Sosyal Ticaret & Kopya Ticareti Nedir? Copy Trading Riskli mi?

Kripto ticaretinizde ne kadar başarılısınız? Her koşulu tecrübe edene kadar uzun bir süre boyunca zarar deneyimleri yaşayabilirsiniz. Bu size özel bir durum değil, tüm başarılı kripto tüccarları aynı yoldan geçti. Ticaret yaparken gerekli analizi yapmak için yeterince hevesiniz veya zamanınız yoksa sosyal ticareti deneyebilirsiniz. Sosyal ticaret, kripto ticaretinde başarılı geçmişe sahip profesyonel trader’ları otomatik veya manuel olarak takip ederek onlarla aynı işlemleri yapmanızı sağlar.

Genellikle acemi kripto meraklıları, tecrübeli kripto tüccarlarının işlemlerini kopyalayarak kâr elde etmeyi düşünebilirler. Bu yenilikçi konsept, az çaba ile günlük kripto ticareti yaparak yüksek getiri sağlamanın keyfini çıkarmaya yardımcı olur. Forumlarda veya Twitter, Reddit gibi sosyal medya platformlarında yatırım tavsiyesi verenlerden tutun, direkt kopya ticareti sağlayan platformlara kadar birçok şey sosyal ticaret terimine dahildir.

Sosyal Ticaret Nasıl Yapılır?

Hizmetleri yürütme şekillerine göre değişen birçok farklı sosyal ticaret platformu bulunur. Sosyal ticaret temelde yaptıkları alım satım işlemlerini paylaşan deneyimli tüccarları ve onları takip eden acemi tüccarları içermektedir. Daha kapsamlı bir anlatı için sosyal ticareti birkaç kategoriye bölebiliriz.

Al – Sat Sinyalleri

Al sat sinyali sağlayıcılar, diğer kripto tüccarlarına ticaret ipuçları ve sinyaller verirler. Farklı platformları kullanarak takipçilerine veya kendilerine belirli bir ücret ödeyerek abone olan kişilere sinyal hizmeti sağlayarak gerçek zamanlı piyasa bilgileri ve ticareti sunarlar. Bu kişiler, günlerini tam zamanlı olarak teknik ve temel analiz yaparak geçirebilecekleri gibi sinyali birkaç farklı teknik göstergeden sinyal alan otomasyonlara göre de verebilirler.

Bu kategoride takipçiler işlemleri yürütmek için az da olsa kripto ticareti bilgisine sahip olmalıdır.

Kopya Ticareti

Kopya ticareti (bazı yerlerde ticareti kopyala olarak da çevrilebilir), tüccarların, önceden yaptığı ticaretlerdeki başarı istatistikleri ve kâr / zarar tablosu olan deneyimli tüccarların ticaretlerini kopyalamasına olanak tanıyan bir konsepttir. Alım satım işlemlerini kopyalamak istediğiniz kişiye veya platforma bir abonelik ücreti ödemeniz gerekebilir. Ayrıca muhtemelen minimum yatırım tutarı da vardır. Lider olarak adlandırılan trader’ın işlemlerini sabit bir tutarla veya onun tutarlarının belirli oranında kopyalayabilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Cream Finance (CREAM) Nedir? Cream Finance (CREAM) Geleceği ve Yorum 2022

Kripto ticareti hakkında hiç bilgisi olmayanlar için işe yarar olan bu sistem beraberinde büyük riskler getirmektedir. Bu alanda hiçbir platform, kişi, gösterge veya enstrüman tamamen güvenilir değildir. Bir tarihe kadar çok iyi kazandıran bir sistem, bir günde tersine dönerek zarar etmenize sebep olabilir.

Kripto Forumları

Forumlar, Twitter toplulukları, Discord kanalları, Facebook grupları, Subreddit’ler, tüccarların birbirleriyle iletişim kurarak ticaret stratejileri ve kripto paralar hakkında fikirlerini tartıştıkları ortamlardır. İnsanlar hangi kripto ne zaman, nereden, ne sebepten ötürü satın alınabilir, hangi koşullarda kripto satılmalıdır gibi konular hakkında birbirlerini eğitirler.

Birbirlerinden öğrenerek ilerleyen kişiler, portföylerinden zarar etmeden tecrübe elde ederler. Bu sosyal ticaret kategorisi, acemilerden tecrübelilere kadar herkesi kapsar, hatta acemilerin kendilerini geliştirmesinde büyük rol oynayabilir. Her halükarda tüccarın temel ticaret bilgisine sahip olduğu varsayılır.

Sosyal Kripto Ticaretinin Artıları

  • Tüm istatistikleri inceleyerek en iyi göstergeyi veya tüccarı seçebilirsiniz.
  • Zamandan tasarruf edersiniz.
  • Yeni başlayanlar için iyi bir yöntemdir.
  • Diğer tüccarlarla iletişim halinde olarak ticaret daha iyi öğrenilebilir.
  • İşlemlerini paylaşan başarılı tüccarlar için potansiyel bir ek gelir kaynağıdır.

Sosyal Kripto Ticaretinin Eksileri

  • Sinyal sağlayıcılar, diğer tüccarlar ve lider tüccar, yanıltıcı, zarara sebep olan ticaret yapabilir.
  • Sermayenizin büyük bölümünü veya tamamını kaybedebilirsiniz.
  • Sadece başka tüccarların işlemlerini kopyalayarak tek başınıza iyi bir kripto tüccarı olamazsınız.

Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu