oynuyor. Bazı son derece değerli NFT’ler olsa da çoğu orta fiyatlı ve hatta ucuzdur.

Yine de bir NFT’yi pahalı yapan nedir? Tüm tokenlar benzersizdir. Dijital sanatla ilgili sorun, NFT’lerden önce gerçekten bir dijital sanat eserine sahip olamamanızdı. Sadece bir kopyasına, diğer birçok kişinin de edinip indirebileceği bir jpeg dosyasına sahip oldunuz. NFT’ler ile en büyük fark, gerçekten eserin sahibi olabilmeniz ve bunun blok zincirinde kanıtına sahip olabilmenizdir.

Nasıl sadece bir tane Leonardo da Vinci’nin “Mona Lisa”sı veya Vincent van Gogh’un “Yıldızlı Gece”si varsa, Beeple’ın sadece bir tane “İlk 5000 Gün”ü vardır.

Sanatın fiyatı özneldir. Milyonlarca dolara da tablo satın alabilirsiniz, 10 dolara da. Bu nedenle, NFT’lerin fiyatlarının geleneksel sanatınki kadar öznel olması şaşırtıcı olmamalı.

Popüler NFT Yaratıcıları

Şimdiye kadar satılan en pahalı NFT’ler listemize üç önde gelen içerik oluşturucu hakim oldu: Larva Labs (CryptoPunks), Beeple ve Pak. Bu isimler, NFT endüstrisinde en çok aranan isimlerden bazılarıdır, bu nedenle kripto sanatı sahnesindeki gelişmelerden haberdar olmak istiyorsanız, onları sosyal medyada yakından takip etmenizi öneririz.

Ayrıca NFT’lere yatırım yapmak istiyor ancak harcayacak milyonlarınız yoksa, NFT nadirlik bulucu platformlarına göz atarak ucuz ama nadir NFT’ler arayabilirsiniz. NFT’lerin ortaya çıkışı, bireysel kârlara ek olarak yeni bir sanat himayesi biçimini de beraberinde getirecek. Hayranlar ve koleksiyonerler, blok zinciri teknolojisini kullanarak üçüncü taraf bir aracıya ihtiyaç duymadan en sevdikleri sanatçıyı doğrudan destekleyebilecekler.

Son Düşünceler

NFT’lere olan ilginin ve pazar büyüklüğünün arttığı şüphesiz bir gerçektir. Gelecekte yeni satışlar gerçekleşecek ve liste değişecek. Yine de uzmanlar, sanat ve videolardan şarkılara ve tweet’lere kadar uzanan NFT çılgınlığının sonunda istikrar kazanacağına inanıyor.

NFT’lerdeki ilk yükseliş, insanların sokağa çıkma yasağı sırasında daha fazla nakit harcayarak internette daha fazla zaman geçirmelerine bağlandı. İvme, dijital varlık fiyat kazançlarından yararlanmaya hevesli, yeni gelişen kripto zengini spekülatörler grubu tarafından daha da artırıldı. 2021 sona erdiğinde, NFT’ler şaşırtıcı bir şekilde 25 milyar dolar işlem hacmini aşmıştı. Spor, oyunlar, metaverse ve koleksiyon ürünleri, NFT’ler açısından en popüler kategoriler olmaya devam ediyor, ancak dijital müzik ve biletlerin de gelecekte önemli bir rol oynaması bekleniyor.

İlginç bir şekilde, NFT’ler kendi piyasalarını oluştururken kripto paraların fiyatıyla tamamen ilişkili değildir. NFT satışları 2021 yazında zirveye ulaştı ancak son zamanlarda ilginin yeniden arttığına dair işaretler verdi, bu nedenle pazarın nihayet istikrara kavuşup kavuşmayacağını veya başka bir büyük büyüme hamlesinin gelip gelmediğini söylemek zor.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu