Tether, Karını Bitcoin’e Yatıracak

Dünyanın en büyük piyasa değerine sahip kripto parası Bitcoin’e odaklanan yeni bir yatırım stratejisi çerçevesinde, stablecoin ihraççısı Tether, stabilcoin rezervleri için bu aydan itibaren karlarının bir bölümünü kullanarak düzenli olarak Bitcoin (BTC) satın almaya başlayacağını açıkladı.

Tether, karlardan elde edilen gelirlerin yaklaşık %15’ini BTC alımına ayıracağını ve bu tokenları rezerv fazlasına ekleyeceğini belirtti. Ancak, stablecoin devi bu hesaplamada rezerv varlıklarının değer artışını dikkate almayacak. Şirketin yayımladığı bir açıklamaya göre, Tether, tüm Bitcoin varlıklarını kendisi saklayacağından herhangi bir üçüncü taraf saklayıcı kullanmayacak. Bitcoin rezervlerini koruma konusunda konuşan şirket, aşağıdaki ifadeleri kullandı:

Tether, felsefesi “Anahtarlar sizde değilse, Bitcoin sizin değil” olan bir anlayışa sahip olup, tüm Bitcoin varlıklarına ilişkin özel anahtarların sahipliğini üstlenir.

Tether, Bitcoin’i “değer deposu” olarak nitelendiriyor. Bu açıklama, Tether’ın birinci çeyrek için 1.5 milyar dolar net kar açıklamasından sadece birkaç gün sonra geldi. Bu miktar, rezervlerinin yaklaşık %2’sini oluşturuyordu. Yaklaşık %85’i nakit, nakit benzeri varlıklar ve diğer kısa vadeli mevduatlarda tutulmuş olup, çoğunluğu Hazine bonoları şeklindeydi.

Net karın aynı kalacağını varsayarsak, şirketin gelecekte yaklaşık olarak her ay 74 milyon dolar değerinde veya 2775 BTC satın alacağı anlamına gelir. Ancak ihraççı, “mevcut ve gelecekteki BTC rezervlerinin, Hissedar Sermaye Yastığı’nı aşmayacağını, ancak rezervleri güçlendireceğini ve çeşitlendireceğini öngörüyor.”

Ayrıca şirket, Bitcoin’in “geçmiş on yılda etkileyici getiriler” sağlamış ve uzun vadeli bir değer deposu olduğunu kanıtlamış olduğunu düşünüyor. Lider kripto para biriminin değeri son on yılda yaklaşık %22,000 artmış durumda ve şu anda BTC fiyatı 27,137 dolar civarında el değiştiriyor.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   MicroStrategy'den Yeni Bitcoin Hamlesi!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu