Stars Arena – Geleceğin Sosyal Medya Dünyasında Yeni Adres

Sosyal medyada merkeziyetsizlik devrimine katkıda bulunan blok zinciri tabanlı platformların son öncüsü: Stars Arena.

Son zamanlarda blok zinciri üzerine kurulan sosyal medya uygulamalarının sayısı ve bunlara gösterilen rağbet arttı. Sosyal medyada bir merkeziyetsizlik devrimi için uğraşan bu uygulamalardan en yenisi Stars Arena. Stars Arena, Avalanche blok zincirinde yer alan yeni bir kripto sosyal medya platformudur.

SocialFi (sosyal finans) alanında en hızlı büyümeyi elde eden Stars Arena, geçtiğimiz aylarda yayına giren Friend.tech’e rakip olmak için onun klonu olarak piyasaya girdi. Hemen ardından Friend.tech’i geride bırakmayı başaran uygulama, potansiyelini birkaç günde kanıtlamayı başardı.

Stars Arena Nedir?

Stars Arena - Geleceğin Sosyal Medya Dünyasında Yeni Adres 2

Stars Arena, içerik üreticilerin paylaşımları üzerinden para kazandıkları, yenilikçi bir yaklaşıma sahip, hızla popüler olan yeni bir sosyal paylaşım platformudur. İçerik üreticileri burada ürettikleri içerikleri görüp onlarla etkileşime geçmek isteyen takipçilerine bilet olarak isimlendirilen paylaşımları satarak para kazanırlar. Avalanche’ın ölçeklenebilir ve hızlı blok zinciri içinde yer alan bu işlemler, birbirine bağlı bir topluluk, dijital varlıkların güvenli ve şeffaf şekilde takas edilmesi gibi merkeziyetsiz ekonomi bileşenlerine ulaşmamızı sağlar.

Avalanche’ın kripto para birimi $AVAX aynı zamanda bu uygulamanın da yerel para birimidir. Kullanıcılar $AVAX kullanarak bilet satın alabilir, sevdikleri içerik üreticilerinin veya influencer’ların bağlantılarını güçlendirmek için onlara bağış yapabilir. Bir kullanıcının biletini satın aldığınızda diğer bilet sahipleriyle birlikte o kullanıcının özel sohbet odasına erişebiliyorsunuz. Bu, pasif tüketici olmaktan ziyade aktif bir topluluk katılımcısı olmanızı sağlıyor.

İnternette içerik üreticileri içeriklerinden para kazanmak için sürekli yeni yollar ararken Stars Arena gibi takipçilerin doğrudan içerik üreticisine değer sağladığı bir platform, gelişen topluluk, blok zinciri destekli para kazanma ve hareketli pazar sayesinde öne çıkıyor.

Blok Zincirinin Dönüştürücü Gücü

Stars Arena - Geleceğin Sosyal Medya Dünyasında Yeni Adres 3

Stars Arena, blok zincirinin ve kripto paraların sadece ticaret ve ekonomi ile sınırlı olmayan dünyasını daha fazla yeni kullanıcıya açıyor. Blok zinciri teknolojisi çok yönlü bir şekilde gelişiyor. Yeni sosyal medya platformlarında yer almak isteyen ama blok zinciri evreninden habersiz olan birçok yeni kullanıcı, Stars Arena ile geleneksel sınırları aşarak kripto dünyasına giriş yapıyor.

Standart kripto merkezli uygulamalar uzmanların ticaretlerine odaklanırken Stars Arena’nın odak noktası amatörler, meraklılar, profesyoneller, yaratıcılar ve daha fazlasının bulunduğu bir merkeziyetsiz paylaşım ekonomisi yaratmak. Değer alışverişi oldukça çekicidir ve Stars Arena iyi bir gerçek dünya kullanım alanı elde etmiştir.

Stars Arena Kullanmanın Avantajları

Stars Arena, hem içerik üreticileri hem de takipçileri için birçok avantaj sunuyor:

  • İçerik üreticileri ilk defa blok zinciri teknolojisi sayesinde içeriklerinden doğrudan gelir elde edebiliyor.
  • Takipçiler sevdikleri içeriklerle yakından ilgilenebiliyor ve onlara destek olabiliyor.
  • Platform merkeziyetsiz bir yapıda olduğu için tüm işlemler şeffaf ve adil şekilde gerçekleşiyor.
  • Avalanche blok zinciri sayesinde işlemler son derece hızlı ve ucuz oluyor.
  • Kullanıcılar kendi aralarında etkileşime girerek zengin bir topluluk deneyimi yaşıyor.

Stars Arena ile Para Kazanma

Stars Arena - Geleceğin Sosyal Medya Dünyasında Yeni Adres 4

Stars Arena, adil bir dijital ekonomi tasarlamıştır. İçerik oluşturucuların içerikleri, ekosistemin en önemli noktasıdır. İçerik oluşturucular, aboneliklerin fiyatını ve süresini kendi belirleyebilir. Ayrıca gelir paylaşım yüzdesini düzenlemek de içerik oluşturucuların elindedir. Bunların şeffaf ve halka açık olarak yapılması, geleneksel platformlara kıyasla daha adil bir gelir modeli elde etmeye yarıyor. Bağış özelliği sayesinde kullanıcılar sevdikleri içerik üreticilerine doğrudan para transferi yaparak onları destekleyebiliyor. Değer alışverişi yapmak ve içeriklerini kitlelere yaymak isteyen yeni kullanıcıların ilgisini çekmeye devam ederse bu uygulama sayesinde kripto alanına yüz binlerce yeni kullanıcı gelebilir.

Avalanche blok zinciri üzerine kurulan Stars Arena, çok hızlı işlem süreleri ve minimum işlem ücretleri ile çalışır. Kriptoya yeni gelenlerin Bitcoin veya Ethereum blok zincirleri gibi yavaş, ölçeklendirilemeyen ağlar yerine Avalanche gibi ölçeklenebilir bir ağ ile tanışması ortamı daha az korkutucu hale getirir. Kullanıcı deneyimi de ölçeklenebilirlikle aynı oranda artar.

 

Gelir Paylaşımı ve Abonelik Sistemi

Stars Arena’nın adil ekonomik modelinde gelirleri hissedarlarla paylaşma seçeneği var. İçerik oluşturucular, abonelik fiyatını ve süresini belirledikten sonra yeni abonelerden elde ettikleri gelirlerin bir bölümünü hissedarlarına dağıtmayı tercih edebilir. Bu, daha fazla kullanıcının bilet satın almasına ve daha çok içeriğin oluşturulmasına teşvik edecektir. Hissedarlar, herhangi bir yatırımcının kazancından ne kadar pay alabileceklerini hesaplayabilirler.

 

Stars Arena Airdrop

Stars Arena, platformda aktif kullanıcıları ödüllendirmek amacıyla haftalık airdrop kampanyaları düzenliyor. Katılımcılar platformda yaptıkları etkileşimler (içerik paylaşımı, yorum yapma, bilet satın alma vb.) ile puan toplayabilirler. Topladıkları puana göre belirlenen oranlar dahilinde $AVAX tutarlarında ödül kazanabilirler. Böylece kullanıcıların platformda aktif kalmaları teşvik ediliyor.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Haftanın En İyi DeFi Coinleri (21 - 27 Mart)

 

Parafinansal Hizmetler

Stars Arena, gelecekte para finansal hizmetlere de ev sahipliği yapmayı hedefliyor. Örneğin içerik üreticilerinin fotoğraf, video gibi bazı içerik türlerini NFT’ye dönüştürmelerine ve satmalarına olanak tanınacak. Ayrıca puan tablosu gibi oyunlaştırılmış özellikler de eklenebilir. Bu sayede hem içerik üreticilerine yeni gelir kapıları açılmış olacak hem de kullanıcı deneyimi zenginleştirilecek.

 

Stars Arena’ya Nasıl Kayıt Olunur?

Stars Arena - Geleceğin Sosyal Medya Dünyasında Yeni Adres 5

Profil oluşturma: Stars Arena’ya web sitesini kullanarak, uygulamayı indirerek veya X (Twitter) hesabınız aracılığıyla kaydolabilirsiniz. Profilinizi tamamlarken uzmanlığınızdan, takipçilerinize sunabileceklerinizden ve becerilerinizden bahsedin.

Profili tanıtma: Profilinizi halihazırda var olan diğer sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak kitlenizi Stars Arena’ya çağırın. Diğer içerik oluşturucularla ortaklık yapmak ve soru – cevap etkinlikleri düzenlemek faydalı olabilir.

İçerik oluşturun: Yeni takipçileri profilinize çekmek için sürekli olarak benzersiz ve kaliteli içerikler oluşturmalısınız. İçerik kalitenizle bağlantılı olarak bilet fiyatınız da artacaktır.

Etkileşimi yüksek tutun: Platformu etkin şekilde kullanın. Başkalarının biletlerini satın alın, gönderilerini yeniden paylaşın, beğenin, yorum yapın, $AVAX kazanın ve bahşiş bırakın.

Stars Arena’ya Progressive Web App (PWA) teknolojisiyle geliştirilen bir mobil uygulama entegre edildi. Böylece kullanıcı deneyimi mobilde de zenginleştirildi. Mobil uygulama sayesinde platform daha geniş kitlelere ulaşabiliyor. Stars Arena’ya kaydolarak kazanmaya başlamak için $AVAX yatırma şartı yoktur.

 

Stars Arena Gelecek Potansiyeli

Merkeziyetsiz bir sosyal platform olan Stars Arena, içerik oluşturma ve gelir ekonomisi üzerine yeni şeyler vaat ediyor. Eğer farklı kategorilerden yeni influencer’lar, içerik oluşturucular, meraklılar ve uzmanlar bu platforma gelirse topluluğun büyümesi ve uygulamanın gelişmesi mümkün. Yol haritası, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve yeni özellikler sunmak ile alakalı adımlara sahip. Gelecekte hala iyi bir uygulama olmaya devam etmesi için yeni kullanıcılar çekmeye devam etmesi lazım.

Platform yönetimi, gelecek dönemde ünlü influencer’lar ve dizi – film yapımcıları ile iş birlikleri planlıyor. Böylece geniş kitlelere ulaşılması ve yeni kullanıcı segmentlerinin çekilmesi hedefleniyor. Ayrıca dijital varlık yönetimi, sanal gerçeklik uygulamaları ve blok zinciri oyunlarıyla entegrasyonlar da geliştirilecek. Vizyonları, Stars Arena’yı dünyanın önde gelen merkeziyetsiz sosyal medya platformlarından biri yapmak.

 

Moderasyon Sistemi

Stars Arena’da yayın politikası ihlali yapan içeriklere müdahale etmek için otomatik ve insan moderasyonu birlikte kullanılıyor. Özel sohbet odalarında ya da gönderilerde uygunsuz içerik paylaşan kullanıcılar uyarılabiliyor ve devamında platformdan uzaklaştırılabiliyor. Moderatörler ise içerik yayıncısı statüsüne sahip üst düzey kullanıcılar arasından seçiliyor.

 

Güvenlik Sorunları ve Çözüm Yolları

Ekim ayında yaşanan saldırı sonucunda platformun yer aldığı akıllı sözleşmedeki bir açıktan yararlanan siber saldırgan 3 milyon dolar değerinde kripto çaldı. Ancak takip eden günlerde, yazılım güvenliği konusunda çalışmalar yapıldı. Ağ güvenliği artırıldı ve yeni siber saldırılara karşı önlemler alındı. Böylece platform kullanıcılarının paralarının ve verilerinin daha güvende olması sağlandı. Platform yönetimi saldırganla anlaşarak zararı %90 oranında telafi etti. Yeni çoklu imzalı cüzdanlar kullanılmaya başlandı. Üçüncü taraf güvenlik firmalarıyla anlaşılarak sistemler sürekli kontrol edilmeye başlandı. Böylece benzer saldırıların önlenmesi hedefleniyor.

Güncel olarak platform yeniden kullanıma açıldı ve sorunsuz şekilde çalışmaya devam ediyor. Güvenlik konusunda sürekli iyileştirmeler yapılmaya devam ediliyor.

 

Son Düşünceler

İçerik üreticilerin içeriklerinden para kazanmaları için yenilikçi bir yol sunan Stars Arena, dünyadaki tüm sosyal medya kullanıcılarına blok zincirinin sadece kripto paralar ve ticaretle alakalı olmadığını gösteriyor. Eğer uygulama gelişmeye ve büyümeye devam ederse kripto paraların ve blok zinciri teknolojisinin ana akımda yaygınlaşmasına katkı sağlar. Uygulamanın yapması gereken inovasyonu sürdürmek ve kullanıcılar için daha güvenli bir ortam sağlamak.

Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu