Şubat Ayında En Çok Kazandırabilecek Bitcoin Alternatifi 5 Altcoin

2023 senesi, sert kripto kışı ile geçen 2022’nin ardından kripto piyasasına yeşil grafikler getirdi. Seneye 827 milyar dolar toplam kripto para piyasa hacmi ile girerken Ocak ayının sonunda 1 trilyon 100 milyar doları aştıktan sonra %1,8’lik düzeltme ile karşılaştık. Bu ayda Bitcoin %39 yükseliş ile ralliye öncülük ederken altcoinlerin büyük çoğunluğu da onu takip etti.

Yatırımcıları yüzünü uzun zaman sonra güldüren piyasada Şubat ayı çok kritik. Ayın başındaki FOMC toplantısından çıkacak faiz artırım oranı, sonraki enflasyon verileri ve kış şartları, yatırımcıların fonlarını riskli kripto piyasasına akıtmaya devam edip etmeyeceğinde belirleyici olacak. Bu içerikte Şubat ayında yükselmesi muhtemel 5 altcoin listesini inceleyeceğiz.

1. Solana (SOL)

Solana (SOL)

Solana, dApp’ler ve akıllı sözleşmeler oluşturmak için ölçeklenebilir, hızlı ve gelişmiş bir platform sağlayan açık kaynaklı bir blok zinciridir. Ethereum katili olarak adlandırılan bu platform, 2020’de hem Proof of Stake konsensüs mekanizması, hem de Proof of History algoritmasını birlikte çalıştırarak işlemleri yüksek derecede ölçeklendirecek şekilde tasarlandı.

Solana’nın benzersiz Tarih Kanıtı algoitması, ağa gönderilen işlemlerin öncesinde ve sonrasında başka işlemler olduğunu kanıtlayan değişik bir zaman damgası düzeni tutuyor. Kimi zaman bu algoritmanın da sebep olduğu kesintiler yaşansa da Solana ağı bilinen en hızlı blok zinciri ağlarından biri.

Solana’ya normalde olması gerektiğinden çok daha merkezi olduğu, ağ kesintilerinin sık ve uzun yaşandığı, FTX Ventures gibi sermayeler tarafından yönetildiği iddiaları yöneltiliyordu. Ortalama $33’dan işlem görürken FTX’in iflas etmesiyle olağanüstü değer kaybederek $9,60’a kadar düşen SOL coin fiyatı, buradan toparlanmayı başararak 30 Ocak günü $24,31’dan fiyatlandı.

En büyük yatırımcısının piyasadan silinmesine ve birçok protokolü ile merkeziyetsiz borsası Serum’un da büyük zarar görmesine rağmen tahribattan güçlü şekilde çıkan Solana, Kasım 2021’deki yaklaşık $260’lık zirvesi göz önüne alındığında hala yeterli değeri bulamadı. Şubat ayında Solana (SOL) yakından takip edilmeye devam etmeye değer bir proje.

2. Numeraire (NMR)

Numeraire (NMR)

Numeraire, kullanıcıların Ethereum ağı üzerinde hisse senedi ticareti yapabilmesini sağlayan bir protokoldür. Kullanıcılar, blok zinciri teknolojisini kullanan, yapay zekaya dayalı veri bilimci ağı tarafından sağlanan tahminlere dayalı alım satım yapabiliyor. San Francisco merkezli Numerai şirketi tarafından kurulan proje, kullanıcıların hisse senedi piyasaları hakkında işlem algoritmaları göndererek herkesin en olası sonuca bahis oynamasını sağlayan haftalık bir turnuva düzenliyor.

Proje aynı zamanda belirli ticaret stratejilerini destekleyen borsa tekniklerine göre sinyal hizmeti de veriyor. Numerai, uygulama ağı üyelerinden alınan tüm tahminleri içeren “meta model” olarak adlandırılan bir yapay zeka modeli kullanır. Ekosistem, Ethereum blok zincirindeki bir akıllı sözleşmeler koleksiyonu olan Erasure protokolü üzerine inşa edilmiştir.

Aralık ayının ilk haftasında ani yükselişle $19’ın üzerine çıkan NMR fiyatı, daha sonra $11,86’a kadar düşmüştür. Buradan itibaren toparlanan fiyat, son 30 günü %31,8 yükselişle geçerek $16,30’a ulaşmıştır. Önümüzdeki ay, yapay zeka destekli kriptoların trend olmasının da etkisiyle Numeraire (NMR), yükseliş trendini daha dik bir çizgiye çevirebilir.

3. NFT Soccer Games (NFSG)

NFT Soccer Games (NFSG)

NFT Soccer Games, Avalanche’ın ölçeklenebilirliğinden yararlanarak geliştirilen, ağ üzerindeki en eğlenceli oyunlardan biridir. Özellikle Championship Manager ve SEGA’nın Football Manager oyunlarını seven futbol ilgililerine hitap eden oyun, oyna – kazan konseptine sahiptir. Bu, rakiplerinizi maçlarda yenerek, oyuncularınıza antrenman yaptırarak, hazırlık maçları oynayarak ve turnuvalarda derece yaparak kripto ödülleri kazanabileceğiniz anlamına gelir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Tanınmış Teknoloji Yatırımcısı Uyardı: 2022'den Önce Dogecoin'lerinizden Kurtulun

Avalanche tabanlı bu kripto, Avalanche’ın Amazon AWS ve diğer büyük firmalarla yaptığı endüstriyel işbirliklerine cevap olarak AVAX ile birlikte büyümesini sürdürmektedir. Oyun içindeki öğelerin mülkiyetini ve kontrolünü NFT’lerle oyuncuların kendisine veren NFT Soccer Games, herkesin kendi NFT futbolcularından oluşan kadrolar kurabilmesini sağlıyor.

Kadrosunu tıpkı gerçek dünya gibi eğiterek geliştiren kullanıcılar aynı zamanda futbolcularına maçlarda işe yarayacak özellikler de ekleyebiliyor. Yeni yılda piyasanın geri kalanından daha fazla büyümeyi başaran NFSG token, son 1 günde %50 yükseliş yaşadı.

Şubat Ayında En Çok Kazandırabilecek Bitcoin Alternatifi 5 Altcoin 2
NFSG – Pangolin Exchange

Chiliz ağına geçme hazırlıklarını sürdüren NFSG, toplamda 25 bin dolar marketcap ile yatırımcıların ilgisini çekiyor.

4. Shiba Inu (SHIB)

Shiba Inu (SHIB)

Shiba Inu, Dogecoin’e rakip olması amacıyla Ethereum blok zinciri üzerinde geliştirilmiş bir meme tokendır. Özellikle Twitter ve Reddit’te milyonlarca kullanıcıdan oluşan büyük topluluğu olan SHIB, başlarda yalnızca şaka amaçlı üretilmiş bir kripto para olsa da daha sonra oldukça gelişmiş bir ekosisteme sahip oldu. Proje şimdilerde kendi ekosistemini Ethereum üzerinde ölçeklendirmek için Shibarium isimli katman 2 blok zinciri ve SHIB: The Metaverse isimli açık dünya metaverse oyunu üzerinde çalışıyor.

Shiba Inu’nun ekosisteminde BONE ve LEASH isimli iki kripto daha bulunuyor. Aynı zamanda ShibaSwap isimli bir DEX’e de sahip ekosistem, katman 2 zinciri geldiğinde binlerce yeni dApp’e ve protokole ev sahipliği yapabilir. Geliştiriciler, yükseltmenin çok yakın bir tarihte hayata geçirileceğini söylüyor.

Ocak ayında %45 yükselen SHIB fiyatından bir adet sıfır silindi. ATH’sine ulaşmak için 7,35 kat, bir sıfır daha silmek için 8,5 kat daha değerlenmesi gereken token’ın nihai hedefi ise $0,01 fiyatına ulaşmak.

5. Polkacity (POLC)

Polkacity (POLC)

Polkacity, Polkadot tabanlı bir NFT ve DeFi platformudur. Sanal bir şehri ve çeşitli etkileşim deneyimlerini içerek platformda kullanıcılar sanal taksiler, enerji istasyonları gibi sanal varlıklarla PolkaCity’e güç verirken bir yandan kripto kazanıyorlar.

Enerji istasyonu, taksi, hizmetler, ETC gibi varlıklar arasından seçim yaparak bu şehirde sanal ticarete başlayabilir, bir otel işletebilir, kârınızla daha büyük yatırımlar yapabilirsiniz.

Oyun, artırılmış gerçekliğe ve 3D’ye odaklanmış, tasarımlarda ise ilhamını efsane oyun Grand Theft Auto’dan (GTA) almıştır. Restoran ve limuzin gibi yüksek dereceli sanal varlıklara sahip olan yatırımcılardan biri, iki kez NBA All-Star olan Baron Davis’tir. Polkacity, Polkadot’un yanı sıra BNB Smart Chain ve Ethereum üzerinde de çalışmaktadır. Son güncellemede restoran, alışveriş merkezi ve gece kulübü gibi işletmelere balıkçı dükkanı ve kozmetik mağazası gibi çeşitler de eklenmiştir.

VR (sanal gerçeklik) ve AR (artırılmış gerçeklik) teknolojilerinin öneminin artmaya devam ettiği dünyada Polkacity gibi gelişmekte olan ve henüz değerini bulmamış olan bir 3D metaverse projesi gözardı edilmemeli. 2023’le birlikte Aralık sonundaki fiyatını neredeyse ikiye katlayan Polkacity (POLC), sonrasında bir fiyat düzeltmesi yapmış olsa da Ocak ayında %74 değer kazanmıştır.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu