sUSD (SUSD) Nedir? sUSD (SUSD) Geleceği ve Yorum 2022

sUSD Nedir?

sUSD, Synthetix protokolü tarafından desteklenen sentetik token’dır. ABD dolarının fiyatını Chainlink’in merkezi olmayan oracle ağı tarafından desteklenen bir fiyat akışı aracılığıyla takip ederek, sUSD, DeFi platformlarındaki en önemli mekanizma biri olarak belirtiliyor.

Stablecoin’ler, piyasa korkusu ve belirsizlik zamanlarında yatırımcılar için güvenli bir sığınak görevi görür. Bu kripto para birimleri, dijital ve gerçek dünyadaki operasyonları nedeniyle yatırımcıların radarında olmaya devam ediyor. Stablecoin’ler, güvenlik ve gizliliği vurgularken kripto para birimlerinin anında işlem görmesine izin verir. Fiyatları dolar gibi fiat para birimlerine sabitlendiğinden, daha geniş kripto pazarından daha az oynaktırlar. Son zamanlarda trend olan token bu stabilcoinlerden biri olarak öne çıkıyor.

sUSD, 1 USD fiyatını izleyen bir token’dır. Token’ın arkasında Synthetix protokolü vardır ve bu platform sUSD gibi birçok kripto para birimine ev sahipliği yapmaktadır. Synthetix ise türev likidite protokolü olarak tanımlanıyor. Synthetix, Ethereum’a dayalı merkezi olmayan bir sentetik varlık madenciliği protokolüdür. Bu sentetik varlıklar, bir sözleşmede kilitlendiğinde sentetik varlıkların (Synth’lerin) serbest bırakılmasına izin veren Synthetix Ağ token’ları (SNX) tarafından desteklenir.

Bu birleştirilmiş teminat modeli, kullanıcıların bir karşı taraf ihtiyacını ortadan kaldırarak akıllı sözleşmelerle doğrudan Synth’ler arasında geçiş yapmalarına olanak tanır. Bu mekanizma, DEX’lerin karşılaştığı likidite sorunlarını çözmeyi amaçlamaktadır. Açıklamalara göre Synthetix şu anda sentetik fiat para birimlerini, kripto para birimlerini ve emtiaları desteklemektedir.

SNX sahipleri, Synthetix.Exchange’teki faaliyetler tarafından üretilen ücretlerin ağa katkılarına göre orantılı bir pay ödedikleri için token’larını stake etmeye teşvik edilir. Ağ erişimi sağlar ve SNX token’larının değerinin hesaplandığı Synth borsaları tarafından oluşturulan ücretleri toplar. Ayrıca, Synthetix.Exchange üzerinde işlem yapmak, yatırımcıların SNX’i elinde tutmasını gerektirmez.

Yapılan açıklamalara göre Synthetix.Exchange’te işlem yapmak, merkezi borsalara ve defter bazlı DEX siparişine göre birçok avantaj sunuyor. Bir emir defterinin olmaması, tüm işlemlerin P2C (eşler arası) işlemler olarak bilinen bir sözleşme kapsamında yürütüldüğü anlamına gelir. İçerik, bir oracle tarafından sağlanan bir fiyat beslemesi aracılığıyla bir döviz kuruna sabitlenir ve Synthetix.Exchange dApp kullanılarak dönüştürülebilir. Bu, sistemdeki teminat tutarının tamamına kadar sınırsız likidite, kayma ve izinsiz çevrimiçi işlemler sağlar. sUSD, platform tarafından bu amaçlar için verilen bir kripto para birimi olarak da tanımlanmaktadır.

Chainlink’in merkezi olmayan ağı tarafından sağlanan fiyat bilgileri aracılığıyla ABD Dolarının fiyatını takip eder. Merkezi olmayan ve likit bir stabilcoin olan token, Curve platformu da dahil olmak üzere merkezi olmayan finans (DeFi) ekosistemine entegre edilmiştir. Kwenta veya Synthetix.Exchange’te, Synthetix protokolüne özgü diğer kripto para birimlerini satın almak için herhangi bir arbitraj olmadan işlem görebilir. Bir türev likidite protokolü olan Synthetix protokolü, Ethereum blok zincirine dayalı sentetik bir varlık ihraç platformu görevi görür. Platformda birçok kripto para birimi bulunmaktadır. Bu protokolde, stabilcoin sUSD bir “borç bonosu” olarak işlev görür. Kullanıcılar, stabilcoinler yazdırarak protokoldeki tüm toplu varlıkların borç payını alır.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   NFT Basmak İçin En İyi Platformlar

sUSD Genel Bilgiler

  • Kurucusu: Kain Warwick
  • Kuruluş Yılı: 2017
  • Blok ZinciriEthereum
  • Toplam Arzı: 142,399,574
  • Dolaşımdaki Arzı: 107,241,403
  • Piyasa Değeri: ₺ 1,804,184,846,82
  • En Düşük Fiyat: ₺ 16,10
  • En Yüksek Fiyat: ₺ 39,85
  • Proje Amacı: sUSD, Synthetix protokolü tarafından desteklenen bir token’dır. Chainlink’in merkezi olmayan ağ tarafından desteklenen fiyat bilgileri aracılığıyla ABD Dolarının fiyatını takip eder.

sUSD Geleceği

Token, özellikle arkasındaki arka plan sayesinde dikkat ve güven kazanıyor. Ayrıca token’ın dolara dayalı olması da yatırımcıların dikkatini çeken bir diğer nokta. Stabilcoin SUSD’nin geleceği parlak olsa da, piyasada bu alandaki rekabetin çok yüksek olduğunu belirtmek gerekir. Diğer stablecoin’lerle karşılaştırıldığında, token güçlü bir şirket tarafından destekleniyor.

Token, 1 dolarlık fiyatı izleyen bir stabilcoin’dir. SUSD’nin arkasında Synthetix protokolü vardır ve platform sUSD gibi birçok kripto para birimine ev sahipliği yapar. Öte yandan Synthetix, türev likidite protokolü olarak tanımlanan Ethereum’a dayalı sentetik varlık ihraç etmek için merkezi olmayan bir protokoldür. Kripto analistleri, bu şekilde geliştirilen token hakkında olumlu geri bildirimler veriyor. Herhangi bir kripto para birimine yatırım yapmadan önce bunların sadece bir tahmin olduğunu, kendi araştırmanızı yapmalı ve uzmanların görüşlerini dikkate almalısınız.

sUSD Yorum

Token, özellikle arkasındaki platform nedeniyle dikkat çekiyor ve güven kazanıyor. Ayrıca token’ın dolara endeksli olması da yatırımcıların ilgisini çeken bir diğer nokta. Yatırımcılar, dolar destekli olduğu için sUSD’nin güçlü bir şekilde değerlenmesini beklemiyor, ancak aynı zamanda yatırım amaçlı da değerlendiriliyor.

Stabilcoin’in bir parçası olan Coin, değerleri ABD dolarının fiyatına entegre edilerek sabitlenen bir kripto para birimidir. Bu özelliği ile stabilcoin, alım satım/değişim, hesap birimi ve varlık depolama aracı gibi işlevler için uygun hale getirir.

sUSD Nereden ve Nasıl Alınır?

sUSD’ugüvenli olarak alabileceğiniz bazı büyük borsalar aşağıdaki gibidir:


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu