Son Dakika: Kripto Meraklısı Gary Gensler SEC Başkanı Oluyor - BTC MAGAZİN

Son Dakika: Kripto Meraklısı Gary Gensler SEC Başkanı Oluyor

Bitcoin ve kripto para piyasası için çok önemli gelişme! Kripto dostu Gary Gensler SEC başkanlığı görevini üstlenecek.

Reuters, konuya aşina iki kaynağa atıfta bulunarak daha önce Emtia Vadeli İşlem Sözleşmeleri Ticareti Komisyonu (CFTC) başkanlığı görevini yürüten kripto meraklısı Gary Gensler’ın Biden yönetimi tarafından Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı olarak atanacağını bildirdi.

Gensler, Trump yıllarının çoğunu MIT’de dijital varlıklar ve blockchain üzerine dersler vererek geçirdi. Aday gösterilirse, şimdi Demokratların kontrolünde olan bir Senatonun onu onaylama konusunda istekli olacağına yönelik pek şüphe yok. Gensler, SEC’e liderlik edecek kripto konusunda en bilgili kişi olabilir.

Gensler şimdi SEC’in blockchain şirketi Ripple’a karşı mücadelesine başkanlık edecek. San Francisco merkezli şirket için kötü haber, Gensler’in MIT konferansındaki 2018 konuşmasına göre XRP’nin bir menkul kıymet olarak sınıflandırılması için “güçlü bir durum” olduğuna inanması:

“Ripple, XRP’nin değerini yükseltmek için çok şey yapıyor.”

Gensler blockchain’e hayranlık duysa da, kripto düzenlemesini destekliyor

Gensler’ın kripto paraları nasıl algıladığını anlamak için Bloomberg ile 2018 yılında yaptığı bir röportaja bakabiliriz. Gensler bu röportajda blockchain söz konusu olduğunda teknoloji tarafsızlığına dikkat çekti ancak sahtekarlıklardan ve kara para aklama faaliyetlerinden kaçınmak için kripto paraların düzenlenmesini destekliyor.

Gensler şu ifadelerde bulundu:

“Bitcoin gibi kripto paraların petrolden daha fazla tedbir ve düzenlemeye ihtiyacı var.”

Gensler, kripto paraların bir geleceğinin olduğuna inanıyor ancak bunun yalnızca yatırımcılar Bitcoin gibi merkezi olmayan varlıklarla uğraşırken kendilerini güvende hissetiklerinde mümkün olacağını düşünüyor.

Gary Gensler’in geçmiş röportajlarına bakıldığında, SEC lideri olarak atanması durumunda yatırımcı haklarını korumak için kripto paraların vergilendirilmesi ve yeni düzenlemeler konusunda netlik görebiliriz. Öte yandan Bitcoin ve diğer kripto paraların geleneksel finans piyasalarında benimsenmesi hız kazanabilir.

Bununla birlikte, Gensler’in gelişinin Bitcoin ETF’lerinin (Exchange Traded Fund) önünü açıp açmayacağı da merak konusu oldu. Bitcoin ETF’leri kripto ve blockchain alanında en çok tartışılan konulardan biridir. Şimdiye kadar VanEck ve Gemini gibi pek çok Wall Street şirketi Bitcoin ETF’leri için başvuruda bulundu ancak onay alamadı. Sektördeki birçok uzman Gensler gibi derin kripto bilgisine sahip birinin nihayetinde Bitcoin ETF’inin faydalarını anlayacağına ve onaylanmasında önemli bir rol oynayacağına inanıyor.

Bu arada Gensler, Kasım ayında Biden’ın mali politika geçiş ekibine öncülük etmek üzere atanmıştı. O zamanlar Gensler’in gelecek yönetimdeki rolü hakkında pek çok spekülasyon vardı ve pek çoğu SEC’i tahmin ediyordu.

Konuyla ilgili daha fazla ayrıntı için bizi takip edin.


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu