Steem (STEEM) Nedir? Steem (STEEM) Geleceği ve Yorum 2022

Steem (STEEM) Nedir?

Steem, merkezi olmayan sosyal medya platformları için oluşturulmuş bir ekosisteme güç veriyor.

Steem üzerine inşa edilen ilk blockchain sosyal medya projelerinden bazıları Steemit, D.tube ve Dlive idi. Platformun geliştiricileri, sosyal medya uygulamaları için Steem blok zincirini kullanmaya ek olarak, merkezi olmayan finans (DeFi) ve blok zincir oyunları gibi çeşitli kullanım durumlarını desteklemek için başka merkezi olmayan uygulamalar (dApp’ler) oluşturdular.

Steem blok zinciri üç varlık kullanır: Steem, steem gücü (SP) ve dolar steem blok zinciri (SBD). Genellikle “sosyal blok zinciri” olarak anılan Steem, sıfırdan blok zincir tabanlı blog ve sosyal medya platformlarını güçlendirmek için tasarlandı.

Steem blok zinciri, saniyede 10.000 işlem (TPS) talep edilen bir verime ve üç saniyelik bir blok süresine sahiptir. Steem, Steem ağında doğrulayıcı olan “tanıklara” blok ödüllerinin nasıl verildiğini görmek için Hisse Kanıtı (DPoS) fikir birliği mekanizmasını kullanır.

Diğer DPoS blok zincirlerinden farklı olarak, yeni oluşturulan stake ödülleri, kullanıcılara Steem tarafından desteklenen merkezi olmayan sosyal ağlarda ve merkezi olmayan uygulamalarda (dApps) içerik oluşturmaları ve bunlarla etkileşim kurmaları için ödeme yapan bir ödül havuzuna gönderilir. Bu ödül, içeriği oluşturan kullanıcılar ile içeriği yöneten ve sürdüren kullanıcılar arasında eşit olarak paylaştırılır.

Steem’in kurucu ekibi, platformun bağış toplama modelinin, okuyucuları ve diğer kullanıcıları ücretsiz alternatiflere yönlendirebilecek mikro ödemeler, ipuçları veya ücret duvarlarından daha merkezi olmayan sosyal medyaya daha uygun olduğuna inanıyor. Ek olarak, Steem modeli, kullanıcılarını içerik oluşturma, oylama ve yorum yapma konusunda ödüllendirir. İçeriği ne kadar iyi düzenlediğinize bağlı olarak ve Steem uygulamalarını popüler hale gelmeden önce keşfederek de ödüller kazanabilirsiniz.

Steem blok zinciri, üç yerel dijital varlığa dayanmaktadır: steem (STEEM), steem gücü (SP) ve dolar steem blok zinciri (SBD). Bu yöntem, bir hesap birimine ve istikrarlı bir değer deposuna sahipken paydaşları ödüllerle teşvik etmeyi amaçlar. Steem blok zinciri 2016 yılında ön madencilik yapılmadan başladı ve başlangıçta STEEM’i dakikada yaklaşık 800’de ve ilk enflasyon oranı yüzde 9,5’te dağıttı; bu, enflasyon yıllık %0,95’lik statik bir düzeye ulaşana kadar yılda yaklaşık yüzde 0,5 oranında azalacaktır.

Steem blok zincirinin temel varlığı olan STEEM, DPoS doğrulayıcıları için bir blok ödülü olarak kullanılır ve yeni piyasaya sürülen STEEM’in çoğunluğu, yönetilen, içerikle ilgili bir ödül havuzuna harcanır. STEEM, Steem blok zincirinin hesap birimi ve kripto para birimidir.

Steem güç sahipleri, aldıkları oy sayısına göre ödüllerin konumu üzerinde daha fazla etkiye sahiptir. SP sahiplerine ayrıca her yıl ‘Yeni Üretilen STEEM’ verilir, ancak bu sayı değişebilir. SP kazanmanın ana yolu, STEEM’e en az 13 hafta bahis yapmaktır. Bu uzun vadeli göreceli haklar programı, STEEM’i SP’ye dönüştürür ve “güçlendirme” olarak adlandırılır. Ayrıca “kapatma” adı verilen bir adımda SP’nizi tekrar STEEM’e dönüştürebilirsiniz.

Dolara hafifçe sabitlenen SBD, ABD dolarını izleyen bir sabit para olarak tasarlandı. SBD, STEEM’e dönüştürülebilir ve geri alacağınız STEEM miktarı piyasa güçlerine bağlıdır.

Borsalarda Steem ile ilgili varlıkları satın alabilir veya bir DPoS doğrulayıcısı olarak kazanabilirsiniz, ayrıca STEEM tarafından desteklenen blockchain sosyal medya platformunda zaman ve emek harcayarak STEEM kripto kazanabilirsiniz. Ne kadar çok oy alırsanız, o kadar çok ödül alırsınız.

Topluluk kaynak kullanımındaki bu gelişme, kullanıcı etkileşimi ve ağın büyümesi için çok önemli kabul ediliyor. Sahip olduğunuz Steem gücü miktarı da Steem ekosisteminde önemli bir rol oynar, daha fazla SP ile daha fazla ödül alırsınız. Daha az sıklıkla oy kullanan SP sahibi her oyda daha fazla ağırlığa sahipken, daha sık oy verenlerin oy ağırlıkları eşit olarak dağıtılır.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Ellipsis (EPX) Nedir? Ellipsis (EPX) Geleceği ve Yorum 2022

Taraftarlar, SBD ve SP arasında eşit oranda ödül kazanır; Bu yapı, içerik oluşturuculara hem anında parasal bir ödül hem de ağın kendisinde bir pay vermek için tasarlanmıştır. İçerik oluşturucular, bu ödeme yöntemini seçerlerse ödüllerini SP’de talep etme seçeneğine de sahiptir.

Blockchain Steem, ağın büyümesini artırmak için ücretsiz işlemleri teşvik eder. Steem’in yaratıcıları, kullanıcıların merkezi olmayan bir sosyal medya platformunda içerikle etkileşime girmesi ve içerik hakkında yorum yapması için hiçbir engel olmadığına inanıyor. Araştırmalar, mikro ücretlerin bile kullanıcılarda endişe yaratabileceğini ve blockchain tabanlı sosyal medya platformlarının potansiyel uygulayıcılarını katılmaktan caydırabileceğini göstermiştir.

İstenmeyen posta saldırılarını önlemek için herhangi bir işlem ücreti olmadığından, Steem blok zinciri bu tür sorunları önlemek için bir bant genişliği daraltma mekanizması kullanır. İçeriği görüntülemek, tahsis edilen bant genişliğini tüketmezken, kullanıcıların yorum yapma, tepki verme veya para transferi gibi eylemlerde bulunmak için her hafta sınırlı miktarda bant genişliği vardır. Daha fazla SP’ye sahip kullanıcılar daha fazla bant genişliğine sahip olacak.

Steem Genel Bilgiler

  • Kurucusu: Dan Larimer
  • Yayınlanma Yılı: 2016
  • Blok ZinciriBlockchain
  • Toplam Arzı: 409,190,981
  • Dolaşımdaki Arzı: 394,951,699
  • Piyasa Değeri: ₺ 1,708,090,025
  • En Düşük Fiyat: ₺ 3.13
  • En Yüksek Fiyat: ₺ 15.09
  • Proje Amacı: Sosyal medya platformlarının hiçbir şey yapmadan tüm geliri almasına yanıt olarak oluşturulmuş bir projedir. Amaçları, sosyal platform kullanıcılarının verilerini kontrol etme ve paylaşma karşılığında kripto para kazanmalarına izin vermektir.

Steem Geleceği

Kripto para yatırımcıları, STEEM coine yatırım yapmadan önce bu projeyle ilgili uzmanların görüş ve yorumlarını merak ediyor. Aşağıdaki ifadeler, STEEM’in geleceği hakkında deneyimli kripto uzmanları tarafından yapılan en son değerlendirmelerden alınmıştır.

Mining aracılığıyla yeni paraların üretildiği diğer blok zincirlerin aksine, Steem coinlerinin çoğunu (STEEM) yavru kedilere dağıtır. STEEM, protokolün ana parçasıdır. Ekip, girişlerine göre platformdaki kullanıcılara token dağıtır. Bu nedenle, STEEM coin fiyatı gelecekte daha yüksek seviyelere ulaşma potansiyeline sahiptir.

Herhangi bir kripto para birimine yatırım yapmadan önce bunların sadece bir tahmin olduğunu, kendi araştırmanızı yapmalı ve uzmanların görüşlerini dikkate almalısınız.

Steem Yorum

Steem blok zinciri tabanlı bir sosyal medya platformu olarak tasarlanırken, Steem’in merkezi olmayan borsada (DEX) sorunsuz transferleri ve yüksek hızlı dApp’i, oyun dApp’i, oyun tabanlı blok zinciri, merkezi olmayan kitle fonlaması ve bir dizi başka uygulama geliştiricilerini cezbetti.

Bu dApp’lerin çoğu kendi zincirlerine taşınırken, Steem blok zinciri düzenli olarak yüz milyonlarca dolarlık piyasa değeri olan birleşik varlıkları destekler. Birçok Steem tabanlı proje kendi zincirlerine taşınmış olsa da, kripto alanında böyle bir süreç oldukça yaygındır. Örneğin, başlangıçta Ethereum üzerine inşa edilen birçok proje, diğer zincirlerde veya kendi başlarına evler bulmuştur. Tron’un 2020’yi devralması konusundaki tartışmalara rağmen, birçok proje dApp’e bağlı kalmaya devam ediyor ve Steem ve sürekli gelişen ekosistemi konusunda tutkulu.

Steem Nereden ve Nasıl Alınır?

Steem’i güvenli olarak alabileceğiniz bazı büyük borsalar aşağıdaki gibidir:


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu