Soğuk Donanım Cüzdanı Nedir? En Güvenli Depolama Yöntemi mi?

Kripto paraların kullanım alanları ve piyasa değerleri arttıkça kripto para depolama da karmaşık bir hâl almaya başlıyor. Birçok farklı türde cüzdan var ve hızlı işlemler ve DeFi entegrasyonu için tercih ettiğimiz cüzdanlar genellikle internete bağlanan, yani sıcak kripto para cüzdanı olarak tabir ettiğimiz cüzdanlardır. Özellikle mobil kripto para cüzdanları tamamen internet bağlantısıyla çalışan ve her an saldırı riski altında olan uygulamalardır.

Güvenli kripto para cüzdanı bulmak zor olmasa da bazen özel anahtarları saklamak ve kripto paraları ticaret veya başka bir şey için hızlıca aktarmak zordur. Günümüzde pek çok farklı soğuk kripto para cüzdanı seçeneği var ve hem fonlarımızı hem özel anahtarlarımızı en etkili şekilde koruyacak yöntem budur.

Soğuk Donanım Cüzdanı

Soğuk Donanım Cüzdanı Nedir? En Güvenli Depolama Yöntemi mi? 2
Soğuk Donanım Cüzdanı

Genellikle Trezor ve Ledger’in ürünleriyle karşımıza çıkan bu tür cüzdanlar, USB belleğe benzeyen fiziksel bir yapıya sahiptirler. Genellikle hafif ve küçük olan bu cihazlar, Wi-Fi özelliğine sahip olmazlar. Yani bir cihazı bilgisayarınıza takıp çalıştırmadığınız sürece fonlarınız çevrimdışı bir ortamda güvenle saklanır.

Günümüzde siber suçlar, e-postalar, sosyal medya, dolandırıcı web siteleri ve oltalama taktikleriyle gerçekleştirilmektedir. Yani siber saldırganların suçlarını gerçekleştirmek için kullandıkları aracı internettir. Yazılım cüzdanları, mobil kripto para cüzdanları, Web3 cüzdanları ve tarayıcı cüzdanlarını kapsayan sıcak cüzdanlar, bilgisayar korsanlarının bilgisayarınıza saldırarak kontrol edebilecekleri internet bağlantısına sahiptir.

Özel anahtarları çevrimdışı bir ortamda tutmak, bu saldırıların önüne geçmenin basit yöntemidir. Bir soğuk Bitcoin cüzdanı, erişim için 12 kelimelik özel anahtar, bir pin kodu veya şifre ve iki faktörlü doğrulama isteyebilir.

Soğuk Bitcoin Cüzdanları

Soğuk Donanım Cüzdanı Nedir? En Güvenli Depolama Yöntemi mi? 3
Soğuk Bitcoin Cüzdanları

Piyasadaki en bilindik markalar az önce de saydığımız gibi Trezor ve Ledger. Trezor, açık kaynaklı bir yazılım kullanırken Ledger’in cihazları Secure Element yongası ile korunmaktadır. Ledger’in kullandığı işletim sistemi BOLOS’tur.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   REN (REN) Nedir? REN (REN) Geleceği ve Yorum 2022

Bu iki marka haricinde SecUX, KeepKey ve ColdCard gibi farklı ürünler de mevcuttur. ColdCard özellikle Bitcoin özel anahtarlarının saklanması için tasarlanan bir üründür. Her ürün farklı özelliklere sahip olduğu için ihiyaçlarınıza en uygun olanını satın almayı düşünebilirsiniz. Özellikle uzun vadeli ve yüksek değerli bir yatırımınız varsa ve staking’le ilgilenmiyorsanız paraya kıyıp bir donanım cüzdanı satın almanızı tavsiye ederiz.

Donanım kripto cüzdanları, özel anahtar dışında yedekleme anahtarına da sahiptir. Bu sayede cihazı kaybetseniz bile yeni cihazla fonlarınıza tekrar erişebilirsiniz. Ancak 12 kelimeden oluşan özel anahtarınızı unutur veya kaybederseniz cüzdan tekrar çevrimdışı olduğu anda fonlarınıza tekrar erişmeniz için bir şansınız kalmaz. Bu yüzden özel anahtarlarınızı sadece sizin erişebileceğiniz, mümkünse çevrimiçi olmayan birkaç farklı yerde muhafaza etmeyi unutmayın.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu