The Graph (GRT) Nedir? The Graph (GRT) Geleceği ve Yorum 2022

The Graph (GRT) Nedir?

The Graph (GRT), merkezi olmayan bir blok zinciri sorgulama ve indeksleme protokolüdür ve bilgiye erişim için koşullar oluşturmak üzere çeşitli blok zinciri uygulamalarından veri biriktirmek, işleme sokmak ve depolamak için kullanılan açık kaynaklı bir yazılımdır. Kullanıcılar, üçüncü bir tarafa ihtiyaç duymadan toplanabilecek API adı verilen alt grafikler oluşturabilir.

İlk başta Ethereum blok zincirinde başlatılan The Graph, geliştiricilerin merkezi olmayan uygulamalarının (D’apps) verimliliğini artırmak için ilgili verileri kullanmalarına yardımcı olma misyonuna sahiptir. GRT, Alt Grafikler olarak bilinen çeşitli göstergelerde depolamadan önce blok zincirinden gelen verileri analiz eder ve toplar ve herhangi bir uygulamanın protokolüne istek göndermesine ve anında yanıt almasına olanak tanır.

Verilere erişmeyi ve düzenlemeyi kolaylaştırmak için tasarlanmış Grafik Protokolü; Geliştiricilere uygulamalarını Blockchain üzerinde oluşturma yeteneği verir. Bu protokol tarafından sağlanan hizmet aracılığıyla, likidite akışları, geçmiş işlem hacimleri ve Ethereum tabanlı tüm token fiyatlarına ilişkin veriler sorgulanabilir.

Sorgular, Uygulamalar tarafından, kullanıcıların Haber Kaynakları için veri toplamak amacıyla orijinal olarak Facebook tarafından oluşturulan ve yaygın olarak kullanılan bir dil olan GraphQL aracılığıyla oluşturulur. Dizin oluşturucular ve aracılar olarak bilinen

Grafik kullanıcıları, ağa hizmet vererek verilerin işlenmesine ve bu verilerin son kullanıcılar ve uygulamalarla iletişimine yardımcı olur.

Web3 ekosistemindeki uygulamalar ve merkezi olmayan finans için API aracılığıyla veri sağlayan grafik veri dizini. Bunu yaparken Alt Grafikler olarak bilinen veri talebi tanımlarını dikkate alır ve hangi verilerin nasıl sınıflandırılması gerektiğini öğrenir. Burada kullanılan SubGraph konsepti, akıllı sözleşmelerin ne arayacağını, hangi olayların dikkate alınacağını ve bu verilerin nasıl eşleneceğini tanımlar.

ERC20 tabanlı bir Ethereum cüzdanı, Grafikleri (GRT) depolamak için yeterli olacaktır. Piyasada bulunan birçok kripto para borsası bunu desteklemektedir. Bu sayede oluşturulan hesap üzerinden GRT para yatırma ve çekme işlemleri daha güvenli bir şekilde yapılır.

Mevcut bakiyesini öğrenmek isteyen kullanıcılar, Ethereum cüzdanlarını da kullanmalıdır. Alım satım işlemleri mobil, web, masaüstü veya çevrimiçi cüzdanlar kullanılarak yapılabilir. The Graph ağındaki indeksleyiciler için GRT’yi stake etmek için Wallet Connect çerçevesini destekleyen bir mobil cüzdan veya tarayıcı tabanlı bir matemask cüzdan kullanılabilir.

Bu noktada yapılan tanımlara Alt Grafik bildirimi denir. Bunu yapmak için, indekslenecek veriler tanımlandıktan sonra Graph komut satırı kullanılır ve tanım dağıtılmış ağda saklanır. Ardından sunucu üzerinde serviste oluşturulan SubGraph için indeksleme aşamasına geçilir.

Grafik, Alt Grafikler olarak bilinen çeşitli metriklerde depolamadan önce blok zincirindeki verileri analiz yapar, toplar ve herhangi bir uygulamanın protokolüne istekte bulunmasına ve anında yanıt almasına olanak tanır.

Sorgular, kullanıcıların Haber Kaynakları için veri toplamak amacıyla orijinal olarak Facebook tarafından oluşturulan ve yaygın olarak kullanılan bir dil olan GraphQL aracılığıyla dapps tarafından oluşturulur.

Dizin oluşturucular olarak bilinen grafik kullanıcıları ve ağa hizmet sağlayan aktörler, verilerin işlenmesine yardımcı olur ve bu verileri son kullanıcılar ve uygulamalarla iletir.

Graph’ın yerel kripto para birimi olan GRT, ağ içinde veri bütünlüğünün güvenli olmasını sağlamak için kullanılır. Rollerini yerine getirmek için bir dizin oluşturucu, koruyucu veya başka bir yetkili kullanıcı GRT’ye bahis oynamalı ve karşılığında ağdan bir ücret almalıdır.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Seedify.fund (SFUND) Nedir? Seedify.fund (SFUND) Geleceği ve Yorum 2022

GRT token’larına sahip olan herkes, yazılımı etkileyen kararlara katılabilir ve platformun kullanımını yöneten önerilen kurallar için oy kullanabilir. Delegeler, kendi adlarına oy kullanmaları için oy haklarını başkalarına devrederler.

Daha da önemlisi, GRT, büyük ağ işlemleri için kullanılan tek kripto para birimidir. Örneğin, bir dizin oluşturucuya sorgu gönderen bir tüketici, GRT sorgu ücreti ödemek zorundadır.

Yönetici, işaret ettikleri alt parçalar için bir sorgu ücreti alır, dizin oluşturucu, sorgu ücretinin ve protokol ödülünün bir kısmını alır ve oluşturucu, İSO’dan kredi için endeksleme ücretinin bir kısmını alır.

The Graph (GRT) Genel Bilgiler

  • Kurucusu: Yaniv Tal, Jannis Pohlmann ve Brandon Ramirez,
  • Kuruluş Yılı: 2018
  • Blok ZinciriEthereum
  • Toplam Arzı: 10,057,044,431
  • Dolaşımdaki Arzı: 6.900.000.000
  • Piyasa Değeri: ₺ 12,697,284,620,82
  • En Düşük Fiyat: ₺ 1,56
  • En Yüksek Fiyat: ₺ 23,09
  • Proje Amacı: Ethereum altyapısında başlatılan The Graph, geliştiricilerin merkezi olmayan uygulamalarının (dApp’ler) verimliliği artırmak için ilgili verileri kullanmalarına yardımcı olma misyonuna sahiptir.

The Graph (GRT) Geleceği

GRT Coin’in geleceğinin doğru yolda olacağı söylenebilir. DeFi odaklı fintech girişimi Yield App CEO’su ve Kurucusu Tim Frost’a göre, Graph token, DeFi ekosisteminde bir yatırım olabilecek değerli bir rol oynuyor. Ancak, GRT’ye yatırım yapmanın dezavantajları vardır. Nispeten yeni bir token ve blockchain endüstrisinde ne kadar yaygın olarak benimseneceği belli değil. Ayrıca, mevcut fiyatı Şubat 2021’deki tüm zamanların en yüksek seviyesinin önemli ölçüde altında. Ve yüksek oynaklığa tabidir. Tahmin ajanslarının çizelgelerindeki fiyat projeksiyonları uzun vadeli büyümeyi gösteriyor. Herhangi bir kripto para birimine yatırım yapmadan önce bunların sadece bir tahmin olduğunu, kendi araştırmanızı yapmalı ve uzmanların görüşlerini dikkate almalısınız.

The Graph (GRT) Yorum

Graph ağı, uygulamaların sunucu olmadan çalışabilmesine izin verecek ve artık tek bir sunucuya veya veritabanına güvenmek zorunda kalmayacakları için uygulamalar gerçekten durdurulamaz hale gelecek. Uygulamalar, tek bir sunucu yerine, hizmeti çalışır durumda tutmak için bir düğüm ağına sahip olacaktır. Graph Network ayrıca çeşitli aktif katılımcıların, bu gücü veri tekellerine devretmek yerine veri hizmetleri sağlamak için gelir elde etmelerine olanak tanır.

Mevcut veri ekonomisini daha iyi yollar, daha güvenli veri kaynakları, basitleştirilmiş API’ler ve daha etkileyici sorgularla iyileştirmeyi hedefleyen The Graph projesinin bu yılın sonunda kullanıcıların gözüne gireceği söyleniyor.

Teknik olarak donanımlı ve tecrübesiz kişilerin Graph ağına farklı şekillerde katkı sağlayabileceği söyleniyor. Tamamen ademi merkeziyetçi bir yapı kurmayı hedefleyen projede insanlar kendilerine uygun bir pozisyonda yer alarak projenin gelişimine katkı sağlayabiliyor. Bu katkılar ayrıca Graph (GRT) ile ödüllendirilir.

The Graph (GRT) Nereden ve Nasıl Alınır?

The Graph (GRT)’ı güvenli olarak alabileceğiniz bazı büyük borsalar aşağıdaki gibidir:


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu